Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Armia Polska w ZSRR


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#81 historian1970  | Napisano 22 marzec 2013 - 00:54

historian1970
 • Użytkownik
 • Postów: 571
 • Dołączył: 13-wrzesień 09
 • Miasto: Norfolk

Wyświetl postUżytkownik Michal_g dnia 19 marzec 2013 - 09:50 napisał

historian - koncepcja ciekawa, tylko że mało realna. W 1945 roku w tej części Europy karty rozdawał Stalin, a Churchill z Rooseveltem praktycznie nie mieli na niego skutecznych środków nacisku. Wojny o Polskę przecież  by nie zaczęli. Twój scenariusz skończył by się według mnie powstaniem Polskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. I wyszlibyśmy na tym jeszcze gorzej niż na tym co w rzeczywistości się zdarzyło. Przy okazji ci którzy wrócili z Berlingiem zostali by na Syberii i w paru innych niezbyt przyjemnych rejonach ZSRR.
Porównywanie Polski z Finlandią czy Czechosłowacją nie jest niestety dobrym pomysłem - wystarczy popatrzeć na mapę. Bez Czechosłowacji jest możliwe "rozszerzanie rewolucji" dalej na zachód, bez takiego czy innego podporządkowania Polski (w postaci PRL-u czy kolejnej republiki radzieckiej) - nie. Finlandia to już zupełnie "boczny tor". Tak więc Finlandię i Czechosłowację Stalin mógł "odpuścić" ale Polski nie.


Bardzom ciekaw skąd kolega ma informacje jakoby Stalin kiedykolwiek planował włączenie Polski w skład ZSRS? Bo w te brednie i bajki polskich komunistów już chyba mało kto wierzy. Stalinowi można wiele zarzucić ale nie to, że był głupi. Na takie załatwienie sprawy polskiej nawet kompletnie otumaniony przez Stalina Roosevelt by się nie zgodził, nie mówiąc o ciągłym oporze narodu polskiego. Stalin Polaków znał dobrze i pewnie nie bardzo mu się widziały cotygodniowe zamachy bombowe w Moskwie i Leningradzie. Irlandia Płn. to by była przy tym fraszka. Nawet błagania Wasilewskiej na nic się zdały, Stalin był nieugięty. No i jakoś nie słyszeliśmy o rumuńskiej, węgierskiej czy słowackiej republice sowieckiej, choć te państwa były w koalicji natysowieckiej. To dlaczego miałaby by powstać polska republika? Nic komunistom polskim nie zawdzięczamy i może na tym poprzestańmy.

Użytkownik historian1970 edytował ten post 22 marzec 2013 - 00:55


#82 Michal_g  | Napisano 23 marzec 2013 - 14:15

Michal_g
 • Użytkownik
 • Postów: 436
 • Dołączył: 07-kwiecień 05
 • Miasto: Kraków
I co by zmienił sprzeciw Roosevelta? Dokładnie nic nie mógł Stalinowi zrobić. Co do oporu narodu polskiego - spora część narodu miała tak dość wojny że nie miała by energii na dalszy opór. Reszta do przesiedlenia gdziekolwiek byle daleko. Plany utworzenia z Polski kolejnej republiki były w 1920, potencjalnie mogły odżyć w 1945.
Co do "zawdzięczania" polskim komunistom - jedno jest pewne, dzięki powstaniu polskich jednostek w ZSRR wielu Polaków wyrwało się z "raju" na Syberii i paru innych podobnie miłych miejscach. Czy to było zamierzone czy efekt uboczny - oceniać nie będę, ale fakt pozostaje faktem.

#83 historian1970  | Napisano 23 marzec 2013 - 23:44

historian1970
 • Użytkownik
 • Postów: 571
 • Dołączył: 13-wrzesień 09
 • Miasto: Norfolk
Stalin odpowiedział Wasilewskiej na prośby o wcielenie Polski do ZSRS - "A kto by chciał wpuszczać do domu gniazdo os?"

Stalin liczył się z mocarstwami zachodnimi nawet pod koniec wojny i nie dyktował jednostronnie swoich warunków. Gdyby pertraktował z nim tylko Churchill świat wyglądałby inaczej po II WS. I nie zapominajmy o bombie atomowej, której Rosjanie nie posiadali.

Po wojnie niektórzy nadal jechali na wschód a potem wracali bez koniecznosci wstępowania do LWP.

Użytkownik historian1970 edytował ten post 23 marzec 2013 - 23:47


#84 Michal_g  | Napisano 25 marzec 2013 - 11:09

Michal_g
 • Użytkownik
 • Postów: 436
 • Dołączył: 07-kwiecień 05
 • Miasto: Kraków
Stalin liczył się z zachodem wtedy kiedy mu to nie przeszkadzało w realizacji jego planów. Co do bomby atomowej - amerykańska broń jądrowa na poziomie 1945 roku nie przedstawiała wartości bojowej w zastosowaniu przeciwko przeciwnikowi dysponującemu sensowną obroną przeciwlotniczą. Ile bomb atomowych Amerykanie mają Rosjanie doskonale wiedzieli. Doprowadzenie B-29 z bombą atomową nad któreś z radzieckich miast wymagało dość długiego lotu w radzieckiej przestrzeni powietrznej. Szanse że doleci - nieduże, ryzyko że cała bomba wpadnie w radzieckie ręce w zestrzelonym samolocie i tym samym przyspieszy radziecki program atomowy - duże. Zauważ że japońska obrona plot w 1945 roku praktycznie nie istniała.
Co do wracających ze wschodu - masz rację. Tylko że nie do końca. Zgłoszenie się do LWP oznaczało "z urzędu" zwolnienie i bilet do Sielc. Najwyżej lokalny aparatczyk mógł krzywo patrzeć ale jak się pogroziło doniesieniem wyżej że "do sojuszniczej armii nie puszczacie" od razu rozmowa była inna (za wspomnieniami z LWP). Natomiast powrót inną metodą był bardzo mocno zależny od woli lokalnych urzędników, a ci bywali różni...

Zresztą temat "co mógł a czego nie mógł Stalin w 1945" był w wielu miejscach dyskutowany, w tym w środowiskach naukowo zajmujących się historią. I do jednoznacznych wniosków nie udało się dojść - osoby o odmiennych poglądach pozostawały najczęściej okopane na swoich pozycjach. Zresztą uprawiamy tu trochę "what if" - na szczęście nie da się przeprowadzić eksperymentu z zobaczyć co by wyszło, mi się tam powrót do 1945 roku wcale jakoś nie marzy.