Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Ogrzewanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#21 szpargal  | Napisano 05 sierpień 2008 - 20:49

szpargal
  • Użytkownik
  • Miasto: Warszawa
No nieźle Ronin, usnąć na piecyku i spalić suta... A co piliście?  :lol:
Ja ostatnio widziałem w górkach dość wysokich jak ludzie ładowali w skorupy (buty takie plastikowe) ogrzewacze chemiczne. Tylko nie wiem jakie to były, bo te co wymagają tlenu to nie działają na dużych wysokościach.
Sam mało palca nie straciłem, więc zastanawiam się jak uchronić się przed takim zabiegiem...

#22 lup  | Napisano 05 sierpień 2008 - 20:52

lup
  • Użytkownik
  • Miasto: Khatovar/3city

Wyświetl postUżytkownik michalwalc dnia 24/3/2008, 10:30 napisał

Ja zakupiłem ogrzewacze chemiczne 2x w Lidlu za niebotyczną cenę 7zł w kształcie bałwanika. Nawet spoko ale do ogrzewania rąk, bo do ciała to za małe, temp. wydzielają dosć dużą. ZA 7zł polecam  :-P

Jak chcesz (musisz) czymś takim ogrzać całe ciało to przykładasz to do klaty na wysokości serca. W skrajnej sytuacji zawsze z krwią rozprowadzisz najwięcej serca ale palce na kończynach nie dostaną an tyle aby nie meić odmrożeń.

(domyślam się, ze ten sutek miał cos z tym wspólnego :) )

Co do ogrzewaczy w butach. Motocykliści maja czasami specjalne skarpety ogrzewajace, ale większość z tego co kojarzę prądu wymaga.

Są też chyba dostępne jeszcze ogrzewacze które reagują z CO2 tylko, ze to drogie strasznie było jak z 7-8 lat temu znajomy kompletował sprzęt w Himalaje i  mu to "za granicą" sprawdzałem. Chyba też dodatkowo waga spowodowała, ze to kompletnie odpuścił.

Użytkownik lup edytował ten post 05 sierpień 2008 - 20:57

#23 thor_  | Napisano 05 sierpień 2008 - 20:53

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
Kupic elektryczne wkładki do butów zasilane 9v baterią ;)  W niemieckich katalogach "dla jeaggerów"  (czy jak się to pisze) bywają takowe ;)

#24 szpargal  | Napisano 05 sierpień 2008 - 22:01

szpargal
  • Użytkownik
Bateria niestety odpada, na mrozie jest bezużyteczna. Chyba żeby trzymać ją pod kurtką, blisko ciała.
Ale te ogrzewacze w Himalaje to jak najbardziej! Bardzo lubię swoje palce i nie chcę się z nimi rozstawać, mogę dźwigać parę deko więcej. Lup, dowiedz się co to było plizzz, ja to widziałem w akcji ale nie dowiedziałem się co to jest.

#25 cejlos  | Napisano 01 wrzesień 2008 - 11:52

cejlos
  • Użytkownik
  • Miasto: B-B
Korzystając z tematu, chciałbym, aby ktoś poradził mi w pewnej kwestii - jedziemy na 2 dni pod namiot z dziewczyną i znajomymi, a jak wiadomo, noce są teraz kur%&&sko zimne, co zrobić by moja piękniejsza połowa nie zmarzła ? Słyszałem o patencie nagrzanych w ognisku kamieni, ale jakoś mi się to nie uśmiecha... :???:

#26 TBM  | Napisano 01 wrzesień 2008 - 21:19

TBM
  • Użytkownik
  • Miasto: Słupski Pluton Zwiadowczy / Rezerwa MarWoj
Dobry śpiwór to 90% sukcesu. Pozostałem 10 to czynniki różne :P

Użytkownik Foka edytował ten post 01 wrzesień 2008 - 22:23

#27 Yuber  | Napisano 02 wrzesień 2008 - 09:41

Yuber
  • Użytkownik
  • Miasto: Podobnież z miasta.
Dobry śpiwór, folia i karimata :D. Jest też 2 sposobik by nie było mroźno ale tego na forum Wam nie będę opisywać (^_^)... przecież to tylko jedna noc :)

#28 thor_  | Napisano 03 wrzesień 2008 - 09:23

thor_
  • Weteran
Noce są zimne?/ temperatura spada do okolic 0-2 stopni to przecież całkiem ciepło...

Podstawowa zasada: śpiwór  (nie musi być super mega hiper) średniej klasy który ma wyznaczony komfort w okolicach 10 stopni. Włazisz do niego w samych gaciach i masz po problemie. Najczęstrzym błędem jest włazenie do śpiworów w ciuchach "bo będzie cieplej" niestety przy śpiworach robionych z takich jak dziś materiałów jest to błędne założenie. Śpisz w gaciach i masz ciepło nie wierzysz spróbuj ;)
oczywiście nie działa to w śpiworach "na lato" w momencie kiedy temperatura spada do -10 i niżej.

Problemem jest wyleźć nad ranem z takoieg0o śpiworka w gaciach bo jest na zewnątrz nie przyjemnie ale da sie.

#29 Brenten  | Napisano 03 wrzesień 2008 - 12:25

Brenten
  • Użytkownik
  • Miasto: Drawsko Pomorskie
Doskonałe są ogrzewacze żelowe. Ich plusem jest to że zawsze możemy je zregenerować, pod warunkiem że mamy jakiś garnek z wodą. I ognisko oczywiście ;) . Doskonale nadają się do śpiworów, 2-3 na noc i jest naprawdę ciepło. Zaznaczam jednak żeby brać większe rozmiary, małe szybko się wychładzają. Są też modele przeznaczone do noszenia jako wkładki w butach, niestety nie sprawdzałem ich w działaniu.

#30 leander  | Napisano 05 wrzesień 2008 - 19:17

leander
  • Użytkownik
Thor_, nie do końca się z tobą zgodzę. Niby prawda że im grubiej się ubierzemy do śpiwora, tym wolniej nagrzejemy ten śpiwór, niemniej nie rezygnował bym w imię tego z ciepłego ubierania się- na B20 spałem w kijowym syntetyku, wkomplecie mundurowym, i polarze 100. Nogi, na których nie miałem nic poza spodniami, mi cholernie zmarzły, natomiast korpus/ręce już nie- tak więc nie przekreślałbym lekkiego polarku do spania :).

#31 Foka  | Napisano 05 wrzesień 2008 - 19:24

Foka
  • Zasłużony
Może dlatego, że mocno odizolowany korpus nie nagrzał odpowiednio śpiwora, to i nie miał co grzać nóg?

#32 thor_  | Napisano 06 wrzesień 2008 - 23:25

thor_
  • Weteran
Leander powiem tyle: na B-2-0 było cieplutko w nocy. Sypiałem i sypiam w dużo niższych temperaturach czasem i o ile nie wymusza na mnie sytuacja jakichś dziwnych ruchów w stylu nagłe wyskakiwanie ze śpiwora i zasuwanie "gdzieś po coś" zawsze staram sie spac tylko w gaciach. Jeszcze nie zmarzłem nigdy tak śpiąc. Za to regularnie marzłem kiedy spałem w ciuchach.

#33 AWR_Ronin  | Napisano 09 wrzesień 2008 - 21:10

AWR_Ronin
  • Weteran
  • Miasto: Świebodzin

Wyświetl postUżytkownik thor_ dnia 6/9/2008, 23:25 napisał

o ile nie wymusza na mnie sytuacja jakichś dziwnych ruchów w stylu nagłe wyskakiwanie ze śpiwora i zasuwanie "gdzieś po coś"

No właśnie, problemem może być fakt, że będąc w samych gaciach nie jesteśmy praktycznie na nic gotowi, co w trakcie MilSim-u może się nie najlepiej skończyć... Ja nigdy nie ryzykuje spania w gaciach, chociaż potwierdzam, że jest wtedy cieplej (sprawdziłem to jeszcze za czasów kiedy dużo chodziłem po bunkrach MRU i sypiałem pod ziemią).

W trakcie MilSim-u bezpieczniej jest chyba wejść w ubraniu (poluźniamy sznurowadła, odpinamy pas, poluźniamy oporządzenie) w poncho z dopiętą podpinką, lub tylko przykryć się takim zestawem. Ogrzewacze to dobry dodatek.

Ronin

#34 thor_  | Napisano 10 wrzesień 2008 - 10:58

thor_
  • Weteran

Cytat

problemem może być fakt, że będąc w samych gaciach nie jesteśmy praktycznie na nic gotowi, co w trakcie MilSim-u może się nie najlepiej skończyć...

Znam kilku takich co na jednym z milsimów potrafili obronić cały fragment bazy nie wychodząc ze śpiworów ;) ba nawet nie podnosząc się wyżej niż "na ramionach" i czasem siadając ;)

#35 szpargal  | Napisano 10 wrzesień 2008 - 12:52

szpargal
  • Użytkownik
A tak, słyszałem o tej taktyce, sleep-ops się nazywa czu jakoś tak.

#36 _majster_  | Napisano 01 styczeń 2009 - 16:00

_majster_
  • Użytkownik
  • Miasto: Olkusz
a ja polecam ogrzewacze węglowe - takie jak tutaj http://allegro.pl/it..._zawplanie.html

Używam tego cuda(dokładnie tej firmy) od 2 lat zimami. Grzeje dłużej od każdego żelowego jaki miałem w rękach bo (przy odpaleniu wkładu tylko z jednej strony) potrafi grzać przez 6-8 godzin nie tracąc temperatury. Spala się nie emitując żadnego dymu czy innych oparów. Jeżeli jest wybitnie zimno można odpalić wkład węglowy po obu końcach - grzeje wtedy mocnej aczkolwiek krócej.
Sam ogrzewacz ma wielkość małego etui na okulary - jest płaski i świetnie się mieści do kieszonki na sercu w mundurze i nie uwiera (ja nosze pod dość mocno dopasowaną kamizelką taktyczną).  
Poza tym jest tani w eksploatacji i wygodny - można za grosze dokupic wklady węglowe na allegro czy w sklepach typu specshop. Jak jeden przestanie grzać to wysypujemy popiół, odpalamy nowy i wkładamy do etui. Jedynym ich minues jest problem z rozpaleniem wkladu zwyczajną zapalniczką/zapałkami/od ogniska przy wietrze - najlepiej to robić zapalniczką żarową.
Polecam każdemu - dobre i tanie.

Pozdrawiam
majster

#37 pitersgs  | Napisano 01 styczeń 2009 - 17:36

pitersgs
  • Użytkownik
  • Miasto: Łomża
Ja ogrzewacza chemicznego US ARMY dobra rzecz. Tylko troszkę duży ale daję radę. Nagrzewa się go poprzez wlanie do niego wody.

#38 Szaszłyk  | Napisano 04 styczeń 2009 - 23:20

Szaszłyk
  • Weteran
  • Miasto: Departament Spraw Niecierpiących Zwłoki
Jeno MREsowy robi się bardzo gorący, w końcu ma grzać żarcie...

#39 Mariusz Komando  | Napisano 06 styczeń 2009 - 19:27

Mariusz Komando
  • Użytkownik
  • Miasto:
Ja osobiście używam ogrzewacza US ( http://rangershop.pl...cz-US-oliv.html )
Grzeje długo i nieźle ,ale ma też swoją wade - szybko przestaje dawać
ciepło jeżeli temperatura jest niska (przyjmuję temperaturę taką jaka panuję na zewnątrz) ,jednak potem w temperaturze pokojowej potrafi z powrotem grzać nawet przez 40 godzin lub więcej (zależy od tego ilę wody wlejemy) Ogrzewacz ten jest bardziej przydatny na chłodną wiosne niż na zimę

#40 Szaszłyk  | Napisano 21 styczeń 2009 - 17:58

Szaszłyk
  • Weteran
  • Miasto: Departament Spraw Niecierpiących Zwłoki
Ostatni hit w moim wyposażeniu - ogrzewacze The Heat Company dostępne w Decathlonie.