Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

noszenie borni bocznej publicznie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#41 Pietracha  | Napisano 22 czerwiec 2016 - 12:23

Pietracha
  • Użytkownik
  • Postów: 830
  • Dołączył: 11-marzec 05
  • Miasto: Płock/Toruń/Warszawa

Wyświetl postUżytkownik wegorz dnia 22 czerwiec 2016 - 11:35 napisał

Cały czas trzeba rozróżniać dwa terminy:
  • noszenie broni - przemieszczanie broni załadowanej
  • przenoszenie broni- przemieszczanie broni rozładowanej
O ile dobrze pamiętam to w ustawie i rozporządzeniu są dwa terminy: noszenie i przemieszczanie broni, więc trochę mieszasz, wprowadzając pojęcia "przenoszenia".

#42 wegorz  | Napisano 22 czerwiec 2016 - 12:29

wegorz
  • Użytkownik
  • Postów: 647
  • Dołączył: 20-październik 06
  • Miasto: Gdynia
W ustawie i rozporządzeniu nie ma przenoszenia broni, bo takowe nie występuje. Z drugiej strony są to terminy mocno zakorzenione w nomenklaturze strzeleckiej.

ustawa (tekst ujednolicony)
http://isap.sejm.gov...=WDU19990530549

rozporządzenie
http://isap.sejm.gov...=WDU20140001224

Zgodnie z ustawą (Art10.9):

Cytat

W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.
Ustawa nie definiuje przemieszczania broni rozładowanej. Umownie nazywamy to przenoszeniem.

#43 Pietracha  | Napisano 22 czerwiec 2016 - 12:47

Pietracha
  • Użytkownik
  • Postów: 830
  • Dołączył: 11-marzec 05
  • Miasto: Płock/Toruń/Warszawa

Wyświetl postUżytkownik wegorz dnia 22 czerwiec 2016 - 12:29 napisał

W ustawie i rozporządzeniu nie ma przenoszenia broni, bo takowe nie występuje. Z drugiej strony są to terminy mocno zakorzenione w nomenklaturze strzeleckiej.

Ustawa nie definiuje przemieszczania broni rozładowanej. Umownie nazywamy to przenoszeniem.
Nie definiuje, ale wspomina o przemieszczaniu broni rozładowanej (Art. 33), więc takie pojęcie jest znane.
Jak sam zauważyłeś, przemieszczanie broni rozładowanej nie jest zabronione ustawą ani rozporządzeniem, więc wprowadzanie terminu "przenoszenie" jest zbędne.
Jeśli ktoś pyta o przysługujące mu prawa w zakresie broni palnej, to najlepiej ograniczyć się do terminów zawartych w ustawie i rozporządzeniu, bez wprowadzania innych pojęć, jakkolwiek zakorzenione w środowisku by one nie były.

#44 wojtekk8  | Napisano 22 czerwiec 2016 - 15:45

wojtekk8
  • Użytkownik
  • Postów: 1010
  • Dołączył: 30-kwiecień 06
  • Miasto:
@wegorz: właśnie ze względu na pomieszanie pojęć nosi, przenosi, przemieszcza się jest pewien misz-masz.
W ustawie masz określone czym jest noszenie broni czyli każdy sposób przemieszczania się załadowanej broni.
Natomiast w rozporządzeniu jest mowa o noszeniu w kaburach lub futerałach - nieszczęśliwie zapisany jest punkt 1 par. 8, który wrzuca do noszenia całą broń, a jak wiesz w UoBiA z noszenia jest wyłączona broń do celów kolekcjonerskich oraz pamiątkowych.

Natomiast w punkcie 3 tego samego paragrafu masz dopisek "jeżeli to możliwe ze względu na jej ilość i wielkość" czyli jak masz 1 pistolet to możesz nosić go tak jak w punkcie 2.
Natomiast jakbyś chciał nosić tak 10 karabinów to już nie bardzo i dlatego możesz je nosić w futerałach, a co do przemieszczania w stanie rozładowanym to pamiętaj o ochronie przed dostępem osób trzecich, gdzie reklamówka ze stonki nie jest najlepszym zabezpieczeniem, a do tego może dojść do złamania przepisów dot. zakłócenia/naruszenia porządku publicznego lub z jakiegoś innego paragrafu i dostać działę, która będzie podstawą do cofnięcia pozwolenia to życzę powodzenia.

Pewne zapisy ustawy i rozporządzenia są nieprecyzyjne i pozwalają na ich interpretację dwojako, ale lepiej nie kusić losu.

#45 wegorz  | Napisano 22 czerwiec 2016 - 19:24

wegorz
  • Użytkownik
  • Postów: 647
  • Dołączył: 20-październik 06
  • Miasto: Gdynia

Wyświetl postUżytkownik wojtekk8 dnia 22 czerwiec 2016 - 15:45 napisał

a do tego może dojść do złamania przepisów dot. zakłócenia/naruszenia porządku publicznego lub z jakiegoś innego paragrafu i dostać działę
Dlatego napisałem, że teorytycznie można przemieszczać rozładowaną broń na widoku, ale zaznaczyłem też, że nie ma to nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.