Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Open Hardware Airsoft/ Druk 3d

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beryl  | Napisano 18 listopad 2015 - 14:26

Beryl
  • Użytkownik
  • Miasto: Biłgoraj
Po artukule na wmasgu na temat Sticky Labs pojawiło się trochę komentarzy gdzie projekty.
Co tworzący i drukujący myślą o założeniu repozytorium plików dotyczących ASG naszych polskich pamysłów.

#2 Beryl  | Napisano 19 listopad 2015 - 12:07

Beryl
  • Użytkownik
Widzę że nie ma chętnych. Każdy by chciał drukować a robić nie ma komu :icon_smile:

Prosił bym moda o wywalenie tematu jutro wieczorem.

Użytkownik Beryl edytował ten post 19 listopad 2015 - 12:07

#3 Lesio  | Napisano 19 listopad 2015 - 14:02

Lesio
  • Użytkownik
  • Miasto: Wrocław
Prawda jest taka, że przydałaby się praca u podstaw. Gdyby zrobić jakiś poradnik od czego zacząć naukę, by móc projektować/wymiarować części pod drukarki, to wiele osób by się tym zajęło. Ja chętnie nauczyłbym się czegoś nowego, ale nie wiem od jakiego programu zacząć itp.

#4 Ślepak  | Napisano 19 listopad 2015 - 15:53

Ślepak
  • Użytkownik
  • Miasto: Siedlce
Lesio, chyba najlepszym (według Mojej dziewczyny - designer) programem do projektowania jest Rhino 3D (Rhinoceros). Niedawno zrobiła mi według mojego "widzimisię" chwyt przedni (dolny) i nakładkę na rurę gazową do mojego RK-01. Nie powiem, miała trochę pieprzenia się z tym, bo robiła to pierwszy raz, a te chińskie drewienka mają takie bajeczne wymiary, że szkoda gadać. :D Mimo to, poszło jej naprawdę kozacko i jestem zadowolony z jej pracy. Oczywiście wymaga pilnika, bo drukowane z PLA, a jego faktura jest taka... taka. Nie wiem jak to określić. Posklejanych warstewek nici? :D No nie wiem. ABS jest lepszy, ale niestety ten, kto mi to drukował, nie ma chyba drukarki z podgrzewanym blatem.
Nie wiem czy wam zadziałają linki do zdjęć, ale wrzucę:
To jest to dolne. Dopiero jutro jadę odebrać od Lubej.
Dołączona grafika

A tu góra. Akurat jest to wersja próbna, bo był pewien problem z nią, ale druga też już czeka na mnie, u dziewczyny. :D
Dołączona grafika

#5 karol_alasz  | Napisano 19 listopad 2015 - 16:49

karol_alasz
  • Użytkownik
  • Miasto: Szczecin
Ani grzanego stołu ani chyba chłodzenia wydruku nie ma ten drukarz. Z PLA powinno właśnie wyjść "płynniej"od ABS, ale PLA jest do bani jeśli chodzi o temperaturę i czas i latem te nakładki Ci popłyną/odkształcą się. A ABS mimo tej swojej chropowatości jets dużo bardziej wytrzymałe na temeperaturę i ładnie je można wygładzić oparami acetonu.
A jedne i drugie można też wygładzić/wzmocnić pokrywając roztworem żywicy (są specjlane do druków 3d,  ale niekoniecznie)

#6 Beryl  | Napisano 19 listopad 2015 - 16:53

Beryl
  • Użytkownik
Rhinoceros jest fajnym programem, jednak jeśli chodzi o projektowanie polecał bym fusion 360 można z niego korzystać przez rok i nawet w zakupie jest tańszy rhino na dzien dzisiejszy to koszt 5tys zł i nie jest parametryczny. Do fusion jest kupa materiałów szkoleniowych na stronie autodesk

#7 Ślepak  | Napisano 19 listopad 2015 - 16:57

Ślepak
  • Użytkownik
No to musi w lato być z 90 stopni na dworze, by się coś takiego stało. Akurat przy takiej temperaturze jaka bywa na dworze w lato, raczej nie spowoduje takich "uszkodzeń" o jakich mówisz.

#8 Lesio  | Napisano 19 listopad 2015 - 17:18

Lesio
  • Użytkownik
  • Miasto: Wrocław
O, no to muszę zabrać się do obczajania. Swoją drogą - czy ktoś z Was miał do czynienia z maszynami wycinającymi kształty w drewnie? Nie tylko płaskie (jak np. okładziny), ale również coś w stylu chwytów czy frontów właśnie. Szczerze mówiąc mając na myśli zabawę z projektowaniem 3d bardziej miałem na mysli coś takiego, o ile jest to w ogóle możliwe.

#9 Nitro  | Napisano 19 listopad 2015 - 17:47

Nitro
  • Użytkownik
  • Miasto: Gdynia/Chojnice
Oczywiście, że jest takie coś możliwe, i polecam zabawę w projektowanie 3d.

Co do programu, to również polecam autodesk.
Inventor jest całkiem przyjazny, sporo tutoriali itd. W zależności od uczelni można dostać 3 letnią licencję za friko. Sam z takowej korzystam.

#10 Beryl  | Napisano 19 listopad 2015 - 17:57

Beryl
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik Ślepak dnia 19 listopad 2015 - 16:57 napisał

No to musi w lato być z 90 stopni na dworze, by się coś takiego stało. Akurat przy takiej temperaturze jaka bywa na dworze w lato, raczej nie spowoduje takich "uszkodzeń" o jakich mówisz.
Kolego bardzo się mylisz oj bardzo. PLA potrafi popłynąc od leżenia na słońcu przy temp powietrza nie przekraczającej 35 stopni celsjusza

#11 Buniek92  | Napisano 19 listopad 2015 - 18:24

Buniek92
  • Moderator I
  • Miasto: Warszawa

Wyświetl postUżytkownik Lesio dnia 19 listopad 2015 - 17:18 napisał

O, no to muszę zabrać się do obczajania. Swoją drogą - czy ktoś z Was miał do czynienia z maszynami wycinającymi kształty w drewnie? Nie tylko płaskie (jak np. okładziny), ale również coś w stylu chwytów czy frontów właśnie. Szczerze mówiąc mając na myśli zabawę z projektowaniem 3d bardziej miałem na mysli coś takiego, o ile jest to w ogóle możliwe.

Masz na myśli cnc? Ariel_ http://wmasg.pl/pl/profil/show/22207 od czasu do czasu coś wycina :icon_wink: Ostatnio nie ma dużo czasu, ale z dechą do gitary elegancko sobie poradził.

#12 Ślepak  | Napisano 19 listopad 2015 - 19:35

Ślepak
  • Użytkownik
A macie jakieś pomysły jak zabezpieczyć to PLA? W sensie już wydrukowany element?

#13 miedziak  | Napisano 19 listopad 2015 - 19:49

miedziak
  • Użytkownik
  • Miasto: Łódź

Wyświetl postUżytkownik Ślepak dnia 19 listopad 2015 - 19:35 napisał

A macie jakieś pomysły jak zabezpieczyć to PLA? W sensie już wydrukowany element?

Może jakaś żywica by się nadała.

Co do projektowania 3D to polecam bardzo Blendera.
Zalety:
- jest on zupełnie za free to wszystkich celów
- działa pod linuxem
- od groma tutoriali na YT (polecam filmy Pana Piotra Arłukowicza)
Wady:
- interfejs, do którego trzeba się przyzwyczaić bo bardzo odbiega od innych tego typu programów.

#14 Beryl  | Napisano 19 listopad 2015 - 20:48

Beryl
  • Użytkownik
Generalnie wiedza nie boli i jeść nie wola :) blender jest fajny do organiki do inżynierii już wcale. Jednak jest darmowy. Jak ktoś chciał by nauczyć się czegoś co kiedyś mu pozwoli zarobić jakiś grosz nie koniecznie w aursofcie to polecam fusion360 potem łatwiej starować do inventora

#15 miedziak  | Napisano 19 listopad 2015 - 21:17

miedziak
  • Użytkownik
Raz miałem do czynienia z tym programem i muszę powiedzieć że jest to bardziej alternatywa dla programów CAD. Renderowanie widoków 3D w tym programie dla mnie było katorgą. Wcześniej działałem w 3D maxie i naiwny myślałem, że fusion jako program pochodzący również ze stajni Autodesku będzie choć trochę podobny. Jego działanie szybko sprowadziło mnie na ziemie.
No i cena. Żeby zarobić na nim jakiś grosz jak wspomniałeś trzeba płacić roczny haracz, jak dobrze pamiętam coś koło 800$
Początkującym w grafice 3D nie polecam. Zrazicie się.

#16 Ślepak  | Napisano 19 listopad 2015 - 22:18

Ślepak
  • Użytkownik
Może ktoś by polecił jaką żywicę konkretnie? Nie znam się na tym szczególnie. A wiem, że pomożecie. Nie chcę, by mi się to za jakiś czas rozpadło.

#17 miedziak  | Napisano 19 listopad 2015 - 22:27

miedziak
  • Użytkownik
XTC-3D - nazwa żywicy. Niestety nie wiem jak to się sprawuję, nigdy nie miałem z tym styczności ale na pewno w necie znajdziesz jakieś opinie na jej temat.

#18 karol_alasz  | Napisano 19 listopad 2015 - 22:39

karol_alasz
  • Użytkownik
  • Miasto: Szczecin
Ślepak, może to:
http://3dwpraktyce.p...cy-epoksydowej/

#19 Beryl  | Napisano 19 listopad 2015 - 23:52

Beryl
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik miedziak dnia 19 listopad 2015 - 21:17 napisał

Raz miałem do czynienia z tym programem i muszę powiedzieć że jest to bardziej alternatywa dla programów CAD. Renderowanie widoków 3D w tym programie dla mnie było katorgą. Wcześniej działałem w 3D maxie i naiwny myślałem, że fusion jako program pochodzący również ze stajni Autodesku będzie choć trochę podobny. Jego działanie szybko sprowadziło mnie na ziemie.
No i cena. Żeby zarobić na nim jakiś grosz jak wspomniałeś trzeba płacić roczny haracz, jak dobrze pamiętam coś koło 800$
Początkującym w grafice 3D nie polecam. Zrazicie się.
Licencja autodesku mówi dopóki nie zarabiasz 100 tys dolarów rocznie masz go za free. Więc nie strasz ceną. Porównywanie parametrycznego CAD'a z Maxem to jak Porównywać jazdę Porsche 911 ze Starem porshe bedzie szybsze ale lodówkę wolisz wozić starem, 2 różne klasy pojazdów. Powiedzmy robimy kostkę z wyoblonymi krawędziami r-10mm ja 2 kliknięciami w fusion zmieniam r na 15mm a Ty robisz wszystko od nowa. 2 tak skrajnie różne programy że nie rozumiem porównania. Co do ceny licencja na maxa ile przy tym dolarze ? 24tys zł rocznie?

Dlaczego bronię Fusion360 bo program z bardzo dużymi mozliowściami takimi jak modelowanie/dokumentacja przekroje/ prosta wizualizacja/ export STL z optymalizacją siatki dla drukarek 3d/ CAM dla CNC za tak naprawde śmieszne pieniądze lub free

Użytkownik Beryl edytował ten post 19 listopad 2015 - 23:57

#20 Ślepak  | Napisano 20 listopad 2015 - 05:18

Ślepak
  • Użytkownik
Karol, wielkie dzięki za artykuł. Przyda mi się. No i pomógł. Na tego XTC-3D, to szkoda kasy. Zresztą, mi wiele nie potrzeba tej żywicy.