Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Arma Li-Po 1300mAh, 7,4V 35C - czy jest uszkodzony

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Brodacz086  | Napisano 14 styczeń 2017 - 08:07

Brodacz086
  • Użytkownik
  • Miasto: Kobylnica
Cześć
Kupiłem niedawno akumulator jak w temacie:
Arma Li-Po 1300 mAh, 7,4V 35C (pakiet 2 komorowy)

Zrobiłem w nim dwa pełne cykle ładowanie i rozładowanie by sprawdzić w jakim jest stanie. Użyłem do tego ładowarki mikroprocesorowej (ładowanie z balanserem) Alpha Redox V2.

Ładowanie prądem o natężeniu 0,6A, rozładowanie 1,0A

Oto moje spostrzeżenia.
Za każdym razem akumulator przyjął około 1100mAh
Przy rozładowywaniu oddał około 1000mAh.
W momencie końca rozładowywania na jednym ogniwie było napięcie 3,1V a na drugim 2,9V a nawet 2,88V (przy pierwszym rozładowaniu ogólne napięcie pokazane przez ładowarkę mikroprocesorową to 3,0V a przy drugim 5,9V)

Czy to znaczy, że jedna komora jest uszkodzona i dlatego pokazuje się napięcie poniżej 3,V i nie jestem w stanie otrzymać pełnej pojemności baterii?

Dostałem uszkodzony produkt, czy mieści się w granicach normy?

#2 Kriss88  | Napisano 14 styczeń 2017 - 12:41

Kriss88
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Jeśli spadło poniżej 3V to mogło, choc niemusiało, uszkodzić się permamentnie. Spróbój naładować do pełnej wartości jeszcze raz, ale obserwuj pakiet, bo może być i tak że niekontrolowanie będzie samozapłon, albo napuchnie.
I niepotrzebnie rozładowujesz lipo, Każde ma swoją żywotnosć w cyklach, więc lepiej na darmo nie kręcić cykli.

#3 hindus  | Napisano 14 styczeń 2017 - 14:09

hindus
  • Użytkownik
  • Miasto: Wejherowo
Moim zdaniem to w granicach normy.

#4 Brodacz086  | Napisano 14 styczeń 2017 - 18:09

Brodacz086
  • Użytkownik
  • Miasto: Kobylnica

Wyświetl postUżytkownik Kriss88 dnia 14 styczeń 2017 - 12:41 napisał

I niepotrzebnie rozładowujesz lipo, Każde ma swoją żywotnosć w cyklach, więc lepiej na darmo nie kręcić cykli.
A jak chcesz inaczej sprawdzić czy dopiero co kupiony akumulator na alledrogo jest dobry czy uszkodzony?
W tym momencie mam wątpliwości, dwa cykle przeprowadziłem, w obu na jednym ogniwie napięcie końcowe było w okolicach 2,9V a na drugim ogniwie 3,1V.

#5 hindus  | Napisano 16 styczeń 2017 - 05:55

hindus
  • Użytkownik
  • Miasto: Wejherowo
To był nowy pakiet czy używany?

#6 mikoma  | Napisano 21 marzec 2017 - 20:41

mikoma
  • Użytkownik
  • Miasto: Częstochowa
Ja bym się nie martwił.
Ładowarki Redoxa nie rozładowują pakietu "do końca" (jak wszystkie ładowarki :P ) ponieważ program wgrany na mikroprocesor kończy proces przy danym napięciu, nawet jeżeli jest to tzw. "peak" (w sensie chwilowa zmiana napięcia).
Jeżeli chcesz w miarę głęboko rozładować ogniwo to rób to natężeniem 0.1 A. Ograniczysz wtedy wahnięcia napięć.
A to, że na  ładowarce pokazane było napięcie mniejsze niż 3V to całkowicie normalne.
Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej to poczytaj o 2 prawie Kirchhoffa :)