Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Naświetlarka do kulek fluorescencyjnych - domowa robota

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 thewolfe  | Napisano 21 kwiecień 2007 - 21:37

thewolfe
  • Użytkownik
  • Miasto: Lublin
Tak mi poprawił humor fakt ... zrobienia naswietlarki do kulek fluorescencyjnych w moim xm17, że postanowilem pochwalic sie ta wiadomoscia z forumowiczami.

Przez kilka godzin nocnych przeprowadzilem kilka ciekawych doswiadczen z powyzszymi kulkami zarowno 0,12 jak i 0,20 [choc do wagi tych ostatnich mozna by bylo dolozyc polemikę].

Jestem ciekaw czy ktos staral sie stworzyc tłumik naswietlajacy. Poniewaz wedlug moich doswiadczen, efektywne naswietlenie zalezy w duzej mierze od czasu a nie naswietlania kulki [stad pomysl naswietlarki w magazynku].

Prosze o jakies podpowiedzi i sugestie gdziemozna by bylo umiescic zespol naswietlajacy w roznych replikach :).

W razie odzewu zamieszcze schematy i charakterystyki wykorzystanych elementów.
A takze linki do filmów ze strzelań "smugowymi".

#2 Gallain  | Napisano 21 kwiecień 2007 - 21:58

Gallain
  • Użytkownik
  • Miasto: Radom
Najbardziej efektywny i chyba najprostszy sposób zrobienia naświetlacza to umieszczenie żarówki + bateryjki w hi-capie. Kulki są naświetlane w magu i dalej ią już świecące.

#3 Fryt  | Napisano 21 kwiecień 2007 - 22:00

Fryt
  • Użytkownik
  • Miasto: Jauer
Zobacz tu to sie dowiesz co i jak  Było już kiedyś podawane ale przepadło ;)

#4 thor_  | Napisano 21 kwiecień 2007 - 22:02

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
Któryś ze sklepów miał/ma w ofercie magazynek-traser za bodaj jakieś 80-90 PLNów więc ja wiem czy warto dłubać samemu??... Chyba że dla satysfakcji własnej tylko.

#5 szalony jack pirat  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 08:12

szalony jack pirat
  • Weteran
  • Miasto: Poznań
G&P, ale mid-cap. Przerobienie hi-capa chyba jest duzo prostsze, w dodatku full miejsca.

#6 devilhead  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 09:20

devilhead
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
W MP5 miałem wstawione dwie diody UV w komorę hop-up. Do czasu aż nie połamałem repliki. Ale to dawne dzieje, dwa lata niedługo miną...

#7 Cyku  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 10:13

Cyku
  • Użytkownik
  • Miasto: Zduńska Wola/Łódź
Pomysł fajny, zawsze mi się całkiem podobał. Tylko czy możecie mi powiedzieć jak jest z precyzją wykonania takich kulek? Bo rozumiem, że do tego celu potrzebne są specjalne kulki. Czy istnieje ryzyko zacinek itp? No i czy istnieją w wersji świecącej na kolor pomarańczowy, bo zielony to mi troche klimacik psuje :]

edit: jeszcze takie jedno pytanie. Z tego co zauważyłem to facet umieścił światełko tuż przy wylocie kulek z maga. Czy to ma sens w elektryku? Przecież gdy strzelam serią czas naświetlania takiej kuleczki jest bardzo krótki (zwłaszcza że strzelam na 9.6 przy stockowej sprezynie).

Użytkownik cyku edytował ten post 22 kwiecień 2007 - 10:19

#8 Gallain  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 10:19

Gallain
  • Użytkownik
  • Miasto: Radom
Gdzieś kiedyś widziałem świecące na pomarańczowo, ale gdzie, to choćbyś mnie przypalał, to sobie nie przypomnę :/

#9 putinn  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 11:53

putinn
  • Użytkownik
  • Miasto: Olkusz
http://www.asgshop.p...dukt.php?id=547
zielone też mają

#10 Indianin  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 17:45

Indianin
  • Użytkownik
  • Miasto: wawa
Ja w swoim AK47 mam również wstawione dwie diody UV. Na serii przy baterii 9,6V nie ma najmniejszego problemu z naświetlaniem. Kulki bardzo ładnie wyglądają w nocy, szczególnie zielone :) Tylko niestety ich cena jest trochę wysoka...

#11 devilhead  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 20:30

devilhead
  • Użytkownik
Rzecz nie w czasie naświetlania, tylko rodzaju światła. Tracer TM działa (w uproszczeniu) na zasadzie lampy błyskowej. Zatem jaki jest czas naświetlania - niewielki.  Pierwotnie zastanawialiśmy się nad umieszczeniem naświetlacza w magazynku, jednak w MP 5 wielkość maga wymusiła inne rozwiązanie. Do tego doszła sugestia, że pierwsze kilka kulek nie będzie sie świeciło. Kolega Gawon zaproponował umieszczenie diody UV w komorze hu. Po wstepnych testach zamontował drugą, aby kulki były naświetlone w całości (jedna dioda naświetlała tylko połowę kulki).

#12 Cyku  | Napisano 22 kwiecień 2007 - 20:32

Cyku
  • Użytkownik
  • Miasto: Zduńska Wola/Łódź
A możesz krótko objaśnić jak to to bylo zamontowane? Bo ja ciągle ulepszam swoje AK, wiec kiedys kupie metalowy HU a wtedy nie bedzie mi szkoda starego i będę chciał poeksperymentowac.

#13 Kmieciu4eveR  | Napisano 24 kwiecień 2007 - 11:50

Kmieciu4eveR
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań
Najprostrzy pomysł to rozpeknięcie lightsticka, wymoczenie kulek we fluorescencyjnym płynie i załdowanie do dowolnej repliki. Testowałem wylącznie w gazówce bez blowbacku. O zmierzchu był fajny efekt smugowy. Gaz przedmuchał lufę tak że nie  pobrudziła się zbytnio.

#14 thewolfe  | Napisano 24 kwiecień 2007 - 11:57

thewolfe
  • Użytkownik
  • Miasto: Lublin

Wyświetl postUżytkownik cyku dnia 22/4/2007, 19:32 napisał

A możesz krótko objaśnić jak to to bylo zamontowane? Bo ja ciągle ulepszam swoje AK, wiec kiedys kupie metalowy HU a wtedy nie bedzie mi szkoda starego i będę chciał poeksperymentowac.

Uzylem 3 diodek 3mm UV i podlaczylem do bateri 4,5 V. Efekt jes toszalamiajacy gdyz kulki naswietlane sa przez 1 s nawet gdy idzie seria. UV dziala najlepiej na fluorescenty. Efekt taki że gdy stzrlalame w pomieszczeniu kulka oswietlala sciany :).

Tracery w tłumikach dzialaja za krótko choc jescli chodzi o fluorescencje to powyzej pewnego progowego poziomu mocy zrodla UV otrzymamy stala jasnosc :)

Wyświetl postUżytkownik Gallain dnia 21/4/2007, 20:58 napisał

Najbardziej efektywny i chyba najprostszy sposób zrobienia naświetlacza to umieszczenie żarówki + bateryjki w hi-capie. Kulki są naświetlane w magu i dalej ią już świecące.

Ło to to własnie zrobiłem :) 3 diody sa wstawione na odcinku 7 cm. :)

#15 devilhead  | Napisano 26 kwiecień 2007 - 07:07

devilhead
  • Użytkownik
W MP5 wyglądało to tak, że dwie diody, były umieszczone w komorze hu. Zasilanie to 3 ogniwa wyciągnięte z bateryjki 9V. Włącznikiem był micro switch wyprowadzony na zewnątrz przedniego chwytu. Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcia.

#16 woma  | Napisano 29 kwiecień 2007 - 11:39

woma
  • Użytkownik
  • Miasto: Chełmno
Ktoś pisał, że zielona kulka psuje klimat? Z tego co wiem w Kałasznikowie pociski smugowe pozostawiają właśnie zieloną smugę.

Jak ze szczelnością komory HU, w którą wciśnięto diody?

#17 devilhead  | Napisano 01 maj 2007 - 12:50

devilhead
  • Użytkownik
Otwory były na tyle małe, że diody wchodziły na wcisk. No i oczywiście były wklejone, zatem komora była szczelna. Dodatkowym plusem takiego rozmieszczenia diód, był brak blasku/światła z lufy. Co przy strzelaniu ze standardowego tracera TM bywa bolesne dla właściciela  8-)

A kolory kulek - empirycznie sprawdzaliśmy, że zielone lepiej/dłużej/jaśniej świecą niż pomarańczowe. Co ciekawe, do tej pory w bunkrach gdzie strzelaliśmy, wystarczy poświecić chwilę latarką, a podłoga zaczyna się pięknie mienić na zielono.

Użytkownik devilhead edytował ten post 01 maj 2007 - 12:53

#18 woma  | Napisano 01 maj 2007 - 13:26

woma
  • Użytkownik
  • Miasto: Chełmno
Niech jeszcze tylko Capri zrobi tanie kulki fluorescencyjne, a wtedy na pewno więcej ludzi z nich postrzela.

#19 Sebek74  | Napisano 03 maj 2012 - 12:43

Sebek74
  • Użytkownik
  • Miasto: Biała Podlaska
Witam.

Temat jest już dość stary ale myślę że aktualny.

Od jakiegoś czasu myślałem o zrobieniu podświetlenia do kulek typu Tracer.

Na początku myślałem o zrobieniu systemu podświetlania w magazynku. Tak jak moi przedmówcy. Po zastanowieniu zrezygnowałem z tej opcji. Musiałbym wykonać to we wszystkich magazynkach. Chyba że używałbym tylko jednego.
W związku z tym że w replice jest sporo miejsca i dodatkowo komora HU ma nakładaną przedłużkę - tuleję, postanowiłem wykonać cały system w komorze HU.
Tuleję wykonał mi tokarz. Nie chciałem niszczyć oryginalnej.

Jako że jestem laikiem w sprawach elektryki zrobienie układu wyszło mi dopiero za 3 razem. Pierwszy układ zrobiłem z diód 12v z okrągłym czołem. Ładnie świeciły ale zajmowały zbyt dużo miejsca.

Następny układ poszedł z dymem. Pani w skepie uświadomiła mi że nie wszystkie diody mają w sobie rezystor. Dobrała mi odpowiedni i teraz układ działa.

Nawierciłem otwory przez tuleję i komorę w których umieściłem cztery diody. Diody LED 5mm z płaskim czołem. Nie pamiętam 3V lub 3 z "haczykiem".
Czoło diody zrównałem z wewnętrzną powierzchnią komory więc kulki gładko przelatują i nie ocierają o wiercone powierzchnie.

Podświetlenie ma długość 3cm i mam nadzieję że kulki przy przechodzeniu do komory będą się dostatecznie naświetlać. Jak na razie sprawdziłem przepuszczając kulki ręcznie. Świecą.

Myśę że nawet niedostatecznie naświetlone będą lepsze niż nieświecące wcale.

Układ podświetlający zamierzam podłączyć do spustu. Być może z osobnym włącznikiem lub po prostu na zasadzie zwykłego przerwania obiegu na końcówkach przewodów - żeńskie/męskie. Na stałe byłby wyłączony.

Ze względu na to że replika jest na razie w serwisie nie miałem okazji sprawdzenia efektów moich działań.

Po wszystkim opiszę dalszy przebieg prac i testów nocnych.

Akumulator 7,4V 2200mAh 20-30C.

http://i144.photobuc...acerHopUp_1.jpg

http://i144.photobuc...acerHopUp_2.jpg

http://i144.photobuc...acerHopUp_3.jpg

Użytkownik Sebek74 edytował ten post 03 maj 2012 - 12:48

#20 14100715  | Napisano 03 maj 2012 - 21:19

14100715
  • Użytkownik
Sebek, w jakiej replice to siedzi? Możesz wstawić jakieś fotki, jak to wygląda po zamontowaniu i podłączeniu?