Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Wszystko o akumulatorach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
136 odpowiedzi w tym temacie

#21 ramsez  | Napisano 15 lipiec 2009 - 16:52

ramsez
  • Użytkownik
  • Miasto: tesco
Rozumiem że akumulatorów na ogniwach: NiMh nie trzeba rozładowywać? (formować).

Dowiedziałem się że efekt pamięci występuje przy ogniwach NiCd, także przy opisach rozładowywarek w sklepach stoi jak byk:

Cytat

Rozładowywarka zapobiega powstawaniu w akumulatorach NiCd tzw. Efektu pamięci co znacznie wydłuża ich żywotność.

W takim razie jeśli będę miał w replice baterię o ogniwach  NiMh to rozumiem iż nie muszę sobie zaprzątać głowy rzeczami takimi jak rozładowywarka?

Użytkownik ramsez edytował ten post 15 lipiec 2009 - 16:53

#22 FireBurner  | Napisano 15 lipiec 2009 - 21:04

FireBurner
  • Użytkownik
  • Miasto: Trzcianka
Rozładowywarka przydaje się też przy ogniwach Ni-Mh. Akumulatory z ogniw Ni-Mh też się formuje, więc lepiej rozładować akumulator dobrą rozładowywarką do odpowiedniego poziomu  (około 1V/ogniwo) niż rozładowywać karabinem. Porządne formowanie to podstawa sukcesu ;).

Oprócz formowania nowych akumulatorów formuje się też akumulatory, które długo leżały bezczynnie (kilka miesięcy) niezależnie od tego czy to Ni-Cd czy Ni-Mh. Nie jest do końca prawdą to, że jeżeli masz akumulator Ni-Mh to można zupełnie zapomnieć o rozładowywarce bo nie chodzi tu tylko o efekt pamięci.

Ludzie często nie dbają o swoje akumulatory i później zganiają na słabą jakość, a w rzeczywistości najczęściej przeładowują lub nie doładowują swoich akumulatorów co może powodować z czasem spadek wydajności. Niedoładowanie lub przeładowanie jest spowodowane niemożliwością precyzyjnego określenia czasu ładowania bo nie wiadomo w jakim stopniu akumulator został rozładowany.

Pół biedy jeżeli akumulator został wyczerpany w czasie strzelania, ale jeżeli nie został całkowicie wyczerpany i trzeba go doładować zwykłą wolnoładowarką (niemikroprocesorową) to kto powie ile czasu ładować go do pełna??? Wtedy zazwyczaj ładuje się na tzw. czuja lub na pałę jak kto woli i w ten sposób akumulator nigdy nie zostanie poprawnie naładowany. Raz będzie niedoładowany (bardziej optymistyczny wariant), a raz przeładowany (mniej optymistyczny wariant). Przeładowanie powoduje przedwczesne zużycie akumulatora.

Użytkownik FireBurner edytował ten post 15 lipiec 2009 - 21:15

#23 ramsez  | Napisano 15 lipiec 2009 - 21:23

ramsez
  • Użytkownik
  • Miasto: tesco

Wyświetl postUżytkownik FireBurner dnia 15/7/2009, 20:04 napisał

Rozładowywarka przydaje się też przy ogniwach Ni-Mh. Akumulatory z ogniw Ni-Mh też się formuje, więc lepiej rozładować akumulator dobrą rozładowywarką do odpowiedniego poziomu  (około 1V/ogniwo) niż rozładowywać karabinem. Porządne formowanie to podstawa sukcesu ;).

Oprócz formowania nowych akumulatorów formuje się też akumulatory, które długo leżały bezczynnie (kilka miesięcy) niezależnie od tego czy to Ni-Cd czy Ni-Mh. Nie jest do końca prawdą to, że jeżeli masz akumulator Ni-Mh to można zupełnie zapomnieć o rozładowywarce bo nie chodzi tu tylko o efekt pamięci.

Ludzie często nie dbają o swoje akumulatory i później zganiają na słabą jakość, a w rzeczywistości najczęściej przeładowują lub nie doładowują swoich akumulatorów co może powodować z czasem spadek wydajności. Niedoładowanie lub przeładowanie jest spowodowane niemożliwością precyzyjnego określenia czasu ładowania bo nie wiadomo w jakim stopniu akumulator został rozładowany.

Pół biedy jeżeli akumulator został wyczerpany w czasie strzelania, ale jeżeli nie został całkowicie wyczerpany i trzeba go doładować zwykłą wolnoładowarką (niemikroprocesorową) to kto powie ile czasu ładować go do pełna??? Wtedy zazwyczaj ładuje się na tzw. czuja lub na pałę jak kto woli i w ten sposób akumulator nigdy nie zostanie poprawnie naładowany. Raz będzie niedoładowany (bardziej optymistyczny wariant), a raz przeładowany (mniej optymistyczny wariant). Przeładowanie powoduje przedwczesne zużycie akumulatora.

Tylko że stockowej baterii z tego co się dowiedziałem nie da się ładować mikroprocesorową ładowarką...

Zwykła ładowarka dołączona do zestawu nie posiada lampki pokazującej kiedy jest naładowane?

#24 FireBurner  | Napisano 15 lipiec 2009 - 21:35

FireBurner
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik ramsez dnia 15/7/2009, 22:23 napisał

Tylko że stockowej baterii z tego co się dowiedziałem nie da się ładować mikroprocesorową ładowarką...
Jeżeli ta bateria stockowa jest małej pojemności i kiepskiej jakości to rzeczywiście nie polecam ładować  jej popularnymi mikroprocesorówkami, które mają prąd ładowania 500-1000mA.

Wyświetl postUżytkownik ramsez dnia 15/7/2009, 22:23 napisał

Zwykła ładowarka dołączona do zestawu nie posiada lampki pokazującej kiedy jest naładowane?
Nie posiada sygnalizacji końca ładowania, trzeba pilnować czasu ładowania z zegarkiem w ręku. Czas ładowania jest zależny od ładowarki i od pojemności akumulatora.

Poczytaj sobie forum bo jest tu dużo informacji na temat akumulatorów, ładowarek, ładowania i rozładowywania.

Użytkownik FireBurner edytował ten post 15 lipiec 2009 - 21:37

#25 Seba6000  | Napisano 23 sierpień 2009 - 11:08

Seba6000
  • Użytkownik
  • Miasto: Andrychow
Witam posiadam baterie 9,6V 1600mAH Ni-MH firmy Intellect. Chce ja rozładować przy pomocy mojej ładowarki mikroprocesorowej ( ten model http://zbrojownia.li...products_id=621 ) i po wciśnięciu przycisku Discharge nic się nie dzieję, ładowarka jest nowa ma 5 dni.

#26 reactor4600  | Napisano 24 sierpień 2009 - 17:47

reactor4600
  • Użytkownik
  • Miasto: Radomsko
sprobuj przelaczyc na 1000mah i znowu na 500 tez mialem taki problem bylo tylko takie pikanie zadna lampka sie nie palila

#27 FireBurner  | Napisano 22 kwiecień 2010 - 17:27

FireBurner
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik woma dnia 20/4/2010, 18:23 napisał

Przyjęło się ładować wg wzoru: T=C/I * 1,4 (T - czas , C - pojemność, I - prąd) ,ale tak naprawdę chyba nikt nie potrafi wyjaśnić dlaczego 1.4 , a nie np 1.392.

Współczynnik 1,4 to średni współczynnik ogólnie przyjęty, ale zależy on od producenta ogniw. Ogniwa różnych producentów mogą mieć różne współczynniki (większe lub mniejsze od 1,4).
Na przykład  ogniwa SANYO KR-1800SCE w trybie szybkim można ładować prądem 2700mA W czasie 1h (dane z noty katalogowej). Jak podstawimy Do wzoru czas ładowania, prąd ładowania i pojemność akumulatora to wyliczymy współczynnik: w=1h*2700mA/1800mAh=1,5.

Analizując w w podobny sposób dane z not katalogowych innych ogniw można uzyskać inne współczynniki. np 1,2 lub 1,6. Oczywiście wyznaczenie współczynnika dla chińskiej pstrokacizny, do której nie można znaleźć noty katalogowej jest bardziej problematyczne, ale wykonalne.

#28 woma  | Napisano 22 kwiecień 2010 - 17:50

woma
  • Użytkownik
  • Miasto: Chełmno
Każdy akumulator powinno ładować się 0,1C max 0,2C. "Szybkie ładowanie" wg noty katalogowej to zabieg producenta mający na celu szybszą sprzedaż akumulatorów.

#29 utarev  | Napisano 14 czerwiec 2010 - 10:26

utarev
  • Użytkownik
  • Miasto: poznań
a ja mam bardzo podstawowe pytanie co do baterii

czerwony kabel powinien być tam gdzie jest kółku w kwadrat czy to jest miejsce czarnego kabelka ??

wiem że banał ale inaczej mam w replice i inaczej w dodatkowo zakupionych złączkach z kablami i nie wiem jak jest poprawnie  8)

Użytkownik utarev edytował ten post 14 czerwiec 2010 - 10:31

#30 Kocur666  | Napisano 14 czerwiec 2010 - 11:06

Kocur666
  • Użytkownik
  • Miasto: Szczecin
W przypadku wtykow mini - czerwony podlaczamy do okraglego, a czarny do kwadrata.
W przypadku large wtyczek (ciagle mowie o Tamayi) moze byc i tak i odwrotnie. Wazne jak masz w replice.

#31 lenczek  | Napisano 25 sierpień 2010 - 07:46

lenczek
  • Użytkownik
  • Miasto: Giżycko
Witam, odgrzebie trochę temat.
Mam problem ze swoją ładowarką albo baterią.
Bateria SANYO RC 9.6v 2400mAh
ładowarka mikroprocesorowa batimex bch001 (albo jakoś tak)

Opis problemu, ładowarka na ustawieniu 500mAh, 8 ogniw, nie doładowuje baterii do końca, po rzekomym naładowaniu sprawdzałem napięcie baterii i wynosiło 10,44V, wystrzeliłem może z 50-100 kulek, nie więcej i batka padła.
Dzisiaj w nocy powtórzyłem cykl ładowania, zmierzyłem i batka ma teraz 11.45V.
Czy bateria jest naładowana prawidłowo ??, czy może jest coś nie tak z batką albo ładowarką??

Dodam może, że ładowany bateria FireFoxa 9.6v 1500mAh (ładowana tą samą ładowarką, an tych samych ustawieniach) ma 11.75V.

Jakie napięcie powinno być dla prawidłowo naładowanej baterii 9.6v ?? I w ogóle jak można sprawdzić, czy bateria jest naładowana maksymalnie ??

Użytkownik lenczek edytował ten post 25 sierpień 2010 - 07:50

#32 seger  | Napisano 25 sierpień 2010 - 09:01

seger
  • Weteran
  • Miasto: Świdnik
prawidłowe napiecie powinno dochodzic do 12v. Możesz mieć baterie zabitą już efektem pamięci. Pomaga tlyko formowanie ponowne z reflexem na porzadnej łądowarce.

#33 lenczek  | Napisano 25 sierpień 2010 - 09:42

lenczek
  • Użytkownik
  • Miasto: Giżycko

Cytat

prawidłowe napiecie powinno dochodzic do 12v. Możesz mieć baterie zabitą już efektem pamięci. Pomaga tlyko formowanie ponowne z reflexem na porzadnej łądowarce.

dzieki, widzę, że nie ma innej opcji jak przesiadka na li-po...

ok pozdrawiam.

Użytkownik lenczek edytował ten post 25 sierpień 2010 - 09:44

#34 moron  | Napisano 27 sierpień 2010 - 12:56

moron
  • Użytkownik
  • Miasto: wawa
Poszukaj kogos kto ma dobra ladowarke z opcja reflex do regeneracji starych pakietów.

#35 seger  | Napisano 27 sierpień 2010 - 16:42

seger
  • Weteran
ja :D

#36 moron  | Napisano 08 wrzesień 2010 - 17:56

moron
  • Użytkownik
Ja tez mam ale bardziej mi chodzilo o kogos z jego bezposredniej okolicy...

#37 seger  | Napisano 08 wrzesień 2010 - 19:44

seger
  • Weteran
zawsze można wysłac ;)

#38 moron  | Napisano 09 wrzesień 2010 - 09:48

moron
  • Użytkownik
To juz lepiej chyba nowy pakiet kupic :P

#39 Gallain  | Napisano 10 wrzesień 2010 - 00:38

Gallain
  • Użytkownik
  • Miasto: Radom

Wyświetl postUżytkownik lenczek dnia 25/8/2010, 08:46 napisał

Witam, odgrzebie trochę temat.
Mam problem ze swoją ładowarką albo baterią.
Bateria SANYO RC 9.6v 2400mAh
ładowarka mikroprocesorowa batimex bch001 (albo jakoś tak)

Opis problemu, ładowarka na ustawieniu 500mAh, 8 ogniw, nie doładowuje baterii do końca, po rzekomym naładowaniu sprawdzałem napięcie baterii i wynosiło 10,44V, wystrzeliłem może z 50-100 kulek, nie więcej i batka padła.
Dzisiaj w nocy powtórzyłem cykl ładowania, zmierzyłem i batka ma teraz 11.45V.
Czy bateria jest naładowana prawidłowo ??, czy może jest coś nie tak z batką albo ładowarką??

Dodam może, że ładowany bateria FireFoxa 9.6v 1500mAh (ładowana tą samą ładowarką, an tych samych ustawieniach) ma 11.75V.

Jakie napięcie powinno być dla prawidłowo naładowanej baterii 9.6v ?? I w ogóle jak można sprawdzić, czy bateria jest naładowana maksymalnie ??
Tez tak mialem z moim akumulatorem NiMH Intellect 4200mAh 9.6V. Aku po prostu padl, nie mialem sumienia go komus odsprzedac, wiec poszedl do smieci. Polecam to samo i przerzucenie sie na LiPolki :]

Użytkownik Gallain edytował ten post 10 wrzesień 2010 - 00:39

#40 Kiekos  | Napisano 13 grudzień 2010 - 21:54

Kiekos
  • Użytkownik
  • Miasto: Toruń
Witam!

Wiem, że to nie temat do zadawania pytań, ale myślę, że nie tylko ja się nad tym zastanawiam. Nie chcę po prostu, żeby info zostało zakopane :)

No więc rzecz tyczy się napięcia w akumulatorach wszelkiego rodzaju. Gdzieś zasłyszałem, że szybkostrzelność w replice na Li-Polu 7.4V będzie odpowiadać szybkostrzelności na Ni-MH 9.6V SMALL lub Ni-MH 8.4V LARGE.

Do tej pory po prostu w to wierzyłem, ale ostatnio zacząłem wątpić. Szybkostrzelność zależy od napięcia, czyż nie? No a napięcie w aku to napięcie w aku. W takim razie wychodziłoby, że faktyczne (praktyczne) napięcie w Li-Po jest albo większe, albo no jakby to ująć, wydajniejsze (trochę niezręcznie)?

Ktoś mógłby mnie oświecić? No i jak te napięcia mają się w tych i pozostałych, czyli Ni-Cd, Li-Io, Li-FeO4, and so on...

Pozdrawiam,
Kiekos