Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Ekonomiczny pistolet na początek - jaki?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#21 Yarlan  | Napisano 10 październik 2012 - 22:38

Yarlan
  • Moderator I
  • Miasto: Warszawa
A ja jako uczestnik większości imprez IPSC AA w Polsce - potwierdzę :)

Nic nie psuje tak fanu z zawodów jak syfon.

Jedziesz przez pół Polski, wydajesz kasę na transport, wpisowe, hotel i inne pierdoły - a skąpisz na klamie... trochę nie te proporcje.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdzie chcesz się wkręcić w IPSC. Jeżeli zamierzasz strzelić jedną dwie imprezy rangi level1 w roku - to faktycznie nie ma sensu szaleć z kasą i najlepiej kupić coś co pluje kulkami na 10m w kierunku ustalonym mniej więcej przez wylot lufy.

#22 MatriX482  | Napisano 10 październik 2012 - 22:41

MatriX482
  • Użytkownik
  • Miasto: Świdnik
A ja zapytam od strony technicznej. Może nie na miejscu.

Mając klona TM, czyli Glocka Army, w jakim stopniu możemy go usprawnić, dodając części kompatybilne z TM?

#23 Guest (ID:6452)  | Napisano 10 październik 2012 - 22:59

Guest (ID:6452)
  • Validating
  • Miasto:
Praktycznie w całości. Gumki, lufy- pasują. Zamki- pasują acz mogą wymagać dotarcia (ale zamek dedykowany do klamki TM zakładany na klamkę TM też wymaga dotarcia!). Zawory- pasują, Cylindry,m głowice tłoczków BB- pasują. Magwelle, zwalniacze magazynka, zamka- pasują. Sprężynki, pierdółki- pasują. Czasami trzeba popracować pilniczkiem czy papierkiem ściernym ale generalnie- klon to klon.

#24 kusiol  | Napisano 11 październik 2012 - 23:29

kusiol
  • Użytkownik
  • Miasto: Ruda Śląska
I właśnie dochodzimy do tego, co zostało już napisane tu kilka razy.
Mając klona TM i zaczynając go poprawiać, wydamy więcej kasy na jego poprawianie niż zakup TM.
Najlepiej spojrzeć na to tak, zakładając oczywiście, że chcesz wziąć udział w więcej niż kilku zawodach w sezonie:
- kup coś TM, coś co Ci najlepiej leży, weź udział w zawodach, jak Ci się spodoba i wciągnie, masz solidną bazę do ewentualnej przebudowy, jak Ci się znudzi masz porządną repliką, którą sobie zostawisz, bądź puścisz za przyzwoitą kasę.

#25 Yarlan  | Napisano 15 październik 2012 - 19:21

Yarlan
  • Moderator I
na TMkę w dobrym stanie na bank chętny się znajdzie - choćby w samej LAA.

#26 JarekPN  | Napisano 17 październik 2012 - 08:02

JarekPN
  • Użytkownik
  • Miasto: Sulechów
Cześć wszystkim. Zapytam przy okazji - w LAA strzela się z pistoletów bez blow backa ? bo widziałem, że Rogerx sugerował taki zakup. A jeśli tak, to należy rozumieć, że występują klasyfikacje uczestników ze względu na mechanikę repliki ? - bo to chyba też może być istotne przy wyborze pistoletu do tej konkurencji...

#27 Yarlan  | Napisano 17 październik 2012 - 09:19

Yarlan
  • Moderator I
BlowBack nie ma znaczenia.

Teoretycznie bez BB szybciej się laduje pistolet przy starcie 'ze stolika' (nie trzeba przeładowywać), jednak posiadają spory minus w postaci ciężkiego spustu napinającego za każdym razem bijnik - co wg. mojej opinii jest sporym minusem.

Tak czy inaczej w kazdej klasie sprzętowej można stosować pistoletów zarówno z BB jak i bez.

Warunkiem jest to by pistolet posiadał możliwość całkowitego rozładowania przed włożeniem do kabury (czyli usunięcia kulki z komory nabojowej).

#28 semp92  | Napisano 17 październik 2012 - 09:20

semp92
  • Użytkownik
  • Miasto: Warka
To ja dorzuce swoje 3 grosze może. Moją opcją jest Glock 34 KWA z plastikowym zamkiem, który przemielił narazie jakieś 1500-1700 kulek i miał tylko jedno zacięcie z mojej winy. Syfon z powodu repliki mi się nie zdażył, z powodu temperatury też (jest taki czelabiński sposób ogrzewania magów pod pachą przed startem w zimną pogodę i chowanie ich w cień w słoneczną). Magazynki nie rozlecą się (najczęściej szczęki) jeśli będziemy stosować matę amortyzującą (nawet plecak leżacy spełni tę funkcję) w miejscu zrzucenia magazynka na twardą powierznię, do czego mamy pełne prawo. I tegoż Glocka po kazdych zawodach czyścimy, smarujemy, pieścimy, czule się odwzywamy i drapiemy za szczerbinką żeby mruczał. Do treningów kupujemy drugiego, którego może traktować podobnie, ze względu na to, ze wystrzeli pewnie dużo więcej kulek i będzie służył jako broń awaryjna, na wypadek focha tej pierwszej.

Nie mówię, że Glocki KWA KSC są lepsze, poprostu przedstawiam opcję studencką, która zakłada, żeby było tanio i dobrze. Nie wymieniałem żadnej części i do tego używam gaz Guardera w niebieskiej butelce, mocny, ale  bebechy wytrzymują. Wszystko i tak naprawdę sprowadza się do kwestii pieniędzy.

Jest jeden człowiek, który w IPSC AA strzela z CZ75 (Krzysztof Sanecznik). Broń dobra, ale lubi mieć focha. Jest celna i całkiem przyjemna w strzelaniu, ale widziałem, że miewa przycięcia i to wpływające na wynik końcowy. Więcej informacji mógłby udzielić sam strzelec, bo ja się czuje niekompetentny.

Pistolety z bez blowbacku: może i żadziej strzelą focha, ale usterki nie usuniesz w trakcie przebiegu toru, nie będziesz wiedział co tak naprawde mogło się w środku stać. Nie wiesz nawet jakie części są kluczowe, a znajomość własnej broni do takiego stopnia jest bardzo potrzebna (przypomina mi się jak w zeszłym sezonie Xasowi broń się rozpadała na części, a on potrafił w trakcie przebiegu złożyć ją i dokończyć tor). Co również ważne, w pistoletach używanych przez część społeczeństwa IPSC AA jest niemilosiernie ciężki spust. Nie wiem ile kilo tam jest, ale o szybkich dubletach można pomarzyć, ba o szybki strzelaniu, nie mówiąc o zrywaniu strzału. Nawet w rozmowie ze strzelcem wersji palnej doszedł on do wniosku, że (tutaj wystąpił akurat mój Glock, ale można dopasować odpowiednio co innego) w broni, którą prezentuje, można szybko usunąć ewentualną awarię, ergonomia jest bardzo podobna do palnej, schemat poslugiwania taki sam. Dodam, że postanowił on sobie strzelić dla funu jeden tor i był pozytywnie zaskoczony działaniem repliki (parafrazuję: tylko odrzutu nie ma takiego i kulki nie lecą dokładnie prosto). Także ja będę się spierał czy bez blowbacku broń IPSC AA będzie lepsza.

Mam nadzieję, że nie wyskoczyłem jak Filip z konopii z tym postem.

Użytkownik semp92 edytował ten post 17 październik 2012 - 09:22

#29 Yarlan  | Napisano 17 październik 2012 - 09:33

Yarlan
  • Moderator I
Na marginesie podam, że Sęp ze swoim klockiem bezkokurencyjnie wymiótł wszystkich na ostatnich zawodach w Zielonkach TaiwangunCup 2012 ;)

#30 JarekPN  | Napisano 17 październik 2012 - 09:45

JarekPN
  • Użytkownik
  • Miasto: Sulechów
I ja się zgadzam z Tobą Semp92, jeśli chodzi o BlowBack. Pewnie jest w tym wiele prawdy co piszesz. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że stosowanie replik asg ma być sybstytutem dla broni palnej - to repliki bez BlowBacka nie uczą nawyków posługiwania się bronią (przeładowanie itp.). To więc kwestia też tego, co komu pasuje, czy ktoś chce iśc w kierunku realizmu, nawet jeśli istnieje ryzyko zacięć (co w palnej też występuje przecież, chyba) :icon_wink:

Ale dzięki Yarlan za info, że w LAA nie ma znaczenia mechanika działania repliki. Thx :icon_smile:

Użytkownik JarekPN edytował ten post 17 październik 2012 - 09:46

#31 Yarlan  | Napisano 17 październik 2012 - 12:51

Yarlan
  • Moderator I
Pomimo, że nie jestem zwolennikiem pistoletów bez BB - powiem tak, jeżeli już ktoś się nauczy sensownie poruszać na torze, składać do strzału, odpowiednio celować itp - to dodanie do tego pakietu skilsów nawyku przeładowania przy przesiadaniu się na broń z BB lub palną jest kwestią jednego wieczora trenigów na sucho przed telewizorem.

Z racji tego, że rozmawiamy o pistoletach ekonomicznych - przy zakupie klamy nie sugerował bym się zbytnio tym czy broń posiada BB czy nie - realizm tu nie ma znaczenia.

Natomiast opór języka spustowego - moim zdaniem jest już dość istotną kwestią obniżającą przydatność takich pistoletów w IPSC.

Drugą wadą w tych pistoletach są wymiary magazynków - bardzo odległe od tych kulowych. Magazynka o gabarytach ołówka nie da się włożyć do normalnej ładownicy, trzeba kombinować, męczyć się lub tworzyć jakieś samoróbki.
Wymianatakiego magazynka trwa zdecydowanie dłużej niż tych pełnowymiarowych i wykonujesię ją zupełnie inaczej od strony technicznej.

Przeładowanie zamka w pistolecie jest wymagane na zawodach raz, może dwa razy max (tylko przy startach totalempty), tak zmiana magazynka zdarza się prawie na kazdym torze, a opanowanie manualne by robić to sprawnie i szybko wymaga o wiele więcej czasu treningów niż jeden wieczór przed TV.

To też warto wziąć pod uwagę.

#32 Guest (ID:6452)  | Napisano 17 październik 2012 - 16:43

• Validating
  • Miasto:
Ojć bez bb to będziemy strzelali ALBO szybko ALBO celnie. Da się ale czy ma to sens?

#33 semp92  | Napisano 17 październik 2012 - 19:59

semp92
  • Użytkownik
Yarlan, zaczerwieniłem się... :-P  i teraz wychodzi jakbym się przechwalał, a ja chciałem merytorycznie coś mądrego dodać :icon_wink:

W tym sporcie nie ma "albo, albo", masz strzelać szybko i celnie, a tor przechodzić w sposób przemyślany. Moim zdaniem użycie broni bez blowbacka ogranicza rozwój wielu rokującym strzelcą. Nie przekreślam, ale nie jestem zwolennikiem, tym bardziej, że na ostatnich zawodach miałem okazje dłużej przyjrzeć się działaniu NBB i zobaczyć postawę strzelca do tej broni.

A pomijając fakt broni i sprzętu, to jednak IPSC AA w Polsce nadal jest rozpatrywana na poziomie umiejętności i marzy mi się, żeby poziom zawodów był taki, że o pudle będzie decydować tylko i wyłącznie kwestia sprzętu, a dostęp do sportu był równie łatwy jak teraz. Bo nie wiem, czy gdzieś tu był komunikat, ale beton się skruszył i nie trzeba płacić słono PZSSowi, żeby móc strzelać. I to jest piękne, że nie stara się zamnąć drogi nowym, którym i tak jest się cieżko odnaleźć.

#34 Guest (ID:6452)  | Napisano 17 październik 2012 - 20:13

• Validating
  • Miasto:
Poczekamy jeszcze aż zacznie Ci marudzić ten glock KWA i kupisz fajną klamkę :D. Ostatnio miałem okazje poskładać fajną na zamówienie. Mrrrraaauuu :D.

#35 semp92  | Napisano 17 październik 2012 - 20:19

semp92
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik dexterkrak dnia 17 październik 2012 - 20:13 napisał

Poczekamy jeszcze aż zacznie Ci marudzić ten glock KWA i kupisz fajną klamkę :icon_biggrin:. Ostatnio miałem okazje poskładać fajną na zamówienie. Mrrrraaauuu :icon_biggrin:.

Z przykrością powiem Ci, ze kupię wtedy drugiego Glocka KWA, albo zainwestuje w poszczególne części i sam poskładam. Człowieku, ja nawet nie mam Hop-upa ustawionego, jeśli go nawet nie wyzerowałem ostatnio.

A tak BTW, chętnie bym zobaczył znawcę tematu z klamką na torze... :)

#36 Guest (ID:6452)  | Napisano 17 październik 2012 - 20:23

• Validating
  • Miasto:
Znawca tematu nie jest zawodnikiem. Znawca tematu jest serwisantem ;].

#37 semp92  | Napisano 17 październik 2012 - 20:37

semp92
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik dexterkrak dnia 17 październik 2012 - 20:23 napisał

Znawca tematu nie jest zawodnikiem. Znawca tematu jest serwisantem ;].
Tedy jednak Waszmość zapraszam i upraszam. W następnym sezonie Zielonki pewnie będą stałym punktem atrakcji. Pomijając samo obejrzenie, jeśli autorytet małopolskiego w sprawach gaziaków zajrzy na zawody, pociągnie mimochodem większą liczbę osób, a o rozwój tu chodzi i rywalizajcę do której potrzeba więcej ludzi. Pomyśl. Ja się chętnie spotkam i wymienię (małym, ale zawsze) doświadczeniem i miło pogawędzę. :icon_smile:

#38 Guest (ID:6452)  | Napisano 17 październik 2012 - 20:41

• Validating
  • Miasto:
To daj znać gdybyś był, jak będzie możliwość (bo nie wiem czy na zawodach bywa taka opcja?) przejść tor "próbnie" ale ze strzelaniem to Ci podrzucę kilka fajnych klamek. Będziesz miał rozeznanie i porównanie :D.

Semp, a do ludzi tez strzelasz czy tylko "sportowo"?

#39 semp92  | Napisano 17 październik 2012 - 20:54

semp92
  • Użytkownik
Rozeznanie łapię, bo mam jako taki przekrój w IPSC AA klamek i czuć to. Nie mówię, że tylko to jest kwestia umiejętności, ale w głównej mierze to to przesądza i nie jest to nota bene tylko moje zdanie.
Czasem się zdarzą strzelać, ale w tej kwestii, to ja w ogóle ciśnienia nie mam i strzelam z zawodnego USP KJW jeśli chodzi o gaziaka. Więc i dyskusji nie będzie szeroko okrojonej. Przyjdź. Strzel. Rywalizacja zostanie na drugim miejscu, a ruszysz może ludzi do inwencji w tym temacie. Obiecuje, że nikt nie będzie się śmiał itp., dla nowych jest taryfa ulgowa;P Śmiejemy się z tych doświadczonych, bo oni sami zauważają głupie błędy

#40 Guest (ID:6452)  | Napisano 17 październik 2012 - 21:01

• Validating
  • Miasto:
Wiem wiem. Może faktycznie zaglądnę (do tego czasu skompletuję sprzęt stricte pod ipsika bo na razie nie spełnia mi zasad :D) ale to przyszły sezon dopiero hehe.