Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Mapy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

#21 Wukasz  | Napisano 26 lipiec 2007 - 12:27

Wukasz
  • Użytkownik
  • Miasto: K-K
Ja z powodzeniem używałem fragmentów sztabówek wyciętych z całych arkuszy w photoshopie i powiększonych wraz ze skalą do rozmiaru A3. Nawigowało się spokojnie. Co więcej sztabówki mają pozaznaczane betonowe słupki w lesie (nie mam pojęcia jak sie to nazywa) dzięki czemu nie dało się zgubić w kompleksie w którym odbyła się impreza. Oczywiście nie bawiliśmy się w terenie 300x300  tylko 5000x5000 ...

#22 seba-zzdw  | Napisano 26 lipiec 2007 - 18:49

seba-zzdw
  • Użytkownik
  • Miasto: Lubliniec
Ja polecam to http://earth.google.com
Nieraz z kumplami robiliśmy strzelankę oglądając teren przez ten programik :)

#23 Niedzwiedz  | Napisano 06 grudzień 2007 - 22:32

Niedzwiedz
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań

Wyświetl postUżytkownik PFC.HICKS dnia 19/7/2007, 16:07 napisał

Tylko po co tak dokładne mapy na miejscówke ,która jest stosunkowo nieduża.

Bo jeśli ktoś chce zrobić scenariusz w danym terenie, a nie tylko strzelanie-jeb**ie, to bez dokładnej mapy raczej jest trudno wytłumaczyć wszystkim co gdzie i jak.
A wgląd na prosty szkic (najczęściej z niezachowanymi proporcjami) kończy się z reguły bezsensownym szukaniem i wkurzaniem się na organizatorów.

-------
a co do GoogleEarth:
mapy są o niebo lepsze niż zdjęcia satelitarne, bo teren zielony na zdjęciach wygląda jak zielone plamy na tle zielonych plam, drogi nikną pod koronami, nie widać topografii (poziomice) rozdzielczość żadna, większość szczegółów i charakterystycznych miejsc nie widać poza tym jedno wielkie mleko i 'blur'.
Podczas gdy mapa daje proste łatwe symbole, szybkie do odczytania. Drogi i wszystko co ważne jest widoczne jak na dłoni.

Zdjęcia satelitarne przydają się jedynie jako mocno rozjaśnione półprzezroczyste tło do zwykłej mapy z symbolami (tzw. hybryda) wtedy efekt jest naprawdę ciekawy ale podstawa to mapa.

#24 runer11  | Napisano 27 grudzień 2007 - 19:07

runer11
  • Użytkownik
  • Miasto: Krajenka
Ja proponuje tą strone:
http://www.geoportal...pl/aktualnosci/

Na tych zdjeciach satelitarnych mogę nawet zobaczyć mój dom i garaż. Bardzo dokładna mapa ;)
pozdrawiam
Jerry

#25 thor_  | Napisano 27 grudzień 2007 - 19:21

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
Tyle że ma bardzo dużo "białych plam" w najbardziej interesujacych miejscach :(

A poza wszelkimi zdjęciami SAT czy lotniczymi (tak jak na geoportalu) mapy topograficzne w skalach 1:25 000 czy 1:10 000 to najlepsze rozwiązanie żeby coś konkretnego zrobić. Na zdjęciach często nie jest człowiek w stanie określić czy "ta wijąca sie nitka to ciek wodny(rzeka/strumień) czy droga leśna a co za tym idzie nie da się wychwycić takich detali jak mosty czy wiadukty. Na mapach wyraźnie widac co jest czym i w miejscu przecięć sa najczęściej zaznaczone mosty a jeżeli nie to i tak analizując sytuację jestes w stanie z prawdopodobieństwem rzędu 80% stwierdzić czy jest tam most czy nie.

Zdjęcia mogą byc uzupełnieniem map ale ciężko na samych zdjęciach oprzeć przygotowanie gry.

#26 runer11  | Napisano 27 grudzień 2007 - 19:50

runer11
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik thor_ dnia 27/12/2007, 19:21 napisał

Zdjęcia mogą byc uzupełnieniem map ale ciężko na samych zdjęciach oprzeć przygotowanie gry.

Wiesz co powiem Ci, że jak nie masz innej możliwości to to są najlepsze mapy :( . Z doświadczenia to wiem. :(

Thor pamietasz milslima w okolicach Piły? Tzw. Little War, Byliście zaproszeni
Moja grupa organizowała te manewry, nie pamietam dokłądnie ale chyba dostaliście te zdjecia do dyspozycji.
Co do zidentyfikowania małych dróg, rzeczek, lini energetycznych to masz racje-ciezko cokolwiek zobaczyć. Z drugiej strony nie na darmo człowiek posiada inteligencje :) Jestem Pointmanem i zazwyczaj staram sie domyślać co do miejsca, co to jest? droga czy linia energetyczna?

Pozdrawiam

#27 thor_  | Napisano 27 grudzień 2007 - 20:07

thor_
  • Weteran
Ok zgodzę się że "można" ale nic nie "kosztuje" podejśc do urzędu miasta a dokładnie starostwa powiatowego i kupić za te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych wypalone na płycie mapy województwa. to na prawdę dużo lepsze rozwiązanie. Że nie wspomnę o "znalezieniu" w sieci map ;)

Co do Little War dostaliśmy tez mapy i o wiele bardziej były przydatne tym bardziej że były na nich numery oddziaóów leśnych co naprawdę było w pewnym momencie jedyną pewną wskazówką co do miejsca którego szukaliśmy. Ze zdjęć nie dalibyśmy rady.

#28 runer11  | Napisano 27 grudzień 2007 - 20:56

runer11
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik thor_ dnia 27/12/2007, 20:07 napisał

Ok zgodzę się że "można" ale nic nie "kosztuje" podejśc do urzędu miasta a dokładnie starostwa powiatowego i kupić za te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych wypalone na płycie mapy województwa. to na prawdę dużo lepsze rozwiązanie. Że nie wspomnę o "znalezieniu" w sieci map ;)

Co do Little War dostaliśmy tez mapy i o wiele bardziej były przydatne tym bardziej że były na nich numery oddziaóów leśnych co naprawdę było w pewnym momencie jedyną pewną wskazówką co do miejsca którego szukaliśmy. Ze zdjęć nie dalibyśmy rady.

Nigdy jakoś nie pomyślałem zeby iść do urzędu, tym bardziej ze mój ojciec jest wysoko postawiony w Urzędzie, myśle że pójde na czasie.

Dzięki :)

#29 Niedzwiedz  | Napisano 27 grudzień 2007 - 21:37

Niedzwiedz
  • Użytkownik
święte słowa Thor_

ja na Little War zdjęcia schowałem do kieszeni i ani razu nie użyłem. Natomiast z mapy korzystałem co chwila.
A przez większość czasu prowadziłem wtedy oddział zwiadowczy, więc miałem sporo do nawigowania.

podobnie na innych milsimach... świadczy to ile warty był wkład tego kto szukał, drukował, rozdawał zdjęcia -> prawie nic.

natomiast energia tego kto zadał sobie trud sporządzenia wtedy mapy nie poszła na marne.

#30 thor_  | Napisano 27 grudzień 2007 - 22:44

thor_
  • Weteran
Ja widze zdjęcia w zasdzie jako dodatek robiący klimat. Fajni ejest mieć zdjęcie terenu gry, z zaznaczonymi i opisanymi jakimiś tam obiektami. Ale jak mam łazić to zdecydowanie wolę mapę.

#31 Wolo_  | Napisano 10 styczeń 2008 - 12:11

Wolo_
  • Użytkownik

Wyświetl postUżytkownik Inferno dnia 28/6/2007, 14:21 napisał

W necie można znaleźć do ściągnięcia zestaw starych wojskowych map topograficznych w skali 1:50 000 (tzw. "sztabówki"). Dokładniej ponad 1000 czarno-białych skanów obejmujących całą Polskę, Brakuje tylko jednego arkusza, który bodajże nie został odtajniony.
Skąd można je ściągnąć, bo nie udało mi się znaleźć?

#32 eMAGie  | Napisano 10 styczeń 2008 - 12:28

eMAGie
  • Użytkownik
  • Miasto: Leszno
@Wolo Mapy można ściągnąć z emula mój kolega 2 lata temu tak zrobił. Ja osobiście dostawałem już wypalone mapy czy to od wykładowcy czy od kolegi.

#33 thor_  | Napisano 10 styczeń 2008 - 15:54

thor_
  • Weteran
Panowie jeżeli bawicie się na terenie o przękątnej około 1km to odpuśćcie sobie mapy w skali 1:50 000 (te wojskowe najpowszechniej dostępne właśnie).
Dlaczego?
Już wyjaśniam:
1km=1000m, na mapie w skali 1:10 000 to 10cm a na mapie 1:50 000 to tylko 2 cm Więc jaka jest przydatnośc takiej mapy na tak małym terenie?? Żadna.

Dlatego proponuję jeżeli chcecie używać map na imprezach gdzie odległości to 1-2km na 1-2km  jedynym sensownym wyjściem jest mapa 1:10 000.

#34 eMAGie  | Napisano 10 styczeń 2008 - 16:58

eMAGie
  • Użytkownik
Thor to już zupełnie inna sprawa.

Kolega pytał ja mu odpowiedziałem, a czy mu się przydadzą czy nie to nie mój interes. Ja ich używam do zupełnie innych celów nie związanych z AS.

#35 thor_  | Napisano 10 styczeń 2008 - 18:58

thor_
  • Weteran
EMAGie ale ja nie "czepiam sie" nikogo ani nie próbuję nikomu nic udowadniac na siłę. Poprostu to tylko dobra rada. A post Wolo_ odczytałem w taki sposób że po co kombinować skoro można ściagnąć z sieci. Ale map 1:10 000 na sieci w zasadzie nie ma. Dlatego lepiej wydac te kilkadziesiąt złotych i zamóić sobie wypaloną płytę z "dziesiątkami" w najbliższym starostwie w wydziale geodezji i po sprawie.

#36 eMAGie  | Napisano 11 styczeń 2008 - 08:19

eMAGie
  • Użytkownik
Thor MAG wystarczy i nie brałem tego za żadną złośliwość  :lol:

Trzeba też pamiętać, że Polska mapami 1 : 50000 pokryta jest cała natomiast z mapami 1:10000 już nie jest tak kolorowo. Stąd też problem podejrzewam z ich dostępnością (pewnie tylko jeden z punktów). Z PODGiK-ami różnie bywa czasami chcą jakiś chorych sum za udostępnienie danych ale próbować warto.

Tak swoją drogą spróbuje załatwić komplet takich map zwłaszcza, że nasze działania powoli zaczynają wykraczać poza Mazowsze.

#37 Niedzwiedz  | Napisano 11 styczeń 2008 - 14:22

Niedzwiedz
  • Użytkownik
nie wiem, ja nigdy nie miałem problemów z uzyskaniem dostępu do dowolnej mapy w skali 1:10 000 a nawet 1:5 000 w wojewódzkim urzędzie kartograficznym. Ale tak jak Thor mówi, po prostu nie wszystko można dostać szukając na google i czasem trzeba ruszyć szanowne 4 litery.

Owszem zdarzało się że na mapie nie było jakieś wydeptanej przez nas ścieżki lub starego bunkra, ale wtedy mierzysz busolą, dodajesz w corelu  po sprawie. :)

#38 thor_  | Napisano 11 styczeń 2008 - 14:48

thor_
  • Weteran
Mapy 1:10 000 przede wszystkim sa "zrobione" w układzie odniesienia "1965" 1:50 000 w układzie "1942" oba typy map wysokościowo sa "dowiązane" do układu wysokościowego "Kronsztad" z wyjątkiem pewnych części pokrycia w zachodniej Polsce które sa dowiązane do układu "zachodniego" ale nie pamiętam nazwy miejscowości.

Układ "65" (1965) jest obecnie najszerzej stosowanym układem współrzędnych w kraju. Daje to pewne "możliwości" w korzystaniu z map czy wręcz tworzeniu ich na własne potrzeby.

Sprawa kolejna na mapach 1:50 000 jak i na mapach 1:10 000 nie ma większości "wojskowych" obiektów takich jak lotniska, stacje radiolokacyjne, jednostki, poligony itp. Albo w ich miejscu są "pola i lasy" albo poprostu ordynarnie wydrapana treść mapy. Tak wieć zarzuty co do braku czegoś na 1:10 000 tym bardziej odnoszą się do "pięćdziesiątek".

Co do:

Cytat

Trzeba też pamiętać, że Polska mapami 1 : 50000 pokryta jest cała natomiast z mapami 1:10000 już nie jest tak kolorowo.

Zapewniam że o ile mi wiadomo w zasadzie cały teren Polski jest pokryty mapami 1:10 000, kwestia na ile ich treść odpowiada rzeczywistości.

#39 eMAGie  | Napisano 14 styczeń 2008 - 22:11

eMAGie
  • Użytkownik
Thor tę informację dzień wcześniej powtórzył mi pan dr z katedry Geodezji, Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wojskowej Akademii Technicznej nie mam powodu by mu nie wierzyć. Nie wiem jak daleko na PD się zapędziłeś z swoimi pomiarami :D.

Mi też się nie chciało wierzyć w niektóre zjawiska nazwijmy to geodezyjne. Do chwili kiedy nie zaczął sprawdzać działek rolnikom niedaleko Jarosławia. * temat na szeroką dyskusje ale nie w tym wątku i nie na tym forum ;)

#40 thor_  | Napisano 14 styczeń 2008 - 23:45

thor_
  • Weteran
To że ewidencja jest "zaniedbana" to wierzę ale pokrycie 10 000 jakoś nie chce mi się wierzyć ;) Zresztą na dziesiatkach nie ma działek ;) A "od morza do Tatr" miałem okazję grzebać w tych mapach ;)