Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Armia Polska w ZSRR

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#41 Kuba  | Napisano 28 luty 2013 - 11:34

Kuba
  • Zbanowany
  • Miasto: Kraków/Rybnik
Chyba lektur. Zaś uważna lektura, tak publikacji naukowych, jak i  tego wątku, przydałaby Ci się przed popełnieniem powyższego posta (chyba, że wskażesz na czym opierała się polskość oraz legalność władz  PKWN i gdzie "negujemy patriotyzm zwykłych żołnierzy"?).

Użytkownik Kuba edytował ten post 28 luty 2013 - 12:02

#42 xxNDxx  | Napisano 28 luty 2013 - 13:08

xxNDxx
  • Użytkownik
  • Miasto: W lesie

Wyświetl postUżytkownik historian1970 dnia 28 luty 2013 - 03:30 napisał

Mój świętej pamięci dziadek  (kapral zawodowy przed wojną, pod okupacją podoficer Okręgu Wileńskiego AK), na moje pytanie zadane dawno temu, dlaczego nie wstąpił do LWP (a był zgarnięty razem z resztą chłopaków po "Ostrej Bramie" i mocno naciskany z swojego racji doświadczenia wojskowego) odpowiedział: Ja drugiej przysięgi Sowietom składać nie zamierzałem. Jedna przed wojną w prawdziwej Polsce mi wystarczyła.
Za odmowę wstąpienia pojechał pod Kaługę i "bawił się" w drwala przez ponad rok. Było mu łatwiej bo był kawalerem, ryzykował tylko własne życie. Miał szczęście i wrócił do kraju, potem jeszcze parę razy próbowano go kaptować do LWP jak i do partii ale zawsze odmawiał.

Teraz sam sobie odpowiedz czy Pan Gryczman i inni przedwojenni żołnierze wstępujący do LWP to zdrajcy czy bohaterowie. Składając drugą przysięgę na wierność Związkowi Sowieckiemu łamali swoją pierwszą na wierność Rzeczypospolitej. Ja ich nie potępiam w czambuł jak pisałem wielokrotnie (różne były okoliczności) ale gloryfikować też nie zamierzam, bo ktoś tam Kołobrzeg albo Berlin zdobywał. Bardziej mi imponują ludzie pokroju dziadka nie relatywizujący swoich ideałów.

Bredzisz ponownie sobie wymyslasz swoje teorie. Tak samo jak Macierewicz.

Użytkownik xxNDxx edytował ten post 28 luty 2013 - 13:09

#43 MarekMac  | Napisano 28 luty 2013 - 13:12

MarekMac
  • Użytkownik
  • Miasto: Bisztynek

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 27 luty 2013 - 17:25 napisał

A jeden, dwóch autorów, którzy tak samo nie rozumieją terminologii której używają to trochę za mało na poaprcie tezy o "komunistycznym WP". Pomału odechciewa mi się tej orki na ugorze.
Chciałeś poparcia w źródłach i je dostałeś i co z tym zrobiłeś? Zbagatelizowałeś bo jeden, dwóch autorów "to trochę za mało". A ilu ich będzie wystarczało, co? 20? 50? Zapamiętaj, że od czegoś trzeba zacząć. Czasem teksty jednego czy dwóch autorów rozpoczynają zmiany, stają się przełomem ale mniejsza z tym. To wygląda tak jakbyś liczył na to, że nikt nie znajdzie potwierdzenia w źródłach a jak już znalazł to nagle nie pasują bo nie. Bo Ty tak uznałeś i ch... i już!

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 27 luty 2013 - 17:25 napisał

Nazywanie nazistów faszystami to przejaw ignoracji i braków w wykształceniu.
A Ty jesteś wszechstronnie wykształcony? Powiem Ci pewną prawdę, którą w swym krótkim życiu poznałem. Nikt nie jest wszechstronnie wykształcony i używa się uproszczeń bo to ułatwia a wręcz umożliwia komunikację ekspertów z laikami. Gdyby nie stosować tych uproszczeń to dogadać by mogli się tylko eksperci z ekspertami. Ty możesz się znać na ideologiach, systemach społecznych itp. ale możesz się nie znać na medycynie. I gdyby lekarz używał języka "medycznego", wchodził w szczegóły to w gabinecie spędzał byś 20 minut zamiast 2 a i tak na końcu wiedziałbyś tylko tyle, że masz grypę.
Aha, jak napiszesz, że umięjetność rozróżnienia faszystów od nazistów to wiedza elementarna, którą każdy znać powinien to, tym razem ja, zabiję śmiechem. Dla Ciebie może być elementarna a dla fizyka nie będzie. Dla ekonomisty wiedzą elementarną będzie rozróżnianie rodzajów rynków. I takich przykładów można tworzyć wiele.

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 28 luty 2013 - 09:32 napisał

Nie mam siły... Betonu nie przekonasz...
Jako członek "betonu" doskonale o tym wiesz. A sądzę, że sam pokazałeś jakim jesteś "betonem" gdy najpierw poprosiłeś o źródła a gdy je dostałeś to stwierdziłeś, że za mało. Coś czuję, że jakbym pokazał 50 źródeł różnych autorów to też byś je zbył bo "ten autor to fajfus, a tamten to nienawidzi Polaków i chętnie wsadzi ich do komunistycznego wora, a ta książka ma miękką okładkę co dyskwalifikuje ją. Wszystkie poważne źródła mają tylko i wyłącznie twarde okładki". Albo użył byś innej, podobnej argumentacji.

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 28 luty 2013 - 10:04 napisał

Już zgłosiłem temat do moderacji. Ze swojej strony przepraszam za to, że dałem się sprowokować.
To bardzo ciekawe, że zrobiłeś to teraz gdy Twoje argumenty są obalane i sam sobie "przeczysz" (vide wspomniane przeze mnie wcześniej źródła)

Ja ze swojej strony mam prośbę do administracji. Jeśli macie zamiar coś robić z tym offtopem to nie kasujcie go tylko przenieście, proszę, do jakiegoś tematu w "po godzinach" czy "hydeparku".

Edycja:

Wyświetl postUżytkownik xxNDxx dnia 28 luty 2013 - 13:08 napisał

Bredzisz ponownie sobie wymyslasz swoje teorie. Tak samo jak Macierewicz.
Gdzie Historian bredzi? Opisując historię swojego dziadka czy może wyrażając swoje zdanie nt. tego kto mu bardziej imponuje? A może chodzi o łamanie przysięgi (a przecież łamali)?

Użytkownik MarekMac edytował ten post 28 luty 2013 - 13:23

#44 xxNDxx  | Napisano 28 luty 2013 - 13:23

xxNDxx
  • Użytkownik
Twierdząc ze ci ludzie byli zmuszani których biografie wkleiłem. I to są brednie z jego strony.

BTW Kukliński tez złamał przysięgę bo przysięgał PRL a teraz ma pomniki, za to ze zdradził. Ot wasza retoryka...
Tamci w czambuł a Kukliński na monumenty.

Użytkownik xxNDxx edytował ten post 28 luty 2013 - 13:28

#45 cNR  | Napisano 28 luty 2013 - 13:27

cNR
  • Użytkownik
  • Miasto:
To w 1939 roku była armia polska czy sanacyjna/centrolewicowa ? Bo już się pogubiłem.

#46 Kuba  | Napisano 28 luty 2013 - 13:38

Kuba
  • Zbanowany

Wyświetl postUżytkownik MarekMac dnia 28 luty 2013 - 13:12 napisał

Aha, jak napiszesz, że umięjetność rozróżnienia faszystów od nazistów to wiedza elementarna, którą każdy znać powinien to, tym razem ja, zabiję śmiechem.
Nic osobistego, ale za czasów mojej ośmioklasowej podstawówki -  a już w szczególności czteroklasowego liceum, umiejętność wskazania różnic miedzy faszyzmem a nazizmem, należała do elementarnej wiedzy, koniecznej do otrzymania pozytywnej oceny z przedmiotu historia.  :icon_wink:

Cytat

Gdzie Historian bredzi? Opisując historię swojego dziadka czy może wyrażając swoje zdanie nt. tego kto mu bardziej imponuje? A może chodzi o łamanie przysięgi (a przecież łamali)?

Wyświetl postUżytkownik xxNDxx dnia 28 luty 2013 - 13:23 napisał

Twierdząc ze ci ludzie byli zmuszani których biografie wkleiłem. I to są brednie z jego strony.
Pomijając oryginalną składnię  - gdzie Historian coś takiego napisał? Bo właśnie ocierasz się o funkcjonalny analfabetyzm.

Użytkownik Kuba edytował ten post 28 luty 2013 - 13:40

#47 xxNDxx  | Napisano 28 luty 2013 - 13:41

xxNDxx
  • Użytkownik
Przytaczając historyjkę swojego dziadka ze go zmuszali, i wnioskował że większość jeżeli to zrobiła to pod wpływem właśnie nacisków.

Pewnych rzeczy nie uda wam się wygumkować i nagiąć pod swoje poglądy. Niestety

Użytkownik xxNDxx edytował ten post 28 luty 2013 - 13:51

#48 MarekMac  | Napisano 28 luty 2013 - 13:59

MarekMac
  • Użytkownik
Zacytowałeś tekst o drugiej przysiędzę i łamaniu tej pierwszej. A gdzie Historian napisał, że byli zmuszani?

Wyświetl postUżytkownik Kuba dnia 28 luty 2013 - 13:38 napisał

Nic osobistego, ale za czasów mojej ośmioklasowej podstawówki -  a już w szczególności czteroklasowego liceum, umiejętność wskazania różnic miedzy faszyzmem a nazizmem, należała do elementarnej wiedzy, koniecznej do otrzymania pozytywnej oceny z przedmiotu historia.  :icon_wink:
Mam, że tak to ujmę, świeższe informacje na ten temat (aczkolwiek nienajświeższe) - za moich czasów podstawówka trwała tylko 6 lat. U mnie wymagano (w ramach rozróżnienia nazi od fasci) umiejscowienia ich "geograficzne". Nazizm - III Rzesza, faszyzm - Włochy. Dodatkowo trzeba było wiedzieć, że nazizm to odmiana faszyzmu. I to wystarczało. Nie wiem czemu tak skromnie bo historyk zazwyczaj dosyć szczegółowo pytał. Może ci co przygotowywali się do matury z historii mieli rozrzeszone informacje na ten temat.
A Twojej uwagi nie biorę do siebie bo ja akurat rozróżnić umiem.

Użytkownik MarekMac edytował ten post 28 luty 2013 - 13:59

#49 Kuba  | Napisano 28 luty 2013 - 14:40

Kuba
  • Zbanowany

Wyświetl postUżytkownik xxNDxx dnia 28 luty 2013 - 13:41 napisał

Pewnych rzeczy nie uda wam się wygumkować i nagiąć pod swoje poglądy. Niestety
Teraz to ty bredzisz. Ale czego spodziewać się po kimś kto obraża (uwaga - trudne słowo) interlokutorów, nazywając ich (brunatnymi) psami?

#50 MarekMac  | Napisano 28 luty 2013 - 15:07

MarekMac
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik xxNDxx dnia 28 luty 2013 - 13:41 napisał

Przytaczając historyjkę swojego dziadka ze go zmuszali, i wnioskował że większość jeżeli to zrobiła to pod wpływem właśnie nacisków.
Jakoś nie widzę żeby napisał, że dziadek był zmuszany do wstąpienia (a jedynie "mocno naciskany" ale to nie jest jednoznaczne). Nie widzę też by napisał, że większość zrobiła "to pod wpływem nacisków". Na pewno nie ma tego w cytowanym przez Ciebie poście. Napisał za to w innym poście, że

Wyświetl postUżytkownik historian1970 dnia 23 luty 2013 - 16:49 napisał

Większość zwykłych żołnierzy wstąpiła do tych oddziałów z nadzieją na uratowanie głowy z sowieckiego piekła zgotowanego przez Stalina Polakom i innym narodowościom (lepiej mieć szansę marną na przeżycie na froncie niż zdechnąć w kopalni uranu).
Podkreślenie moje by dobitniej okazać błąd w Twoich słowach (piszesz, że Historian pisał o zmuszaniu większości, On natomiast pisał o większości nie zmuszanej (chyba, że okolicznościami). Napisał także w tym samym poście:

Cytat

Resztę wcielano siłą w czasie zajmowania polskiego terytorium w 1944 i 45 roku. Alternatywą odmowy była znowu Syberia, Wyspy Sołowieckie albo Kaługa. Zresztą wielu wybierało szybko walkę zbrojną w lesie zniechęconych do swoich oficerów, politruków i sowieckiego systemu
Oraz:

Cytat

Nie było wielu chętnych jak piszesz do dobrowolnego wstępowania w szeregi tej armii w celu podjęcia walki z Niemcami a nie wymuszonego okolicznościami.
I gdzie napisał, że "większość jeżeli to zrobiła to pod wpływem właśnie nacisków"?

#51 wiciok  | Napisano 28 luty 2013 - 15:56

wiciok
  • Admin
  • Miasto: Mielec/Kraków
Chcieliście, aby temat wydzielić - to macie.

Ale proszę* jednak zachować cywilizowany poziom dyskusji i trzymać się tematu.

*jeśli ktoś się nie domyśla, to informuję, iz jest to "propozycja nie do odrzucenia"

#52 xxNDxx  | Napisano 28 luty 2013 - 16:22

xxNDxx
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik Kuba dnia 28 luty 2013 - 14:40 napisał

Teraz to ty bredzisz. Ale czego spodziewać się po kimś kto obraża (uwaga - trudne słowo) interlokutorów, nazywając ich (brunatnymi) psami?

Dla mnie nim właśnie jesteś.

Za tę wypowiedź - bezpośrednio obrażającą innego użytkownika, oraz łamiącą polecenia moderacji, otrzymujesz tygodniową blokadę konta. w.

#53 Kuba  | Napisano 28 luty 2013 - 16:27

Kuba
  • Zbanowany
Prosze moderatorów o nie usuwanie powyższej wypowiedzi.

#54 kacxd  | Napisano 28 luty 2013 - 16:36

kacxd
  • Weteran
  • Miasto: Tychy
A długo tak jeszcze będziecie po sobie jechać?
Argumenty nie trafiają, to szukajcie innych.. A nie obrzucajcie się łajnem ;)

Ładnie proszę, dokładnie wzorem Wicioka.

#55 MarekMac  | Napisano 01 marzec 2013 - 00:13

MarekMac
  • Użytkownik
Kuba, czyżby szykował się pozew/proces?

#56 Tomciaz  | Napisano 01 marzec 2013 - 01:07

Tomciaz
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań

Wyświetl postUżytkownik Kuba dnia 28 luty 2013 - 10:44 napisał

Ty się Tomciaz dałeś sprowokować? :hahaha:

Ciekawe, że ów OT  "zgłosiłeś" teraz, kiedy obalono Twoje pseudoargumenty. I nagle zaczęło ci zależeć na jego skasowaniu... Oczywiście  wraz z tym zgłoszeniem poprosiłeć o ocenę swojego zachowania polegającego na jego wywołaniu i podgrzewaniu?

Jesteś zatem aż tak głupi czy cynicznie manipulujesz? I przypomnę tylko, ze to twój kibic, w tym wątku, nazwał osoby o odmiennych poglądach, brunatnymi psami.

A równocześnie zwracam twoją uwagę, że stan wojenny został  osądzony (w kontekście odpowiedzialności karnej sprawców - nieprawomocnie). I to jednoznacznie:
http://www.trybunal....011/k_35_08.htm
http://wyborcza.pl/1...nny__Kania.html

Uprawiaj demagogie, skoro nie masz argumentów. Ale proszę - nie obrażaj naszej inteligencji...

Dywagacje na temat domniemanej inteligencji ograniczę do stwierdzenia, ze Kolega w sposób wysoce niekulturalny zdążył już przypisać mi nie moje słowa i intencje. Przy okazji chciałbym zwrócić honor - faktycznie, przykład stanu wojennego jest zły, jednakowoż w kontekście poprzedniego przykładu nadal obstaję przy zamachu na Sikorskiego.
W kwestii manipulacji - odwracacie Panowie kota ogonem raz stwierdzając że polskie wojsko w ZSRR było komunistyczne, a innym razem mówiąc że jednak nie do końca, cyt.

Cytat

(...)nie oznacza, że każdy (polski) żołnierz tej armii był komunistą. I nie znaczy, że wśród tych żołnierzy nie było patriotów. Wręcz przeciwnie!
Albo się uogólnia albo się nie uogólnia. Jak ustalicie spójną wersję to dajcie znać. Kadry oficerskie wówczas również nie składały się w 100% z "komuchów", co zdążyły wykazać przytoczone dane procentowe. Ale rozumiem że widoczne tu bicie piany z powodu "komunistyczności" Armii Polskiej w ZSRR spowodowane jest aktualną koniunkturą,  poza tym łatwiej jest stawiać się po stronie "tych dobrych", więc postaram się być wyrozumiały. Przy okazji - podziwiam zdolność do kreowania mądrobrzmiących epitetów, deprecjonujących dyskutantów...
I na koniec:

Wyświetl postUżytkownik Kuba dnia 28 luty 2013 - 10:44 napisał

Badania historyczne prowadzi się na podstawie źródeł - o czym sam doskonale wiesz(...)
A skąd się biorą źródła? Ktoś je sporządza, najczęściej pisze. O tym mówi tytuł wybitnej z resztą pracy prof. Topolskiego Jak się pisze i rozumie historię.

Chciałeś poparcia w źródłach i je dostałeś i co z tym zrobiłeś? Zbagatelizowałeś bo jeden, dwóch autorów "to trochę za mało". A ilu ich będzie wystarczało, co? 20? 50? Zapamiętaj, że od czegoś trzeba zacząć. Czasem teksty jednego czy dwóch autorów rozpoczynają zmiany, stają się przełomem ale mniejsza z tym. To wygląda tak jakbyś liczył na to, że nikt nie znajdzie potwierdzenia w źródłach a jak już znalazł to nagle nie pasują bo nie. Bo Ty tak uznałeś i ch... i już!

Jako członek "betonu" doskonale o tym wiesz. A sądzę, że sam pokazałeś jakim jesteś "betonem" gdy najpierw poprosiłeś o źródła a gdy je dostałeś to stwierdziłeś, że za mało. Coś czuję, że jakbym pokazał 50 źródeł różnych autorów to też byś je zbył bo "ten autor to fajfus, a tamten to nienawidzi Polaków i chętnie wsadzi ich do komunistycznego wora, a ta książka ma miękką okładkę co dyskwalifikuje ją. Wszystkie poważne źródła mają tylko i wyłącznie twarde okładki". Albo użył byś innej, podobnej argumentacji.

To bardzo ciekawe, że zrobiłeś to teraz gdy Twoje argumenty są obalane i sam sobie "przeczysz" (vide wspomniane przeze mnie wcześniej źródła)

Szanowny MarkuMac, publikacje które się czyta z reguły trzeba traktować z pewną dozą krytycyzmu, ponieważ nie zawiera się w nich prawd objawionych (lub obiektywnych), wręcz przeciwnie, nierzadko stosuje się tam solidne aksjomaty, jak przytoczony przez Ciebie przykład "najeżdżczej armii nazistowskiej" (również będący uproszczeniem, fakt). Poza tym skala porównawcza jest nie ta - jak się ma porównanie całej "nazistowskiej" armii niemieckiej okresu wojny do paru polskich, "komunistycznych" jednostek wojskowych? Ja już naprawdę nie mam ochoty powtarzać, że sformułowanie "komunistyczne WP" w odniesieniu do Armii Polskiej w ZSRR nie jest warte funta kłaków... Poruszając ten temat chciałem zwrócić uwagę, że tak jednoznaczne określanie złożonego zjawiska, jak zrobił to Historian1970 jest do rzyci, ale ponieważ trudno przebić się przez agresywny i nierzadko ubliżający sposób prowadzenia dyskusji przez Kolegów, zabieram swoje zabawki i wynoszę się z tej piaskownicy, bo już męczą mnie słowne przepychanki w tym temacie.

Użytkownik Tomciaz edytował ten post 01 marzec 2013 - 01:18

#57 Kuba  | Napisano 01 marzec 2013 - 08:51

Kuba
  • Zbanowany
Tomciaz - proszę... Czego nie rozumiesz w rozróżnieniu armii jako formy organizacji grupy ludzi (która w tym wypadku, z powodów po wielokroć opisanych wyżej była komunistyczna) od poszczególnych ludzi. Czy wg Ciebie RP nie jest demokratycznym państwem prawnym - bo przecież nie wszyscy jej obywatele są zwolennikami demokracji, a niektórzy nawet lądują w więzieniu za nieprzestrzeganie prawa ( :icon_wink: ). Albo inaczej - jeśli LWP w omawianym okresie nie było komunistyczne, to jakie było? Neutralne światopoglądowo? A może monarchistyczne? I szerzej czy poprawne jest nazywanie stron hiszpańskiej wojny domowej falangistami i armią republikańską, skoro w składzie jednych walczyli karlistowscy requetés (scaleni z Falangą dopiero w toku wojny) i Marokańczycy a po drugiej np. anarchiści?

Sine ira et studio - ty naprawdę nie widzisz (lub nie chcesz zobaczyć), że mówisz o czymś innym niż my? Co do wielu węzłowych spraw się zgadzamy (sic!) - co zauważysz spokojnie czytając cały wątek. Jednak tę najistotniejszą ty rozdrabniasz usiłując, w mojej ocenie, rozmyć rzeczy oczywiście jasne z perspektywy historycznej i nie potrafiąc tego uargumentować w sposób zgodny z zasadami prawidłowego rozumowania.

Armia polska utworzona przez samozwańcze i podległe Moskwie "władze" miała charakter komunistyczny, ponieważ służyła (jako jedno z narzędzi) wprowadzeniu w Polsce władzy komunistów i podporządkowaniu (komunistycznemu) ZSRR, a wszystkie istotne decyzje w niej i o niej podejmowali komuniści. Ta armia posiadała w swoim składzie osobowym także oficerów politycznych - sądzę, że wiesz  kim byli i jaką rolę pełnili. A postulatem wymogu 100% komunistów w składzie poszczególnych korpusów osobowych (jw.), jako warunku użycia określenia "komunistyczny", przekroczyłeś już granicę absurdu.

Wyświetl postUżytkownik MarekMac dnia 01 marzec 2013 - 00:13 napisał

Kuba, czyżby szykował się pozew/proces?
Zastanowię się. :icon_wink: Na razie wystarczy, że sam sobie wystawił świadectwo tu, na forum.

Użytkownik Kuba edytował ten post 01 marzec 2013 - 08:59

#58 Tomciaz  | Napisano 01 marzec 2013 - 09:48

Tomciaz
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Ok, zgoda, jeżeli pojęcie "komunistyczne WP"  funkcjonuje jako jedwabisty skrót myślowy (z dużą tolerancją na absurdalność określenia i nadużycie terminologii) - to nie mam pytań. Incepcja pierwsza klasa.

#59 BASYLON332  | Napisano 01 marzec 2013 - 13:50

BASYLON332
  • Użytkownik
  • Miasto: Opole
Czytam ten temat i nie mogę się powstrzymać.
1) Berling był zdrajcą uformował LWP wojsko zależne całkowicie od dowództwa i rządu ZSRR mimo że istniał Polski rząd w Londynie.
2) Rząd w Londynie był jedynym legalnym ponieważ stanowił on ciągłość Polskiego rządu przedwojennego. Raczkiewicz została prezydentem tego rządu zgodnie z Polską konstytucją.
3) Do Wittmana. Jedynym kto nas zdradził w czasie wojny to Francuzi (choć nawet ich powody dla których nie podjedli zdecydowanych działań mogę zrozumieć) Brytyjczycy nie mogli na pomóc we wrześniu 1939r a Amerykanie nic nam nie obiecywali. Churchill do końca spierał się ze Stalinem o przyszłość Polski ale niewiele mógł zdziałać w tej kwestii.
4) Tak jak nie każdy niemiec był nazistom tak nie każdy polak w LWP był komunistą, nie zmienia to jednak faktu że wojsko było komunistyczne. Już sama rota przysięgi jaką składali żołnierze mówiła wystarczająco dużo o tej armii.
5) Historian ja osobiście nie wstydzę się za polaków walczących na wschodzie. Mimo że była to komunistyczna armia to wielu żołnierzy w niej miało złudną nadzieję na wolną Polskę i byli gotowi za to umrzeć. Większy powód do wstydu ma Francja z ich rządem Vichy lub Rumunia za aktywny udział w wojnie po stronie Hitlera.

#60 MarekMac  | Napisano 01 marzec 2013 - 17:35

MarekMac
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 01 marzec 2013 - 01:07 napisał

Szanowny MarkuMac, publikacje które się czyta z reguły trzeba traktować z pewną dozą krytycyzmu
Powyższe można równie dobrze odnieść do każdego źródła, również podanego przez Ciebie. Nadal więc nie otrzymałem porządnego wytłumaczenia dlaczego moje źródła zostały odrzucone. Nadal uważam, że odrzuciłeś je bo nie pasowały do Twojej wersji.

Wyświetl postUżytkownik Tomciaz dnia 01 marzec 2013 - 01:07 napisał

Poza tym skala porównawcza jest nie ta - jak się ma porównanie całej "nazistowskiej" armii niemieckiej okresu wojny do paru polskich, "komunistycznych" jednostek wojskowych?
Tu nie chodzi o porównanie armi niemieckiej z Armią Polską. Tu chodzi o to, że armie III Rzeszy nazywa się nazistowską a Armie Polską w ZSRR nazywa się komunistyczną (oba określenia są w użyciu co już wykazałem podając źródła ale Tobie nie pasowały). Skala tu nie ma nic do rzeczy.

Wyświetl postUżytkownik BASYLON332 dnia 01 marzec 2013 - 13:50 napisał

Raczkiewicz została prezydentem tego rządu zgodnie z Polską konstytucją.
Raczkiewicz była kobietą. Kopernik była kobietą! Einstein też była kobietą :icon_wink:
To tak na rozluźnienie wątku.

Użytkownik MarekMac edytował ten post 01 marzec 2013 - 17:36