Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Nowe rozporządzenie MON w sprawie zakazu noszenia munduru lub jego części

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
225 odpowiedzi w tym temacie

#221 MarekMac  | Napisano 21 październik 2017 - 15:29

MarekMac
  • Użytkownik
  • Miasto: Bisztynek
Prezentacje i przepisy swoją drogą, a życie swoją - wiesz jak jest.

#222 aramis  | Napisano 23 październik 2017 - 08:26

aramis
  • Nowy
  • Miasto:
A skąd ten chłop miał to swoje wz.93? Wyniósł od kwatermistrza? Wątpię. Raczej kupił z demobilu, czyli nabył produkt niepotrzebny wojsku, odpad, śmieć.
To chyba lepiej że go używa (nawet pasając świnie), niżby ten mundur miał leżeć na hałdzie i gnić. Taka forma recyclingu :)

Zresztą nie bardzo rozumiem idei dostępności demobilu wz93 skoro nie można go nosić. No chyba że to kolejny potworek prawny typu - możesz legalnie kupić, ale używać - już nie.

Nie mam co prawda styczności z armią, ale jako strażakowi nieobce jest mi poszanowanie munduru. Ale jak ktoś już wspomniał - mundur polowy/koszarowy to w większości przypadków "strój codzienny / roboczy", i tak według mnie należałoby go traktować. W każdym razie my go tak traktujemy. W koszarówce się sprząta, gotuje, załatwia 100% codziennych czynności na służbie. Także szoruje kible.

Od kwestii "szacunku i podziwu" jest mundur wyjściowy czy tym bardziej galowy. I o te mundury się szczególnie dba.

#223 _Czarny_  | Napisano 23 październik 2017 - 10:28

_Czarny_
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
Jest spora różnica pomiędzy ubiorem polowym a roboczym.

W Wojsku polowy jest mundur w WZ, robocze jest ubranie, takie ogrodniczki.
W niektórych jednostkach mundurów wyjściowy to po prostu ten sam WZ tylko że nie używany.

W mojej opinii zawsze mundurowi należy się szacunek, jaki by on nie był.

#224 aramis  | Napisano 23 październik 2017 - 13:23

aramis
  • Nowy
  • Miasto:
OK, a w takim razie jak widzisz kwestię demobilu? Mundury wz.93 można spokojnie kupić. https://amw.com.pl/p...zprzetargowa/57 strona 5 pozycja 23

Z punktu widzenia szarego zjadacza chleba, jak coś kupiłem, to moje i ja decyduję co z tym zrobię. A że wuzety się dobrze nadają na ciuchy robocze (bo tanie, mocne i wygodne), to wielu ludzi po to właśnie je kupuje.
Ja nosząc wuzetę (a chyba mam jeszcze gdzieś jeszcze komplet w moro wz.68) nie myślę o tym że "bezczeszczę święty mundur", raczej cieszę się że ten kawałek historii jeszcze może posłużyć, zamiast zgnić czy dać się zeżreć molom.

#225 _Czarny_  | Napisano 23 październik 2017 - 14:29

_Czarny_
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
Możesz spokojnie kupować sobie elementy obecnego wyposażenia i umundurowania WP bez żadnego problemu, w celach kolekcjonerskich.

Podejście typu że lepiej używać niż aby w szafie mole wpierdzielały uważam za bezsensowne, rozporządzenie jasno określa że nie wolno ich nosić / używać.

Co do starszych wersji mundurów, każdy z nimi może robić co uważa za stosowne, nie chroni ich przepis.

Użytkownik _Czarny_ edytował ten post 23 październik 2017 - 14:30

#226 aramis  | Napisano 23 październik 2017 - 17:41

aramis
  • Nowy
  • Miasto:
Olśniło mnie. Już wiem co w tym wątku mi nie pasowało.

Niepotrzebnie mieszamy pojęcie szacunku do munduru z przepisem o zakazie używania.

Zarzutem dla pana rolnika powinno być noszenie munduru jako takie, a nie to, że akurat obrabiał w nim krowy. Gdyby polerował zastawę stołową czy jadł hot-doga zarzut byłby dokładnie ten sam.

A w kwestii szacunku - skoro mundur wz.68 nie podpada pod zakaz MONu to nie należy mu się szacunek?

Sama kwestia szacunku też dla każdego jest nieco inna. Ja na przykład w odniesieniu do starych narzędzi czy tej nieszczęsnej wuzety właśnie używając ich odczuwam to jako ukłon w stronę ich wytwórców i użytkowników. Na zasadzie pokazania, że pomimo upływu czasu te rzeczy wciąż są tak samo sprawne i użyteczne jak ileś tam lat temu.