Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Szałas

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 -FoX-  | Napisano 16 marzec 2006 - 17:35

-FoX-
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
Dokładnie , a jak ja jeszcze ocieplisz i doszczelnisz to bedziesz mial jak u babci za piecem :P  8)

#22 Jacoos  | Napisano 08 kwiecień 2006 - 22:30

Jacoos
  • Użytkownik
  • Miasto: Gdynia
Tja... Moja koleżanka zbudowała z 6 lat temu szałas w Przebrnie :P Najpierw wykopali dół głęgoki na 1,5 m, szeroki na 2 m, długina około 3,5 m. Poszukali gaęzi, przetrząsnęli cały las i zaczęli układać: na sam dół, na szerokość, grube belki, potem trochę mniejsze i tak dalej :P Resztą [b]kiji ścianę, jak w transzejach na wojnie :P Ten szałas ciągle się trzyma... :roll:

#23 adrian - brs  | Napisano 03 maj 2006 - 14:59

adrian - brs
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Z opisu wynika, że to jest ziemianka nie szałas. Takie coś rzeczywiście długo wytrzymuje. Do noclegu nie polecam. Albo nas zaleje albo "przeziębi". Pozatym kiepsko prowadzi się obserwacje z takiego czegoś.

#24 Kretix  | Napisano 19 luty 2008 - 01:23

Kretix
  • Użytkownik
  • Miasto: Sochaczew
Pamiętam jakieś pięć lat temu robiłem szałas w lesie :-P
znalazłem mały dołek około 50 cm powbijałem kilka patyków na szkielet dachu coś w stylu dachu jednospadowego
dÓł dachu przykryłem mchem a górę krzaczkami jodły (strasznie koli) no wyszło w miarę dobrze teren ogólnie porośnięty mchem i krzakami jodły oraz drzewa oczywiście.
Ogólnie dziecinie proste :-P

[Zdanie zaczynaj wielką literą i stosuj interpunkcję. Dziękuję.]

#25 Foka  | Napisano 19 luty 2008 - 10:01

Foka
  • Zasłużony
  • Miasto: Gdańsk
Mech jest w Polsce pod ochroną, więc nie polecam robienia takich schronień w sytuacji innej już realne zagrożenie.

#26 TBM  | Napisano 19 luty 2008 - 21:12

TBM
  • Użytkownik
  • Miasto: Słupski Pluton Zwiadowczy / Rezerwa MarWoj
Poza tym bardzo łatwo namaka - spróbuj kiedyś zamiast tego gałęzie choinek i na to trochę trawy. Kładziesz sie na tym a do przykrycia jeszcze trochę choinek i jedliny wymieszanej.

Efekt masz lepszą izolację a dodatkowo jest cieplej

#27 Kretix  | Napisano 19 luty 2008 - 22:16

Kretix
  • Użytkownik
  • Miasto: Sochaczew
E, robiłem to (bez skojarzeń) jakieś pięć lat temu, więc nie miałem doświadczenia w sprawach budowy. :-P

[Pisz staranniej]

Użytkownik Foka edytował ten post 19 luty 2008 - 22:32

#28 w84u  | Napisano 12 kwiecień 2008 - 23:42

w84u
  • Użytkownik
  • Miasto: Pszów
Ja znów wstawie jeden z filmików Ray'a Mears'a:

Jeśli chodzi o mech to bez przesady, w Polsce rośnie ok 650 gatunków i chyba tylko kilka zostało objętych ochroną i w dodatku tylko częściową. Sam mech świetnie uszczelnia i tworzy nieprzemakalną "płąchtę", dzięki temu właśnie, że wyjątkowo dobrze pochłania wilgoć. Poza tym mech bardzo szybko odrasta i może nawet już po kilku dniach zacząć obrastać szałas uszczelniając wszystkie dziury. Warto jeszcze dodać, że taki mech wygląda bardzo naturalnie i może nieźle maskować szałas, lepiankę etc.
Jeśli chodzi o robactwo i walkę z nim to polecam budować prycze z belek jakieś 40-50 cm nad ziemią, na to dać suche gałązki, liście no i w końcu na to koc, posłanie. Zresztą na powyższym filmiku jest to wszystko ładnie pokazane.

V

#29 Sybir  | Napisano 13 kwiecień 2008 - 21:46

Sybir

Knife lover

• Użytkownik
  • Miasto: Tricity
Świetnie. A jak się mają prycze do milsimu?

Znów za dużo internetu kolego...

#30 Khaoz  | Napisano 15 kwiecień 2008 - 10:14

Khaoz
  • Użytkownik
  • Miasto: Pomorze
Chyba tylko w  milsimie o charakterze "partyzanckim"(dzialamy z bazy stalej, w sklad ktorej wchodza wlasnie szlasy) albo sytuacji, w ktorej z jakichs tam przyczyn nie mamy sprzetu mozna rozwazac szalasy jakotako.

Tak to co najwyzej jakis wiatrochron, a i tak lepiej i szybciej znalezc jakas dziure/row czy przytulic sie do wiekszej klody.
Zawinac w ponczo i tyle  :uśmiech:

#31 Foka  | Napisano 29 październik 2008 - 16:03

Foka
  • Zasłużony
  • Miasto: Gdańsk
Ronin, nie ważna o jakim survivalu mówimy. Tytuł wątk brzmi szałas. SZAŁAS! A nie "jak zbudować 5-kondygnacyjny bunkier artyleryjski w rozlewisku Biebrzy".

#32 AWR_Ronin  | Napisano 29 październik 2008 - 17:10

AWR_Ronin
  • Weteran
  • Miasto: Świebodzin
Posty wystarczy przenieść do nowego wątku ;) - co też uczyniłem.

Ronin

#33 Tylkoontamstoi  | Napisano 31 październik 2008 - 19:21

Tylkoontamstoi
  • Użytkownik
  • Miasto: Piaseczno
Taaa, wiem że mech jest pod ochroną, ale jak jest zimno, za przeproszeniem w... pupę, to warto zrobić posłanie z mchu, nie ciągnie tak strasznie.

#34 szpargal  | Napisano 13 listopad 2008 - 13:51

szpargal
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
Mech jest wilgotny, lepsze jest opadłe suche igliwie, bardzo dobry izolator, tworzy niejako poduszkę powietrzną, taki materac. Pełno tego można zanaleźć pod świerkami.

#35 Radarowiec  | Napisano 13 luty 2010 - 10:25

Radarowiec
  • Użytkownik
  • Miasto: Chełm
Czemu niby leśniczy miał by coś mieć do naszego szałasu?? jeśli szałas robimy z martwego drzewa wydaje mi się że nie powinno być problemów z gajowym :D CO innego ziemianka to już niszczymy runo leśne :P A i racja tak jak szpargal napisał : lepsze jest opadłe suche igliwie od mchu ;]

Użytkownik Radarowiec edytował ten post 13 luty 2010 - 10:27

#36 Wukasz  | Napisano 26 luty 2010 - 19:43

Wukasz
  • Użytkownik
  • Miasto: K-K
Bo szałas sugeruje biwak, a biwak poza miejscem wyznaczonym jest zabroniony. Teoretycznie.

#37 Radziul  | Napisano 12 listopad 2011 - 00:51

Radziul
  • Użytkownik
  • Miasto: Szczecin
Autorowi tematu serdecznie z mojej strony polecam: Bear Grylls - Kultowy poradnik survivalowy. Opisany każdy rodzaj szałasu, jak zrobić, jak przygotować się na survival itp. Czytałem, polecam. Koszt jakieś 20-30zł?

#38 badger  | Napisano 13 listopad 2011 - 13:26

badger
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
autor pytał o to ponad 5 lat temu, ostatni raz logował się w styczniu 2009- pewnie zamarzł w lesie nie wiedząc jak zbudować szałas, spóźniłeś się z radą prawie dwa lata...
na pocieszenie Dołączona grafika

Użytkownik kubabuda edytował ten post 13 listopad 2011 - 13:29

#39 Radziul  | Napisano 13 listopad 2011 - 16:38

Radziul
  • Użytkownik
  • Miasto: Szczecin
No i co z tego? To jest dział survivalowy, a poza tym nie przyda się tylko autorowi ale także i innym użytkownikom. I zabieraj tą łopatę z moich oczu.

#40 marcin_d  | Napisano 08 styczeń 2012 - 08:52

marcin_d
  • Użytkownik
  • Miasto: Olsztyn
Z tym opisanym każdym rodzajem szałasu to przesadziłeś. Budowałeś coś samemu?