Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Jaka replika do strzelania "sportowego" - tj. do tarczy/puszek po coli, etc.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 sherab86  | Napisano 05 październik 2017 - 21:23

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:

Wyświetl postUżytkownik mareq dnia 05 październik 2017 - 21:12 napisał

Nie narzekaj, z typowych elektryków wypada 3-5 kulek i nikt nie płacze.
Odnośnie celowania: jak się przyzwyczaisz do repliki to będzie lepiej. Ja swoje pistolety mam już tak przećwiczone, że na 20m nawet nie celuję i trafiam postać jednym strzałem. Pamięć mięśniowa robi swoje.

Co do wypadania kulek, to mój zawód wynika pewnie z faktu, że mam też stareńkiego (z 10 lat pewnie) sprężynowego Kałacha, którego w międzyczasie udało mi się przywrócić do życia - miał złamana kolbę, wyłamaną dźwignię zmiany trybu ognia i lufę zapchaną "tanimi kulkami". Estetycznie może nie wygląda pinknie, ale już działa. ;) Nie znam jego specyfikacji. Po nalepce "max 0,6J" wnioskuję, że .20 gramowe (kupiłem nowe - rockets'y platinium) kulki wypluwa pewnie tak z prędkością około 250 fps. W każdym razie on grzecznie pobiera wszystkie kulki z magazynka typu mid-cap.

Odnośnie celowania - to kwestia oczekiwań - mi nie zależy na tym, żeby trafić w sylwetkę człowieka. Mi zależy na tym, żeby trafić w dziesiątkę na wydrukowanej przeze mnie tarczy. Pole "10" ma na niej średnicę około 1,5 cm. :P Ok, to tylko replika ASG, więc cudów się nie spodziewam, ale przypuszczam, że uzyskanie skupienia przynajmniej w okolicach 3-5 cm strzelając z 20 m jest w pełni wykonalne z tą strzelbą, ale nie wyobrażam sobie jakoś tego bez przyrządów celowniczych. Niemniej, tak jak wspomniałem, poćwiczę jeszcze i zobaczę. ;)

Piszę to wszystko, gdyby znalazł się ktoś z podobnymi oczekiwaniami jak ja. ;)

#22 arend  | Napisano 05 październik 2017 - 21:32

arend
  • Moderator I
  • Miasto: Łomianki
Kupujesz kawałek szyny risowej i na beszczela przyklejasz klejem dwuskładnikowym do "komory zamkowej. Przy pomocy poziomiczki i kątomierza bez problemu uzyskasz zgranie z osią lufy. Potem lekkie koli i masz celownik. Ciut drożej wyjdzie kupno montażu pod pistolet i dopasowanie go do strzelby.

#23 sherab86  | Napisano 05 październik 2017 - 21:39

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Dzięki za radę. Właśnie nad takim rozwiązaniem myślę. ;) Ale na razie się jeszcze trochę wstrzymam.
Myślałem też, żeby ewentualnie dokleić coś w roli tego celownika typu "bead". ;)

Wszystkim raz jeszcze dzięki za wszystkie porady.

Temat odgrzebałem, gdyby znalazł się jeszcze taki "odmieniec", jak ja. Może trafi wówczas na ten wątek i będzie miał jakiś punkt odniesienia.

Ogólnie replika bardzo mi się podoba, tylko właśnie ten brak celownika trochę mnie boli. ;)

#24 mareq  | Napisano 06 październik 2017 - 07:15

mareq
  • Użytkownik
  • Miasto: Bielsko-Biała
To ASG a nie wiatrówka. Skupienie 5cm na 20m to dopiero z mocnej snajperki po drogim tuningu i na najcięższych kulkach.

#25 sherab86  | Napisano 06 październik 2017 - 16:01

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
W porządku, to 3-5 cm było rzucone trochę tak na wiatr. :icon_wink: Chociaż, jeśli na ledwo dwudziestu metrach skupienie znacząco przekracza te wartości, to w takim razie całe to strzelanie ASG to jest taka loteria trochę. :icon_wink: Ok, może zaczynam być niepotrzebnie złośliwy.

Generalnie wszystko, co strzela kulistymi pociskami, w tym wiatrówki, jest trochę skazane na bycie niezbyt precyzyjnym, bo sama kulka ma stosunkowo kiepskie właściwości balistyczne. W dodatku przy czymś co waży te .20 - .25 g i porusza się ledwie 250-350 fps, to najdrobniejsze podmuchy wiatru mogą niweczyć wszystko.

Niemniej wydaje mi się mimo wszystko, że skupienie 5 cm, może do 7 cm, przy bezwietrznej pogodzie, na tych dwudziestu metrach, z lunetką (a może nawet już z kolimatorkiem) jest jednak realne. Wnioskuję po moich doświadczeniach z Kałachem, w którym mam tylko tracyjną, Kałachową muszkę i szczebinkę. Tylko szczerbinka jest regulowana, ale niestety nawet przy położeniu na  najbliższy możliwy dystans replika strzela mocno w górę (nie ma tam hop-up na tyle, na ile się orientuję, być może jakiś stały, ale się nie doszukałem, jak ją rozbierałem). Trzeba więc po prostu celować niżej, a to zawsze oznacza trochę większy błąd. Nie mniej wydaje mi się, że z okolo 17,5 m (tyle mam na działce) zawsze mieszczę się w tarczy, a skupienia (z pojedynczymi odstępstwami) waha się w obrębie tych 10 cm powiedzmy. Strzelałem kulkami .20 g, które ta replika przypuszczalnie wypluwa z prędkością około 250 fps. W prawdzie w grę wchodzi jeszcze dokładna średnica lufy wewnętrznej i jej długość, ale wydaje mi się, że coś co strzela 300 fps w górę (z tego, co się zorientowałem, poszczególnie egzemplarze MP003 potrafią się mocno różnić między sobą), nawet .25 g kulkami, powinna poradzić sobie lepiej (kulki odrobinę mniej podatne na wiatr, lepiej zachowujące prędkość i energię).

Niemniej to takie moje gdybanie. Okaże się w praktyce. :icon_wink: Ci z Was, którzy mają już tą strzelbę zmodernizowaną (zaopatrzoną w kolimator, lub lunetę) mogą zrobić testy "tarczowe" i podzielić się doświadczeniem. :icon_wink: Ja będę musiał poczekać aż po weekendzie przyjdą mi gadżety - o ile je zamówię - bo być może z racji na fakt, że mój kałach jednak działa, to strzelbę po prostu przeznaczę na cele reaktywne :icon_wink: Musiałbym tylko jakoś podwyższyć muszkę w Kałachu, żeby nie musieć brać za każdym razem poprawki. Muszę to jeszcze przemyśleć. :icon_wink:

Użytkownik sherab86 edytował ten post 06 październik 2017 - 16:06

#26 arend  | Napisano 06 październik 2017 - 17:06

arend
  • Moderator I
MP003 na 20m osiąga w zasadzie kraniec "celnego" zasięgu. To tania, prosta replika bez ambicji bycia niczym więcej. Snajperki z niej nie zrobisz. Choć w zasadzie trafienia na 30-40tym metrze też są to ani jej moc ani lufa do tego mocno nie usposabiają.

#27 sherab86  | Napisano 06 październik 2017 - 17:24

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:

Wyświetl postUżytkownik arend dnia 06 październik 2017 - 17:06 napisał

MP003 na 20m osiąga w zasadzie kraniec "celnego" zasięgu. To tania, prosta replika bez ambicji bycia niczym więcej.

Rozumiem. W sumie, z tego co pamiętam, to Kałach te 10 lat temu kosztował ponad 300 zeta. ;) Aczkolwiek nie wiem, jak to się ma to obecnych modeli.

W każdym razie, ja więcej niż te 20 metrów od niej nie oczekuję. :) Zwykle pewnie będzie to nawet trochę mniej. Jak wspominałem w jednym z wcześniejszych postów, na dłuższą metę wolałbym jakąś fajną wiatrówkę. Sęk w tym, że nie mam warunków na takową. Moja malutka działka jest otoczona zewsząd sąsiednimi. Nie mam tam żadnego nasypu, czy czegokolwiek w ten deseń. Może śrutem wiatrówkowym ciężko kogoś zabić, ale zranić już jak najbardziej można. Nie chciałbym musieć jeździć gdzieś w środek lasu, żeby sobie postrzelać weekendowo. Stąd też moje parcie na replikę ASG. Nie wspominając już o tym, że "ko-użytkownikiem" jest mój 5,5 letni siostrzeniec - chociaż nie powiem - dzięki niemu rozbudziłem uśpioną przez 10 lat pasję. ;) Jak fundusze pozwolą, z czasem może będziemy poszerzać naszą kolekcję. ;)

#28 arend  | Napisano 06 październik 2017 - 21:56

arend
  • Moderator I
Wiem o tym, bo przecież gadaliśmy, Piszę tylko żebyś się z 003 nie spodziewał celności i powtarzalności wiatrówki. Choć do zabawy z młodym na działce powinna wystarczyć o ile postawisz nie na tarcze a cele reaktywne.

#29 sherab86  | Napisano 07 październik 2017 - 10:18

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Czajem. Dzięki raz jeszcze.

A tak z myślą o raczej dalekiej przyszłości, to co powiecie o w miarę tanich snajperkach, jak ta:
https://www.militari...693.xml?cat=837

Ale powiedzmy, że w grę wchodzą tak do 400 zeta. Czy lepiej w takiej sytuacji zainwestować już w elektryka? Przy czym przypominam, że takie rzeczy jak szybkostrzelność, czy samopowtarzalność nie są dla mnie szczególnie istotne. ;)

Wiem, że w przypadku snajperek do zastosowań w "walce" raczej nie poleca się nic out-of-the-box, co by nie kosztowało w tysiącach, natomiast niektóre tańsze tylko jako bazę do modernizacji. Ale może do moich zastosowań byłyby ok?

Jak napisałem, to raczej z myślą o dalszej przyszłości. Na razie będę chciał wyciągnąć jak najwięcej z MP003. ;) Po prostu jestem ciekaw Waszych opinii. :)

#30 mareq  | Napisano 07 październik 2017 - 21:19

mareq
  • Użytkownik
  • Miasto: Bielsko-Biała
Jak chcesz strzelać tylko do tarcz, to czemu upierasz się na ASG? Weź te 300zł i kup wiatrówkę. Też szału nie będzie ale spisze się znacznie lepiej.

#31 sherab86  | Napisano 07 październik 2017 - 22:49

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Pisałem o tym w poprzednim poście.

Primo
Energia miotanego przez wiatrówki śrutu jest wystarczająca, żeby (przynajmniej na niewielkich dystansach) przebić ludzką skórę. Przypuszczam, że nawet z bliska może być niewystarczająca, żeby dostać się do ważnych organów, a permanentna rana zbyt mała, żeby ktoś wykrwawił się na śmierć. Niemniej jednak będzie to rana. Oczywiście strzelając z ASG też upewniam się, czy na sąsiednich działkach nikogo nie ma - a przynajmniej w kierunku, w którym strzelam(y). Ale gdyby już się komuś oberwało, to poza bardzo pechową sytuacją trafienia w oko, to poza siniakiem ryzyko poważniejszych obrażeń jest nikłe. Mówiąc w skrócie - ryzyko poważniejszych obrażeń tak u osób zaangażowanych, jak i postronnych jest wyraźnie niższe.

Secundo
Zasadniczo zależy mi na dystansie, który stanowi już jakieś wyzwanie przy użyciu otwartych przyrządów celowniczych, ewentualnie optyki o niewielkich powiększeniach. To zgrubne założenie jest dodatkowo zredukowane przez faktycznie dostępną przestrzeń. Zaokrągliłem sobie to do około 20 metrów. I tak naprawdę, to nie potrzebuję więcej. To, na czym mi zależy, to raczej precyzja - powtarzalne skupienie. Po tych 20 metrach, to kulki mogą dla mnie spadać jak cegły. :icon_wink: Ale do tego dystansu miło by było, gdyby leciały tam, gdzie je posyłam (na ten moment pomijając wpływ wiatru, czy skill użytkownika - to cześć zabawy i wyzwania :icon_wink: ). Jeśli nie da się tego osiągnąć z ASG za jakieś rozsądne pieniądze, to priorytet bierze pierwsze kryterium - zadowolę się tym, co jest możliwe.

No i po trzecie - Już taka taniocha, jak MP003 waży swoje dla 5,5 letniego chłopca. Metalowo-drewniana wiatrówka waży jednakowoż jeszcze więcej.

Może jeszcze dorzucić koszt amunicji i inne drobiazgi, które sprawiają że "sprężynowe" ASG jest "przyjaźniejsze". :icon_wink:

EDIT: Ale rozumiem, jeśli temat was męczy. Nie będę drążył, jeśli jest to niemile widziane.

Użytkownik sherab86 edytował ten post 07 październik 2017 - 23:00

#32 arend  | Napisano 07 październik 2017 - 23:31

arend
  • Moderator I
A poszukaj sobie wiatrówek systemu PCA. Tam moc zależy od ilości pompnięć przy napełnianiu zbiorniczka. W moim Sharpie Innova 1210 zaczynasz od niewiele ponad półtora dzula. Fakt że Sharpy już raczej nie są dostępne, ale na przykład Crosmana 760 kupisz w cenie tej "snajperki" a  celność będziesz miał zdecydowanie lepszą.

#33 sherab86  | Napisano 08 październik 2017 - 10:08

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Hmmm, ciekawa sugestia. Warto obadać. Dzięki za radę. :)

#34 sherab86  | Napisano 11 październik 2017 - 16:20

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Niestety, w tej chwili budżet mi na to nie pozwala, ale poważnie rozważam zakup wiatrówki systemu PCA w bliższej bądź dalszej przyszłości.

Dzięki za radę raz jeszcze.

Natomiast spotkał mnie ogromny zawód ze strony MP003. Po dokładnie tygodniu użytkowania, pomimo starań, żeby zawsze wykonywać pełen ruch "pompką", zdaję się, że coś poszło w systemie spustowym. Pewien nie jestem - chciałem rozkręcić, ale wygląda na to, że w górnej części replika jest dodatkowo klejona (?). A że od razu pomyślałem, że mogą mi się doczepić przy próbie zwrotu, to zaniechałem. Potem dopiero zdałem sobie sprawę, że i tak już zdążyłem wyrzucić rachunek/fakturę, a o czymś takim, jak karta gwarancyjna, to w ogóle nie pamiętam, żeby coś takiego było dołączone (być może była gdzieś zalepiona na "zewnętrznym" opakowaniu paczki i ją przegapiłem). Tak więc 89 zeta w błoto. Szczęście, że tylko tyle... Jednak mimo wszystko to wpienia.

Na upartego, sprężynę da się wciąż napiąć, ale po wystrzeleniu spust po prostu lata luźno. no i nie każda próba napompowania się udaje. :/

#35 arend  | Napisano 11 październik 2017 - 18:14

arend
  • Moderator I
Jest szansa że tylko spadła sprężynka spustu. Jeżeli nie masz paragonu nie zwrócisz chyba więc zostaje grzebanie.

#36 sherab86  | Napisano 11 październik 2017 - 20:24

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Rozumiem. Cóż... jutro na spokojnie może znowu spróbuję ją rozkręcić, acz trochę się lękam, bo wydaje mi się, że wykręciłem wszystkie śrubki, ale obydwie połówki rozchodziły się tylko od spodu, od góry zaś nie bardzo chciały. Muszę poszukać jakiegoś tutorialu/przewodnika, jak rozłożyć to ustrojstwo ;)

Dzięki.

#37 aramis  | Napisano 12 październik 2017 - 12:05

aramis
  • Nowy
  • Miasto:
https://www.youtube....h?v=S33E5yKSfcs

Proszę bardzo :icon_smile: może pomoże.

Użytkownik arend edytował ten post 12 październik 2017 - 14:55

#38 sherab86  | Napisano 13 październik 2017 - 10:10

sherab86
  • Nowy
  • Miasto:
Dzięki. :)

Znalazłem to już nawet wcześniej sam, ale dzięki. :)

Okazało się, że to jednak pęknięty element sprzęgający tłok ze spustem (blokujący tłok w tylnym położeniu po przeładowaniu). Poszedł w w dwóch miejscach - w miejscu prawego "pierścienia" mocującego go na tym metalowym bolcu oraz z lewej strony - ramię tuż przy tylnym końcu. Skontaktowałem się ze sklepem (Militaria.pl) chcąc się wywiedzieć, jakie mam opcje, to jedynie zacytowali mi regulamin, właściwie nie odpowiadając mi na pytanie. :/ Na razie wstrzymuje się z odsyłką (fakturę znalazłem) - może jakiś lokalny rzemieślnik będzie w stanie skopiować ten element (a może nawet całą "grupę spustową") w metalu. :P Ale tym będę mógł się zająć dopiero po weekendzie.

#39 PrajsPL  | Napisano 15 październik 2017 - 14:02

PrajsPL
  • Użytkownik
  • Miasto: Hrubieszów
To wyjdzie więcej niż cała pompka :P Na sprężynówki (szczególnie tanie) na 100% masz tylko gwarancję rozruchową.