Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Środki odkażające w apteczce

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#61 abc45  | Napisano 25 luty 2017 - 19:36

abc45
  • Nowy
  • Miasto:
Witam, według mnie apteczka powinna być w pełni wyposażona. Przede wszystkim powinny być to produkty wysokiej jakości. Np tutaj: https://www.zaufane-...pl/apteczka-91/ Ale wiem, że są też w innych aptekach

#62 arend  | Napisano 25 luty 2017 - 20:58

arend
  • Moderator I
  • Miasto: Łomianki
Wszystkie leki w apteczce powinny być wyraźnie opisane. Nie wolno jakichkolwiek leków wkładać do Apteczki o ile NIE MAJĄ ORYGINALNYCH OPAKOWAŃ.
NIE WOLNO TEŻ UŻYWAĆ JAKICHKOLWIEK LEKÓW JEŻELI NIE WIEMY CO TO ZA LEKI I JAK DZIAŁAJĄ.
Nie powinno się też podawać leków innych osobom o ile nie mamy odpowiednich kwalifikacji ku temu.

Ze środków odkażających najbezpieczniejsze są trzy. Czysta woda ( najlepiej z hermetycznej butelki)
Woda utleniona ( mimo emocjonującego pienienia naprawdę nie szczypie i ma małe szanse na uczulenie)
oraz Octanisept ( nie pieni się ciut szczypie i mało uczula) . Oczywiście te środki bardziej będą skuteczne na otarcia, odparzenia  czy jakieś małe skaleczenia niż większe rany ( które powinny być zaopatrzone opatrunkiem uciskowym a potem przez fachowca).

Na spirytus salicylowy czy Rivanol bym uważał. Oba te środki powodują denaturację i martwicę tkanek oraz mogą powodować uczulenia. Tak samo radzę uważać z preparatami typu Maxibiotic czy Tribiotic. Mogą powodować pokrzywkę czy wręcz utrudniać gojenie się rany ( oczywiście mogą a nie spowodują więc jeżeli już co radzę przetestować wcześniej czy was nie uczula)

#63 chaota  | Napisano 27 luty 2017 - 09:54

chaota
  • Użytkownik
  • Miasto: W-wa
Ja noszę gencjanę, bardzo wszechstronny środek na powierzchowne rany, otarcia, pęcherze a to się najczęściej przytrafia. Wysusza i rana mniej się paprze, idzie mniej mat. opatrunkowych.

Poważne rany... niby kursy mam ale dawno i nie podjąłbym był się niczego ponad opatrunek.

#64 arend  | Napisano 27 luty 2017 - 23:27

arend
  • Moderator I
  • Miasto: Łomianki
Wojtuś gencjana też nie nadaje się na skaleczenia, max na otarcia.

#65 Nath  | Napisano 28 luty 2017 - 23:36

Nath
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
Czy to ma jakieś podparcie w literaturze? Bo ja się spotkałem do tej pory z opiniami, że raczej nieszczególnie (pierwszy lepszy tekst zagramaniczny-Alexander Trott: Wounds and lacerations: emergency care and closure. s. 85). Tekst jest z 2005 roku, więc dość stary, ale nawet na logikę-woda utleniona jest żrąca dla żywych tkanek, ale stężenie 3% jest zdecydowanie zbyt niskie, perhydrol-OK, on by zdezynfekował fest (i nie tylko) ;).

#66 Szajnatałn  | Napisano 01 marzec 2017 - 10:57

Szajnatałn
  • Użytkownik
  • Miasto:
Nic nie jest zdecydowanie zbyt niskie w 3% H2O2. Poczytaj jak dokładnie działa peroksydacja, na jakiej toto zasadzie, te stresy oksydacyjne i inne pierdoły (nie będę Ci streszczał magistery, litości :D). Temat jest bardzo dobrze opisany w nawet polskojęzycznej literaturze naukowej. Twoja logika jest inwalidą w konfrontacji z wiedzą nt toksykologii i fizjologii :P.

#67 Nath  | Napisano 01 marzec 2017 - 19:43

Nath
  • Użytkownik
Dobrze, skoro tak szeroko opisany, to może jednak jakieś źródło potwierdzające?

Użytkownik Nath edytował ten post 01 marzec 2017 - 19:45

#68 Szajnatałn  | Napisano 05 marzec 2017 - 13:33

Szajnatałn
  • Użytkownik
  • Miasto:
Ponczek M.B., Wachowicz B.: Odziaływanie reaktywnych form tlenu i azotu z białkami. Postępy Biochem., 2005;

Boon E.M., Downs A., Marcey D.: Catalase: H2O2: H2O2 oxidoreductase. Reviews on structure and function of catalases. In: Biomolecules at Kenyon, eds David Marcey, 1997

Łagowska-Lenard M., Bielewicz J., Raszewski G. i wsp.: Stres oksydacyjny w udarze mózgu. Pol. Merk. Lek., 2008, 25, 147, 205-208.

Bartosz G.: Druga twarz tlenu. Wolne rodniki w przyrodzie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003

Kwolek-Mirek M., Zadrag-Tęcza R., Bednarska S., Bartosz G.: Yeast Saccharomyces cerevisiae devoid of Cu, Zn-superoxide dismutase as a cellular model to study acrylamide toxicity. Toxicol. In Vitro 2010;25:573–579

Davies K.J.: Degradation of oxidized proteins by the 20S proteasome. Biochimie, 2001; 83: 301-310

Los M., Drőge W., Stricker K., Baeuerle P.A., Schulze-Osthoff K.: Hydrogen peroxide as a potent activator of T lymphocyte functions. Eur. J. Immunol., 1995; 25: 159-165

Jak by co mogę podrzucić więcej. Musisz mi jeszcze wybaczyć ale nie chce mi się już w publikacjach wyszukiwać odpowiednich fragmentów, sądzę, że jak je przeczytasz to wystarczy. Nie jest to temat który jestem w stanie Ci streścić w dwóch akapitach :).

#69 Nath  | Napisano 05 marzec 2017 - 15:03

Nath
  • Użytkownik
Dzięki, z literaturą pracować umiem, stąd sobie poradzę :)