Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

DIY. AKS74U - łoże z rękojeścią w stylu bułgarskim.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 mykail  | Napisano 29 marzec 2015 - 22:22

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Cześć.

Nie było nic na temat wyrobu własnego łoża z rękojeścią "nigdzie" stąd postanowiłem, że proces uwiecznię na foto i napiszę co nieco.

Narzędzia, których używam to pilniki do drewna, mały brzeszczot (taki do pcv), wiertarka, ściski stolarskie, dłuto/śrubokręt, papiery ścierne 80/240/520/2000, chyba tyle. Klej! Ja używałem wikolu.

Do dzieła...

Sklejkę dorwałem w Castoramie za prawie 4 zł. Jest różnica porównując z ceną gotowej okładziny ($30-40).
Potrzebujemy dwóch grubości sklejki - 12mm i 9-10mm. 12mm idealnie pasuje, bo grubość podstawy szczerbinki to 23,5mm więc składając dwie 12mm mamy mały luz na wciśnięcie tego na miejsce.
Wymiary? Spokojnie wystarczą 2szt. sklejki 12mm gr. 129x100mm i 2szt. sklejki 9-10mm gr. 129x80mm. W Castoramie tną nie mniej niż 10cm więc ten drugi wymiar byłem zmuszony zmienić (i miałem więcej roboty z docinaniem).
Dołączona grafika

Na początku na dwóch 12mm gr. sklejkach ściąłem rogi.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Po sklejeniu ww. sklejek i wsadzeniu ich w ściski stolarskie, wypiłowałem w nich "półkolisty" kształt tak by przyjęły lufę.
Dołączona grafika

Następnie przykleiłem 10mm sklejki i w ściski. Górna krawędź sklejki-10mm oddalona o 26mm względem dna wypiłowanego półkola.
Dołączona grafika

Wypiłowałem piłą wszelkie szpary, dziury i uskoki w części "od strzelca". Wyszło trochę do dupy, piłę mam badziewną, powstały za szerokie rowki na tą blaszkę. Może lakier trochę zamaskuje.
Dołączona grafika

Po naszkicowaniu orientacyjnego kształtu przyszedł czas na wycinanie. Na początku w ruch poszła wyrzynarka ale znowu okazało się, że nie mam odp długiego ostrza. Powrót do ręcznej piły ;(
Dołączona grafika

I skubiemy po trochu.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Wiertarka w ruch.
Dołączona grafika

Doszedł pilnik półokrągły by upiększyć dziurę.
Dołączona grafika

Pilnik w ruch. Rękojeść powoli nabiera kształtu.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Papier ścierny 80 i pierwsze szlify.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

C.D.N., weekend się skończył. W dalszej części docinanie frontu i góry, poszerzanie dziury na kciuk, docieranie, docieranie, docieranie, barwienie i lakierowanie. Może jeszcze zamontuję dwie szyny RIS - zastanawiam się.

Użytkownik mykail edytował ten post 29 marzec 2015 - 22:22

#2 lech  | Napisano 29 marzec 2015 - 23:01

lech
  • Użytkownik
  • Miasto: Łódź
Zgrabnie. Ręczna robota się ceni ;)

Powodzenia w dalszych pracach i pochwal się efektem końcowym.

#3 RadPod  | Napisano 29 marzec 2015 - 23:10

RadPod
  • Użytkownik
  • Miasto:
Dałbyś radę zrobić coś takiego na zamówienie do AK-74 ?

#4 mykail  | Napisano 29 marzec 2015 - 23:51

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:

Wyświetl postUżytkownik RadPod dnia 29 marzec 2015 - 23:10 napisał

Pomyślę. Nawet nie mam łoża od ak74 (nie wiem czy takie samo) by mieć wzór.
Najpierw zobaczę jak ten wyjdzie. Trochę mi pouciekało przez piłkę ręczną-stąd te szpary większe.  Pewnie pomyślę nad zmianą techniki wycinania dziur.
Jeszcze muszę dobrać kolor bejcy i nie wiem czy w olej lniany nie wrzucić.Co ja bym dał za warsztat z frezarką, tokarką i piłą pionową.
Jak kupię wszystko to pewnie mi zostanie materiału na kolejne. Jedno jest pewne - sprzątania w domu będę miał dużo bo pyli to strasznie.

Użytkownik mykail edytował ten post 30 marzec 2015 - 00:18

#5 -Otto-  | Napisano 30 marzec 2015 - 00:29

-Otto-
  • Moderator I
  • Miasto: Poznań/Kórnik

Wyświetl postUżytkownik mykail dnia 29 marzec 2015 - 23:51 napisał

Pomyślę. Nawet nie mam łoża od ak74 (nie wiem czy takie samo) by mieć wzór.
Łoże od AK-74 jest dłuższe niż w suce, do tego przednie okucie nie jest okrągłe, a ma kształt litery U.

#6 0wn  | Napisano 30 marzec 2015 - 01:55

0wn
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Ręczna robota się ceni ale co oznacza łoże w stylu bułgarskim? Dlaczego akurat w "stylu bułgarskim" skoro to Rumuni jako pierwsi wprowadzili chwyt pionowy drewniany w pm.63 potem w pm.65 i rozwijali go dalej aż do wersji bakelitowych. O ile mnie pamięć nie myli to bułgarskie AK nie miały nigdy tego typu chwytów w ak, ak74 i aks74u.
Podobny chwyt miał akmsu  który był "tworem" a to co można spotkać na necie to zdjęcia AKS-74u z chwytami LCT lub samoróbkami na wzór AKMSU.

Użytkownik 0wn edytował ten post 30 marzec 2015 - 01:57

#7 mykail  | Napisano 30 marzec 2015 - 07:22

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
A tak wyszło z mojego szukania po sieci. Przepraszam za złe nazewnictwo.

Update #1 Nie mogłem się powstrzymać :icon_smile: Oskrobałem troszkę, żeby pasowało. Przy okazji odrysowałem jak oszlifować górę, żeby pasowała do nakładki rury.
Dołączona grafika

Użytkownik mykail edytował ten post 30 marzec 2015 - 07:27

#8 lech  | Napisano 30 marzec 2015 - 07:30

lech
  • Użytkownik
  • Miasto: Łódź

Wyświetl postUżytkownik mykail dnia 29 marzec 2015 - 23:51 napisał

.Co ja bym dał za warsztat z frezarką, tokarką i piłą pionową. Jak kupię wszystko to pewnie mi zostanie materiału na kolejne. Jedno jest pewne - sprzątania w domu będę miał dużo bo pyli to strasznie.

Dlatego właśnie jestem w trakcie robienia drewnianego stołu roboczego w "wolnym" pokoju, wraz z piłą do drewna, wiertarką pionową itd itp :D

Bardzo możliwe, że wezmę się za trochę bardziej masowe robienie drewien/sklejek do aków ;)

#9 mykail  | Napisano 30 marzec 2015 - 09:11

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Możesz się pokusić o zrobienie "rusztowania/prowadnicy" do prostego wyzynania/frezowania i kupić frez do drewna. Ja coś takiego muszę zrobić pod wiertarkę mocowaną poziomo ściskiem do blatu.

#10 mykail  | Napisano 30 marzec 2015 - 15:50

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Ma ktoś pomysł jak zrobic nakładkę rury gazowej? Czy na to idzie jakiś fornir? Ze sklejki chyba będzie kiepsko wyglądało.

#11 czortkot  | Napisano 30 marzec 2015 - 17:06

czortkot
  • Użytkownik
  • Miasto: Złotniki
Tworzysz kopyto w kształcie litery "U" i na to nakładasz warstwami fornir. Na koniec na całość nakładasz np. kilka kartek papieru i ściskasz całość po bokach deseczkami i ściskiem stolarskim. Kartki są po to, by docisnąć półokrągłą górę nakładki, ale możesz użyć czegoś innego podobnego.

Dołączona grafika

Brązowe to kopyto i deseczki. Pomarańczowe to fornir klejony wikolem. Szare to kartki papieru, albo inna taśma. Czerwone to ścisk. Dobrze jest między kopyto a fornir włożyć kawałek folii, żeby się nie przykleiło. Jak wyschnie, to fornir należy zdjąć i przyciąć do pożądanego kształtu. Można zostawić całość na kopycie i dociąć nożykiem do tapet na wysokość, a piłką modelarską na długość. Dobrze jest użyć dość długiego kawałka forniru, to od razu wyjdzie więcej nakładek, jakby jakaś nie wyszła.

#12 mykail  | Napisano 30 marzec 2015 - 17:51

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:

Wyświetl postUżytkownik czortkot dnia 30 marzec 2015 - 17:06 napisał

Tworzysz kopyto w kształcie litery "U" i na to nakładasz warstwami fornir. Na koniec na całość nakładasz np. kilka kartek papieru i ściskasz całość po bokach deseczkami i ściskiem stolarskim. Kartki są po to, by docisnąć półokrągłą górę nakładki, ale możesz użyć czegoś innego podobnego.

Dołączona grafika

Klasa rysunek i opis :) Dzięki.

#13 mykail  | Napisano 30 marzec 2015 - 18:57

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Jestem ciekaw czy dałoby radę wygiąć sklejkę 2mm na ciepło/mokro w ten sposób.

#14 mykail  | Napisano 31 marzec 2015 - 17:28

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Wymiar mi sie trochę rozjechał w tym miejscu na blaszkę a co za tym idzie klocek, który wchodzi pod obsadę lufy, jest szczupły o 1mm. Będzie łatanie, mam tylko nadzieję, że nie będzie tego widać.

#15 czortkot  | Napisano 02 kwiecień 2015 - 11:40

czortkot
  • Użytkownik
  • Miasto: Złotniki

Cytat

Jestem ciekaw czy dałoby radę wygiąć sklejkę 2mm na ciepło/mokro w ten sposób.
Teoretycznie da się, ale w praktyce więcej zachodu, niż z klejeniem warstw obłogi.

#16 Ślepak  | Napisano 02 kwiecień 2015 - 12:14

Ślepak
  • Użytkownik
  • Miasto: Siedlce
Zrobiłeś to naprawdę świetnie. A jeśli miałbyś to zrobić dla kogoś, odpłatnie i bez malowania, to za ile mniej więcej? :)

#17 mykail  | Napisano 02 kwiecień 2015 - 20:21

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:

Wyświetl postUżytkownik RadPod dnia 29 marzec 2015 - 23:10 napisał

Wyświetl postUżytkownik Ślepak dnia 02 kwiecień 2015 - 12:14 napisał

Zrobiłeś to naprawdę świetnie. A jeśli miałbyś to zrobić dla kogoś, odpłatnie i bez malowania, to za ile mniej więcej? :icon_smile:

To już dwa. Otwieram biznes :)

AD1. nie mam "drewienka" do AK74 stąd nie mam wymiarów. Jak ogarniesz "drewnienko" z ...drewna bądź plastiku to pomyślimy.
AD2. będę robił drugie z inną rękojeścią - urlop niedługo :) Ta dla mnie jest chyba za mała - mam duże ręce, zastanowie się i może ją wystawię w Komis.

Co do ceny, z uwagi na dłubaninę, myślę, że koło 100zł. Pisać na priv jak coś.

#18 mykail  | Napisano 03 kwiecień 2015 - 11:02

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Kolejny update.
Łoże skończone. Myślę, że jak na pierwszą sztukę to wyszło całkiem nieźle. Teraz tylko czeka na bejcowanie/szelakowanie. Szelak już mam. Jak ktoś jest z Kraka to jest sklep na Ofiar Dąbia 3.

To do rzeczy.
Na początek trochę sztukaterii :'( Myślałem, że się obejdzie ale mi wymiar odjechał, jak już wcześniej pisałem.

Powklejane kliniki, widać też obłupaną sklejkę.

Dołączona grafika

Najbardziej się namęczyłem z docięciem 1mm grubości wstawki na klocek pod osadę lufy.
Dołączona grafika

Tutaj ładnie wycięty prostokącik czeka na przeszczep.
Dołączona grafika

Widok z tyłu na kliniki. Po lewej poprawiona już szczelina na blaszkę.
Dołączona grafika

Z tego jestem najbardziej zadowolony. Wszystko za sprawą frezu kulowego do drewna, wiertarki i kilku ścisków.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Efekt końcowy. Jeszcze gdzieniegdzie doszlifować papierem i malowanie. Zdecydowałem się zamaskować szczelinę na blaszkę, widać jej tylko kawałek.
Dołączona grafika

Sztukaterię mało co widać. Prostokącików od przeszczepu prawie w ogóle.
Dołączona grafika

Z racji podokładania kliników i rozjechania tego wymiaru postanowiłem zaokrąglić rogi pod wstawkami, te które bezpośrednio przylegają do obsady lufy.
Dołączona grafika

Mam kilka przemyśleń po tej produkcji i na pewno kolejne drewienka (jeśli będą) będę mógł wykonać sprawniej. Jedno jest pewne - relaks przy tej dłubaninie jest nieziemski. :icon_biggrin:

Użytkownik mykail edytował ten post 03 kwiecień 2015 - 11:09

#19 0wn  | Napisano 03 kwiecień 2015 - 15:53

0wn
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Jaki szelak, jaka bejca. Szelak odwoskowiony czy nie? Czym rozrabiany?

#20 mykail  | Napisano 03 kwiecień 2015 - 16:55

mykail
  • Użytkownik
  • Miasto:
Mam orange z woskiem i rubin bez. Rozrabiam acetonem (nic innego nie mam ale rozpuszcza dobrze w kąpieli), zrobiłem próbkę i wygląda nawet fajnie z lekkim połyskiem, bardziej matem (orange-rubin 50/50).
Bejcy nie mam ale mysle nad polecanym przez Ciebie Starwaxem z olejem.

Użytkownik mykail edytował ten post 03 kwiecień 2015 - 17:04