Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

"Wiosenne Przebudzenie" ASH /18 Marzec /Otwock


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#101 XrayPl  | Napisano 19 marzec 2018 - 21:03

XrayPl
 • Użytkownik
 • Postów: 148
 • Dołączył: 08-grudzień 13
 • Miasto: Warszawa

Wyświetl postUżytkownik Domin007 dnia 19 marzec 2018 - 15:12 napisał

Ja, że tak powiem, miałem inne obowiązki towarzyszu Wishow. I ubolewam nad tym faktem, bo reżyserowane przez Marka gry z frontu wschodniego są znakomite. Dlatego czekam na zdjęcia, przede wszystkim zacnej ekipy Strzałokrzyżowców, żeby gorzko zapłakać że mnie nie było.

Dziękuję za miłe słowa :) Co do Węgrów to mówisz i masz :icon_wink:
Dołączona grafika

Wyświetl postUżytkownik wish dnia 19 marzec 2018 - 19:07 napisał

Fajny filmik. Szkoda ze nie udalo Ci sie nagrać radzieckiego szturmu.

Ale komuś innemu się udało nagrać kawałek :icon_wink:
https://youtu.be/kXuSn55uheE

A tu na zajawkę zdjęć, Rosjanie po przejęcie pierwszej strefy w II części gry.Dołączona grafika

Użytkownik XrayPl edytował ten post 19 marzec 2018 - 21:04


#102 XrayPl  | Napisano 19 marzec 2018 - 22:54

XrayPl
 • Użytkownik
 • Postów: 148
 • Dołączył: 08-grudzień 13
 • Miasto: Warszawa
.

Użytkownik XrayPl edytował ten post 19 marzec 2018 - 22:55


#103 XrayPl  | Napisano 19 marzec 2018 - 23:57

XrayPl
 • Użytkownik
 • Postów: 148
 • Dołączył: 08-grudzień 13
 • Miasto: Warszawa
Jako, że pierwsza tegoroczna Polska impreza ASH „Wiosenne Przebudzenie” jest już za nami, stosownym jest napisanie paru słów na jej podsumowanie :icon_smile:

W grze wzięło w sumie udział 30 osób (14 po stronie rosyjskiej, 14 po stronie niemieckiej, ja i fotograf). Szanse były zatem wyrównane, aczkolwiek na różnych etapach gry, odeszło 5 osób i do końca zostało w sumie 23 strzelające się osoby (12 po stronie radzieckiej i 11 po stronie osi).

Dołączona grafika
(Odprawa)

Dołączona grafika
(Szkolenie z obsługi min)

Gra zaplanowana była na odprawę o godzinie 10:30 i rozpoczęcie o 11:00, ale niestety ze względu na spóźnienie niektórych osób, rozgrywka rozpoczęła się ostatecznie o 11:40.

Pierwsza faza trwająca do 14:00 zakładała ofensywę niemiecką, której celem było stopniowe przejmowanie kolejnych rosyjskich punktów. Każda przejęta pozycja stawała się niemieckim respem, podczas gdy resp Rosjan cofał się o jedno stanowisko. Dodatkowo, po środku terenu gry znajdował się punkt specjalny, który musiał być w rękach niemieckich by ci mogli przejąć pozycje radzieckie.
Dołączona grafika

Na mapie Niemcy zaczynali w kwadracie po lewej stronie. W trakcie gry, punkty 4 i 5 zostały lekko przesunięte by zmniejszyć odległości do pokonania i zwiększyć dynamikę gry.

Jak wyszło w praktyce?

Rosjanie rozlokowali się silnie na lekkich wzgórzach pozycji numer jeden i w pobliżu środka. Niemcy, zamiast wyprowadzić jedno silne uderzenie postawili, na rozciągnięcie się, oskrzydlenie od wschodu pozycji rosyjskich i zaatakowanie szerokim frontem. Pomimo strat, przy praktycznie pierwszym podejściu udało się siłom Rzeszy przejąć pierwszy punkt i idąc za ciosem natychmiast zająć środek terenu.

Kolejnym celem Niemców był punkt numer 2 znajdujący się na piętrze w budynku. Rosjanie w tym czasie mieli respa w punkcie numer 3. W tym miejscu dało się zauważyć, że Armia Czerwona zaczyna stawiać opór. Zwycięstwo nie przyszło Niemcom tak łatwo, jak przy pierwszym punkcie, ale po krótkiej walce wewnątrz budynku, udało się w końcu go zdobyć i przejąć punkt numer 2. Na wzmiankę zasługuje jednak pewna sytuacja, a mianowicie, grupa 6 Niemców, która wdarła się do budynku, zginęła od pojedynczej miny pułapki (w którą wdepnął ich konstruktor XD).

Dołączona grafika
( Niemcy w przejętym budynku. Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Po krótkiej przerwie Niemcy przygotowali się do ataku na punkt numer 3, jednakże tutaj, Rosjanie nie dali się już tak łatwo podejść. Armia Czerwona brawurowo odpychała kolejne ataki i natarcia sił Osi nie pozwalając jej chociażby podejść w pobliże Trójki. Teren był po stronie radzieckiej. Gdzieniegdzie częste krzaki, dużo drzew i umiejscowienie punktu numer 3 na górce dawały Rosjanom świetną pozycje do obrony, której Niemcy nie mogli złamać. Było wśród nich widać zawiedzenie ze względu na bardzo szybkie początkowe, sukcesy, aż tu nagle Rosjanie stawili opór wydający się nie do przełamania. Atakujący nie potrafiący się skupić i wyprowadzić jednego silnego uderzenia rozproszyli się po terenie odnosząc nikłe sukcesy. Rosjanie rozochoceni swoim powodzeniem, postanowili przejąć środek, któremu wcześniej nie poświęcali wiele uwagi. Po zażartych walkach osiągnęli swój cel. Niemcy by pójść dalej mieli teraz 2, a nie jeden punkt do przejęcia.

Dołączona grafika
(Rosjanie w obronie punktu oznaczonego na mapach sztabowych jako nr. 3. Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Po około godzinie stagnacji wśród Osi, udało się jej w końcu przełamać front, wbić się pomiędzy oba rosyjskie punkty i środek i przegnać wrogów z numeru 3. Jednakże, nie mogli go przejąć gdyż środek nadal znajdował się w Radzieckich rękach. Zostało wtedy jakieś 20 minut do końca tej fazy gry. Po krótkich walkach pod naporem Osi, padł w końcu także i środek. Niemcy zajęli punkt 3, ale chyba (nadal nie wiem czy ktoś się tym zajął) nikt nie rozpoczął przenoszenia respa z nr. 2,  pomimo rozkazów Niemieckiego Dowódcy. Punkt 4 stał wtedy niemal otworem z małą obsadą. Kończył się czas i ten błąd kosztował Niemców nie przejęciem Czwartego, pomimo realnej możliwości. Faza I zakończyła się równo o 14:00

Dołączona grafika
(Zdjęcie graczy w trakcie przerwy)

Przerwa planowana była do 14:30, lecz przez małe opóźnienie II Faza rozpoczęła się o 14:40 i miała trwać 2,5 godziny do 17:10

II Faza zakładała, że pierwszym celem Rosjan będzie przejęcie sektora numer 1. Następnie respa mieli przenieść do południowego punktu numer 1 i rozpocząć zdobywanie budynku w którym znajdował się sektor 2. Niemcy na czas obrony sektora pierwszego mieli mieć respa w budynku, a podczas walki o sektor 2 zakładano, że będą mieli 2 respy. Jeden dalszy, ale stały, drugi bliższy, ale z możliwością wyłączenia go z gry przez zdobycie punktu w gwiazdce przez Rosjan. Ostatecznie, kwestia respów niemieckich została zmieniona i dostali jeden po lewo od budynku, w podobnej odległości co rosyjski.
Dołączona grafika


Rosjanie rozpoczęli tę fazę od silnego uderzenia na URA! Na północny punkt numer 1. Pierwsze uderzenie załamało się pod silnym ostrzałem niemieckim i nie osiągnęło zamierzonych celów. Jednakże zadało spore straty obrońcom, którzy ze względu na większą odległość do respa mieli mniejsze możliwości ich uzupełnienia. Rosjanie, pomimo niepowodzenia nie zrezygnowali ze zmasowanego skoncentrowanego ataku i drugi raz ruszyli do boju z URA! na ustach. Pomimo optymistycznego podejścia pozostałych Niemców, którzy myśleli, że znów z łatwością sobie poradzą, Rosjanie osiągnęli wielki sukces, przy praktycznie małych stratach szybko dotarli i przejęli północny punkt numer 1. Rozochoceni nagłym sukcesem rozpoczęli szybkie uderzenie na punkt południowy. Resztki oddziałów niemieckich pomimo bohaterskiej postawy po krótkiej walce musiały ulec przewadze Armii Czerwonej.

Dołączona grafika
(Rosjanie w czasie szturmu, Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Dołączona grafika
(Rosjanie po zajęciu południowego punktu, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Kolejnym celem Rosjan było ostatecznie wyparcie Niemców z Węgier i zajęcie opuszczonego Szpitala. Rosjanie długo analizowali możliwe warianty ich szturmu na budynek. Sporo czasu zajęło im także przenoszenie swojego respa. Niemcy wtedy nie próżnowali. Dowódca wykorzystał ten czas do jak najlepszego rozlokowania swoich ludzi. W tym samym czasie najlepsi saperzy z Austrii zaczęli minowanie kluczowych pozycji budynku (jak się później okazało, genialne niemieckie miny typu S, miały przynieść krwawe żniwo wśród atakujących). W związku z tym, Niemcy byli zwarci i gotowi na przyjęcie ataku Ruskich. Już nie mieli zamiaru dać się tak łatwo wziąć szturmem.

Dołączona grafika
(Niemcy czekają na Radziecki atak, Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Dołączona grafika
(Zakładanie pułapki - S-mine, Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Dołączona grafika
(Obrońcy mieli świetne pozycje strzeleckie- Na zdjęciu Węgierski faszysta wypatrujący znienawidzonych Rosjan, Marzec 1945r. Koloryzowane)   
  
Rosjanie po długim zwlekaniu rozpoczęli swoje natarcie od powolnego poruszania się w kierunku zachodniego skrzydła szpitala, lecz nie wiedzieli, że było to najlepiej obwarowana część budynku. Szybko dostali się pod silny i celny ostrzał z okien który w zastraszającym tempie dziesiątkował Armię Czerwoną. Ich kolejne próby nie przynosiły żadnego (dosłownie!) efektu. Nie udawało im się podejść nawet w pobliże budynku, a straty niemieckie było sporadyczne i nie mające większego znaczenia. Rosjanie bardzo długo atakowali zachodnie skrzydło pomimo braku sukcesu.

Dołączona grafika
(Rosyjski piechur podczas szturmu budynku - jak się okazało, szpital był ostatnią rzeczą którą widział w życiu. Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Dołączona grafika
(Rosjanie podchodzą do wschodniego skrzydła szpitala. Jeszcze nie wiedzą, jak silny opór ich czeka. Nie wiadomo ilu z nich przeżyło. Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Wobec tego, radziecki dowódca zmienił taktykę. Jako, że zachodnie skrzydło było bliżej niemieckiego respa, żołnierzom osi było łatwiej uzupełniać tam straty, ale we wschodnim skrzydle sprawa wyglądała inaczej. Zebrano małe siły uderzeniowe i przypuszczono atak na dotychczas nie atakowane pozycje. Okazało się to bardzo dobrym pomysłem. Rosjanom bo krótkich walkach udało się wedrzeć na parter wschodniego skrzydła. Nie stanowiło to dużej części szpitala, ale dawało silny przyczółek. Po wdarciu się kolejnym celem było zajęcie piętra, gdzie ustawiona była flaga do przejęcia. Zadanie to okazało się o tyle trudne, że w dużej części wejścia bronili węgierscy faszyści, zdecydowani fanatycznie bronić swej ojczyzny przed czerwoną zarazą. Opór był tak silny, że Rosjanie starali się przekupić Węgrów obietnicami dobrego traktowania, obiecując nawet darowanie sobie na nich gwałtów! Jednakże, wśród obrońców zawiodła komunikacja. Nikt nie przybył z odsieczą i te kilka osób pilnujących jedynego w tej części budynku wejścia na piętro musiało ulec. Jak się potem okazało, ten błąd bardzo dużo kosztował Niemców. Stracili ostatnią szansę na wyparcie wrogów z budynku.

Dołączona grafika
(Węgrzy broniący wejścia na piętro - Marzec 1945r. Koloryzowane)

Dołączona grafika
(Rosjanin na piętrze, w oddali wschodnie skrzydło budynku - Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Czerwonoarmiści szybko znaleźli flagę i podeszli by zmienić ją na swoje barwy. Honorów miał dostąpić sam dowódca, tak długo wyczekujący zajęcia przyczółka w budynku i ponoszący wcześniej duże straty, ale nie spodziewał się, że flaga została zaminowana i to była ostatnia niespodzianka w jego życiu. Na piętrze został tylko jeden rusek, który zmienił flagę i trzymał wartę do momentu, aż przybyło więcej jego pobratymców. Po tym wydarzeniu Rosjanie rozpoczęli stopniowe zdobywanie kolejnych pomieszczeń na parterze. Udało im się zdobyć całą środkową część, flagę przed nią, i dojść nawet do wschodniego skrzydła, które było jednak zażarcie bronione jako ostatnia niemiecka pozycja. Piętro było trzymane głównie przez bojówki Strzałokrzyżowców doraźnie wspieranych przez innych Niemców. Na parterze natomiast reszta sił Osi starała się odzyskać swoje poprzednie pozycje ze zmiennym szczęściem przepychając się z Rosjanami o pojedyncze pokoje. Jednakże czas mijał, Rosjanie posiadali 2 z 3 punktów i nie zapowiadało się, że uda im się szybko zakończyć rozgrywkę.

Dołączona grafika
(Rosjanie w trakcie próby przebicia się do wschodniego skrzydła. Na zdjęciu widać moment postrzału i upadku jednego ze szturmujących - Węgry, Marzec 1945r.)

Dołączona grafika
(Walki w korytarzach nie należały do najłatwiejszych - Węgry, Marzec 1945r. Koloryzowane)

Nadzieję dała Rosjanom ich brawurowa akcja. Kilku z nich niepostrzeżenie przeszło ciemną i ciasną piwnicą pod całym budynkiem omijając zawieruchę panującą na zewnątrz. Weszli do wschodniego skrzydła bez żadnego strzału. I zaczęli wchodzić na piętro by zakończyć rozgrywkę. Zaszli Strzałokrzyżowców od tyłu i pewnie udało by im się ich wykończyć, ale jeden z czerwonoarmistów nie odbezpieczył pistoletu, próbą strzału zrobił hałas, który usłyszeli obrońcy i szybko pozbyli się niechcianych gości. Gra zbliżała się ku końcowi, kiedy samotnemu żołnierzowi niemieckiemu udało się po kryjomu przedrzeć przez rosyjskie linie, wejść na piętro zachodniego skrzydła i poderżnąć gardło niczego niespodziewającemu się radzieckiemu dowódcy. Odbił flagę i utrzymał ją sam aż do przybycia wsparcia. Rosjanie podjęli druga próbę zajścia osi przez piwnicę, ale ich starania przerwał koniec gry, równo o 17:10. Niemcy utrzymali 2 z 3 punktów.

Po grze odbyły się oficjalne podziękowania i dowódcy wręczyli pamiątkowe breloczki swoim dzielnym żołnierzom a potem sobie, przy uścisku dłoni i gratulacjach świetnej walki!

Dołączona grafika
(Koniec i podsumowanie imprezy)

Dołączona grafika
(Wręczanie pamiątkowych breloczków)

Dołączona grafika
(Pamiątkowe breloczki)

Dołączona grafika
(zdjęcie wszystkich którzy zostali do końca imprezy :icon_smile: )

Dołączona grafika
(Org z bratem fotografem :icon_wink: )

Cóż mogę więcej powiedzieć? Dziękuję serdecznie wszystkim za przybycie, zaangażowanie w grę i budowanie klimatu, który tworzą nie mundury i bajery a ludzie właśnie! Bardzo się cieszę, że jakaś 1/3 czy ¼ graczy była całkowicie nowa w ASH (z czego 2 osoby przyszły, bo myśleli, że jest współczesna strzelanka, ale jak się dowiedzieli, że się pomylili, pożyczyliśmy im mundury  i się dołączyli), którym wedle tego co słyszałem się bardzo podobało i nie poprzestaną na tej jednej imprezie. Raduje mnie także widok, że od pierwszej imprezy której byłem współorganizatorem czyli Stalingradu na Battle Arenie w 2016, bardzo zwiększył się poziom rosyjskiej stylizacji i ich wczucia się. Mam nadzieję, że kiedyś Armia Czerwona w ASH będzie na tym samym etapie co Amerykanie i Herbaciarze :icon_biggrin:

Co do pogody, to trochę chichot losu, ponieważ wcześniejsza organizowana przeze impreza pod Warszawą czyli „U wrót Moskwy” miała podobną sytuację, czyli ogólnie okres całkiem ciepły, ale dwa dni przed strzelanką spadł śnieg i zrobił klimat. Po paru dniach zniknął. Tutaj sytuacja identyczna. W niedzielę, tydzień przed Wiosennym Przebudzeniem w Warszawie ludzie w luźnych bluzach i sweterkach chodzili po parku w słoneczku, a tutaj w piątek śnieg spadł. Powiem, że absolutnie się go nie spodziewałem i bardzo się bałem o imprezę w piątek jak padał. Ale po mimo wszystko zrobił on bardzo dużo klimatu. Walka w śniegu to jest to! :icon_wink: Dzień był po prostu piękny, nie było za zimno, prawie bezchmurnie, bezwietrznie i słońce świeciło. Chyba lepszej nie mogliśmy sobie wymarzyć na pomimo wszystko Zimową strzelankę (20 marca zaczyna się wiosna :icon_razz: ). W Warszawie jest coraz cieplej i chyba tą imprezą rzeczywiście „Przebudziliśmy Wiosnę” :icon_wink:

Co dalej? Na pewno będę chciał kontynuować front wschodni. Wszystkie inne zostawiam na razie innym bardziej obeznanym w temacie ludziom :icon_wink: Chciałbym spróbować powtórzyć tego Werwolfa, może uda się pod koniec września lub w październiku. Jeśli nie, to jakaś zwykła strzelanka. Mam kilka pomysłów. Tak czy siak, oczekujcie na jesień jakiejś nowej ASH :icon_smile:


Tymczasem są już kolejne imprezy ogłoszone:

"Bizerta - Tunis 1943" - 28 kwietnia 2018 r., Zielonka k. Warszawy (ASH)
http://forum.wmasg.p.../page__hl__ ash


"Orzeł wylądował" - 16-17 czerwca 2018 r., Wola Wodyńska k. Mińska Mazowieckiego (LARP/ASH)
http://forum.wmasg.p...sh#entry2156776


A także w pierwszy Weekend Września (piątek-sobota) Wish z ekipą będą organizować już swoją drugą imprezę w Poznaniu :icon_smile:

I bym zapomniał. Macie tu "parę" fotek od fotografa :icon_wink: https://photos.app.g...I9n08noyyGammX2

Użytkownik XrayPl edytował ten post 20 marzec 2018 - 00:19