Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Jak przestawic sie na prawe oko?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#21 Budweiser  | Napisano 17 kwiecień 2018 - 14:01

Budweiser
  • Użytkownik
  • Miasto: Świętochłowice

Cytat

Pomijając już absurdalność przymykania oka przy celowaniu z przyłożenia
Ja o czymś takim mówiłem?!

Cytat

Thor_ nie porównuje strzelania do tarczy do strzelania do człowieka

Cytat

Budweiser no to kiedyś się spotkamy może na strzelnicy i Ty strzelasz na mechanicznych "obuocznie" do tarczy a ja jednym i porównujemy wyniki z pistoletu na 25 i 50 metrów OK?

Mi natomiast w ogóle nie chodzi o trafianie w sportową tarczę wielkości głowy człowieka w 10tkę wielkości oka. Tłumaczę, że chodzi o skuteczność bojową i własne bezpieczeństwo, które jest niższe, gdy do zgrania przyrządów wymaga się zamknięcia jednego oka.

Cytat

Celowanie jednym okiem nie wpływa negatywnie na pole widzenia bo nie zdąży.
W opisywanej przez ciebie w dalszej części posta sytuacji, faktycznie - nie. Natomiast ja mówię o sytuacji ciągłej "celowania" - mówimy przecież o celowaniu, a nie tylko o momencie strzału: Funkcjonariusz podchodząc do delikwenta od strony drzwi kierowcy trzyma kierującego na muszce zamykając jedno oko (w domyśle lewe, będąc praworęcznym).

W powyższym, strzał wcale nie musi paść, a zamkniecie jednego oka wpływałoby na zmniejszenie pola widzenia.

Zamknięcie lewego oka na ułamek sekundy w momencie strzału - ok, lecz nie widzę wymogu korzystania z tego schematu na dystanie używania broni krótkiej. Zasadniczo mało kiedy wykonuje się z niej precyzyjne strzały. Najczęściej jest to strzelanie na tyle dynamiczne, że ciągłe mrużenie oka tylko dodatkowo komplikuje sprawę.

Cytat

Osobiście wczoraj spróbowałem się przymierzyć do celowania obuocznego z muszki i szczerbinki. Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie jak miałbym tak strzelać. Po zamknięciu oka lewego wychodziło na to, że mam totalnie niezgrane przyrządy. Może gdybym poćwiczył wyszłoby to lepiej, ale na chwilę obecną trafienie uzyskałbym na bardzo małym dystansie.

Nie bardzo rozumiem. Przecież linia celowania biegnąca od oka dominującego, przez przyrządy, do celu jest identyczna. Niezależnie czy lewe oko jest otwarte, czy zamknięte.
No chyba, że rozumiecie celowanie obuoczne jako trzymanie pistoletu na lini nosa...lecz nawet wtedy moje oko dominujące od razu przejmuje inicjatywę i "zgrywa" przyrządy.

Użytkownik Budweiser edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 14:01

#22 thor_  | Napisano 17 kwiecień 2018 - 14:21

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
Budweiser Ty nie rozumiesz co to jest celowanie...

Policjant podchodzący... ...trzyma na muszce... Wybacz ale wypisujesz jakieś brednie, ktore nie mają żadnego związku z celowaniem i strzelaniem...

Celujesz po to, żeby w coś trafić - kierujesz w kogoś broń po to, żeby zagrozić jej użyciem. Jak nie łapiesz tych dwóch zupełnie różnych kwestii to nie mamy o czym dyskutować.

Poza tym policjant z Twojego przykładu, jak już wspominałem wcześniej, mógłby w zasadzie strzelać z zamkniętymi oczyma i uzyskałby pewnie jakieś tam trafienie.

Moze zapytajmy czy autor tematu potrzebuje "zmienić" oko, żeby lepiej mu się krzyczało "stój bo strzelam!!", czy może jednak chodzi mu o celowanie i trafianie w cel? Jak to drugie, to mimo Twojego wymyslu z celowaniem obuocznym, albo kolimator i obuoczne celowanie, albo jedyna skuteczna metoda - celowanie jednym okiem w osi przyrządów celowniczych repliki/broni.

#23 Budweiser  | Napisano 17 kwiecień 2018 - 15:07

Budweiser
  • Użytkownik
  • Miasto: Świętochłowice

Cytat

Poza tym policjant z Twojego przykładu, jak już wspominałem wcześniej, mógłby w zasadzie strzelać z zamkniętymi oczyma i uzyskałby pewnie jakieś tam trafienie.

Aha xD
To dziwne dlaczego uczą podchodzenia i trzymania celu na muszcze poprzez "celowanie obuoczne", a nie z zamkniętymi oczami.

Cytat

Twojego wymyslu z celowaniem obuocznym
Widzę, że dalej nie potrafisz przyjąć do wiadomości tego iż ta metoda jest powszechnie stosowana.

#24 thor_  | Napisano 17 kwiecień 2018 - 15:58

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
Jest powszechnie stosowana bo Ty tak twierdzisz? No to powtarzam: podaj mi namiar na instruktora/instruktorów strzelectwa którzy tej "powszechnie stosowanej" techniki celowania uczą.

Jest powszechnie stosowane...

Więc spróbuje jak krowie na rowie:

Nauka strzelania, trening strzelecki jaki by nie był czy "bojowy", czy "dynamiczny" czy "tarczowy" czy "pojedynkowy z użyciem muszkietów czarnoprochowych" polega na tym samym.

Podstawa w strzelectwie jakimkolwiek jest zgranie przyrządów celowniczych broni z OKIEM i CELEM. Żeby trafić - musisz ten zestaw (oko-przyrządy-cel) ustawić w JEDNEJ linii, w osi lufy i na kierunku celu.

Kiedy nauczysz się CELOWAĆ możesz zacząć myśleć o nauce pamięci mięśniowej i jej połączeniu ze strzelaniem. To o czym piszesz to w 90% strzelanie "mięśniowe" polegające na tym, ze każdy odpowiednio długo strzelający człowiek jest w stanie bez celowania "dobyć" broń i skierować ją w kierunku celu. Podniesienie jej na wysokość oczu często nawet nie jest potrzebne dla kogoś kto naprawdę często strzela. Dlatego też dzisiejsze statyczne "postawy/pozycje" strzeleckie polegają na tym, żeby przyjmować je w określonym cyklu ruchów, żeby za każdym razem je powtarzając mięśnie zaczęły je wykonywać niejako "samoczynnie". Jeżeli będziesz strzelał miesiącami na jednym stanowisku, z jednej pozycji do takiej samej tarczy na tej samej wysokości i odległości to po jakimś czasie będziesz mógł stanąć przed tarczą zamknąć oczy i strzelić  "jak zawsze" z bardzo zbliżonym efektem do tego "z otwartymi oczami". Strzelanie dynamiczne polega na strzelaniu do celów odległych o kilka-kilkanaście metrów i nie ma specjalnie znaczenia w które miejsce na tarczy trafisz, byle trafić w obrys tarczy. Podobnie jest ze strzelaniem stricte "bojowym", choć w zasadzie dynamiczne to bojowe, strzelasz w kierunku celu w sposób który umożliwi jego trafienie "gdziekolwiek", nie masz czasu na przymierzenie, więc twoje "mięśnie" mają za zadanie ustawić broń jak najbliżej linii lufa-cel.

Może dlatego właśnie tak często widzi się jak z karabinków ludzie strzelają i nic nie trafiają. Bo po prostu nie celują.

W ersofcie to jeszcze prostsze - naciskasz spust i korygujesz lot kulek... Ale to nie ma za dużo wspólnego z celowaniem.

#25 MarekMac  | Napisano 18 kwiecień 2018 - 05:59

MarekMac
  • Użytkownik
  • Miasto: Bisztynek

Cytat

Nie bardzo rozumiem. Przecież linia celowania biegnąca od oka dominującego, przez przyrządy, do celu jest identyczna. Niezależnie czy lewe oko jest otwarte, czy zamknięte.
Niby tak, ale jakoś nie mogłem tego zgrać. Pewnie przy odrobinie treningu da się to wypracować, ale jednak wolę klasyczny sposób - obserwacja celu, podniesienie repliki na cel, zamknięcie lewego oka, strzał i otwarcie oka.

#26 CeTe  | Napisano 18 kwiecień 2018 - 19:04

CeTe
  • Nowy
  • Miasto: Bochnia
Mnie instruktor GROM uczył, że możesz przed strzałem przymknąć na chwilę oko żeby w drugim wyostrzył się wzrok, ale uczy nas też, że drugie podczas strzału nie może być zamknięte . A co do celności, to zależy, które oko masz dominujące (zobacz sobie jak się sprawdza oko dominujące na internecie).

Użytkownik CeTe edytował ten post 18 kwiecień 2018 - 19:06

#27 PVTSilver  | Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:00

PVTSilver
  • Użytkownik
  • Miasto: Bielsko-Biała
Nie wiem czy Pan otwierający temat już nie zgłupiał od wszystkich rad i offtopu ale, że mam podobny problem tzn jestem praworęczny ze słabszym prawym okiem polecam:
Lunetę - po prostu
Jak ktoś wcześniej wspomniał - kolimator celując obuocznie. Naprawdę nic trudnego.
Okulary bezpieczne - korekcyjne od uvexa. Nie są w cale dużo droższe od normalnych, a wyglądają nienajgorzej i są z poliwenglanu. Jak Cię stac to są nawet z Trivexu. Przykład firmy które robią takie na zamówienie, np:
https://safeline.pl/...510-p-2795.html

Użytkownik PVTSilver edytował ten post 20 kwiecień 2018 - 11:00