Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Airsoft w Wielkiej Brytanii


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Regdorn  | Napisano 28 grudzień 2007 - 11:24

Regdorn
  • Admin
  • Postów: 2572
  • Dołączył: 09-maj 02
  • Miasto: Kraków
Autor tekstu: Sandman

Wbrew temu, co się mówi wśród krajan, airsoft na Wyspach nigdy nie musiał schodzić do podziemia, czy też nigdy nie był zabroniony. Choć, w przeciwieństwie do Polskiego prawa, gdzie to, co nie jest zakazane, jest automatycznie dozwolone, tak w UK to co nie jest dozwolone, jest zabronione. Stąd ASG musiało zostać zapisane w przepisach przez Home Office.

Tytułem wstępu

Jeszcze na początku 2007 zakup repliki nie stanowił żadnego problemu - właściwie każdy, kto posiadał dostęp do Internetu mógł zamówić sobie paczuszkę z karabinem czy też innym pistoletem. Problem leżał właśnie w słowie "każdy", co z czasem zaowocowało w parę wypadków z udziałem nieletnich, jak m.in. pozbawienie matki oka, przez jednego z dzieciaków, czy też wypadki związane z brakiem roztropności podczas "nielegalnych" strzelanek.

Słowo "nielegalne" odnosi się do faktu, iż w Wielkiej Brytanii wszelkie strzelanki musiały i nadal muszą być organizowane przez oficjalnie działające firmy, najczęściej zakładane przez samych pasjonatów airsoftu. Aby uczestniczyć w grze, każdy z maniaków musi zapłacić za wstęp i za ubezpieczenie, co objęte jest tzw. 'Green Fee', wynoszącym, w zależności od site'u od 15 do 25 funtów. To chyba główna różnica pomiędzy Polską, a Wyspami - tutaj większość terenów jest prywatna, a panika, jeśli chodzi o broń ogromna. Zdecydowanie odradzam organizowanie samotnych wędrówek po lasach z M4A1 na plecach, bo tutaj nikt nie będzie ryzykował oddawania strzałów ostrzegawczych. Pomijając sam fakt, że za taki wybryk, w najlepszym wypadku można spędzić noc w dość nieprzyjemnym otoczeniu, a przy wyjściu otrzymać blankiecik na 2000 funtów. Nie warto.

UKARA i VCRA

W październiku 2007 wszedł w życie Violent Crime Reduction Act, w którym sprecyzowano zasady, jakie mają rządzić airsoftowym światem w UK. Wbrew temu, co wiele osób twierdzi, nie jest to atak ani na wolność softowców, ani krok w kierunku ustanowienia zakazu uprawiania naszej pasji. Właśnie, aby temu zapobiec organizacja zwana UKARA (United Kingdom Airsoft Retailers Association), współpracująca z HomeOffice, zapisała ASG w VCRA. Powyższy akt wprowadził istotne zmiany odnośnie zakupu replik. Teraz, aby dokonać transakcji, trzeba posiadać kartę członkowską site'u, na którym się grywa. Aby takową otrzymać, w pierwszej kolejności należy zebrać 3 pieczątki poświadczające nasz udział w 3 strzelankach w przeciągu 2 miesięcy. W ten sposób wszyscy nowi w airsofcie mają czas, aby nabrać choć trochę doświadczenia w obchodzeniu się z karabinem. Naturalnie, cały sprzęt jest dostępny do wynajęcia na miejscu (a przynajmniej jest tak w większości wypadków) w cenach oscylujących w granicach 15 funtów za karabin, HiCap wypełniony BB oraz maskę, tudzież gogle. Gdy zdobędziemy już mienione pieczątki, przynosimy tenże formularz wraz z 2 zdjęciami paszportowymi, dowodem tożsamości oraz potwierdzeniem adresu (list z banku, rachunek za telefon - jakiekolwiek oficjalne pismo, wysłane do Was pocztą) i przekazujemy managerowi site'u. Naturalnie, i w tym przypadku organizatora w pełni obowiązuje Data Protection Act, więc nie powinniście obawiać się o przeciek Waszych danych osobowych. Wszystko razem wysyłane jest do UKARA'y, skąd, po mniej więcej miesiącu otrzymujecie kartę członkowską, natomiast zdecydowanie wcześniej swój numer, który potrzebny będzie Wam przy zakupach. Naturalnie wymagany jest wiek 18+.
W przypadku odsprzedawania sprzętu, to w gestii sprzedającego jest upewnienie się, czy nabywca ma prawo zakupić od niego replikę. Zasada działa w całym UK za wyjątkiem Jersey, Guernsey oraz Isle of Man, które nie są objęte VCRA.

Ograniczeniami zakupu objęte są jedynie repliki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby obkupić się w kulki, mundury, kamizelki, magazynki i inny, temu podobny osprzęt.

Jak wyglądają gry w Szkocji i UK?

Jeśli chodzi o styl samych gier, to niestety, ale nie często zdarzają się tutaj długie, kilkudniowe, czy nawet kilkugodzinne scenariusze. Przyzwyczaić się niestety trzeba do przerw na lunch w Safe Zone, krótkich starć bez konkretnego scenariusza czy też walk z ludźmi korzystającymi z MP5 jak z RKM'u, podkręcającymi co chwilę HiCap'y. Ta ostatnia część na szczęście powoli się zmienia, przynajmniej w Szkocji, gdzie na każdym właściwie briefing'u przed rozgrywkami, organizatorzy starają się wprowadzać zasady o 'short bursts' i, co jest dziwne, coraz więcej osób zaczyna ich słuchać. Od czasu do czasu odbywają się również mniejsze i większe milsimy (jak np. Town Assault), więc przynajmniej czasami można odetchnąć odrobinę i odkurzyć RealCap'y.

Pamiętajcie jednak, że to, jak gracie w trakcie każdego scenariusza, zależy tylko od Was, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać grupowo, powoli i taktycznie. Brytyjczyków i Szkotów nie zmienicie... choć znajdziecie wśród nich również pasjonatów, którym bardziej zależy na urealnianiu airsoftu do granic możliwości niż zabawa w ‘trigger happy boys’.

Dobrą stroną zorganizowanych site'ów jest to, że często są one odpowiednio przystosowywane do gier - stawiane bunkry, mosty, kopane okopy, czy też podstawiane, unieruchomione pojazdy - włącznie z helikopterami i awionetkami, w przypadku Szkocji – odpowiednio w Fenwick (Ayrshire) i w Allanton (Shoots). Rekompensuje to w jakiś sposób brak polskiej wolności oraz opłaty uiszczane przed rozpoczęciem gier.

Często pojawiają się również pytania odnośnie przywożenia swoich zabawek z Polski do UK. Zdecydowanie odradzam transportu tzw. tanimi liniami lotniczymi jak CentralWings (z resztą, tę firmę można odradzać z wielu powodów) czy RyanAir – ani jeden, ani drugi przewoźnik nie wyraża zgody na przewóz niczego co może przypominać broń. Najlepszą drogą, szczególnie dla Waszego spokoju jest kurier.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, lub sugestie, proszę kierować je na PW (Sandman).

Pozdrawiam,
Jakub.

Ważne linki:
Karta rejestracji gracza w UKARA: http://www.ukara.org...dation form.pdf
Forum maniaków airsoftu w UK: http://forums.airsofters.co.uk/

#2 Regdorn  | Napisano 21 kwiecień 2009 - 08:28

Regdorn
  • Admin
  • Postów: 2572
  • Dołączył: 09-maj 02
  • Miasto: Kraków
Autor tekstu: Technik

Szkocja

Mały słownik pojęć na wstępie:

1) VCRA (Violent Crime Reduction Act) - nowe rozporządzenie o redukcji przestępstw regulujące prawnie między innymi posiadanie i zakup replik airsoftowych w UK

2) UKARA (United Kingdom Airsoft Retailers Association) - stowarzyszenie handlarzy replik airsoftowych w UK utworzone aby zapewnić dalszą sprzedaż i możliwość istnienia hobby airsoftowego po zmianie prawnej w VCRA

3) RiF (Realistic Imitation Firearms) - repliki airsoftowe

4) Site - "miejscówka", miejsce legalnej gry

5) "Two Tone" - replika dwukolorowa gdzie według prawa powyżej 50% powierzchni repliki musi być koloru jaskrawego


Ogólne zasady i ograniczenia prawne (zgodnie z nowym VCRA - Violent Crime Reduction Act):

- Repliki mogą być sprzedawane jedynie osobom powyżej 18 roku życia i jednocześnie jedynie osobom zarejestrowanym w UKARA

- Osoba między 16 a 18 rokiem życia może otrzymać replikę od zarejestrowanego gracza (mała luka prawna)

- Osoba powyżej 18 roku życia nie zarejestrowana w UKARA ma prawo zakupu jedynie repliki "Two Tone"

- Aby zarejestrować się w UKARA trzeba mieć ukończone 18 lat, być obecnym na conajmniej 3 oficjalnych rozgrywkach airsoftowych (w okresie między 2 a 12 miesięcy) i opłacić 50f właścicielowi Site'u ( w cenę zazwyczaj wliczone są darmowe rozgrywki airsoftowe lub inne gratisy zależne od właściciela Site'u)

- Rozgrywki mogą odbywać się jedynie na oficjalnych "miejscówkach", tzw. Site'ach gdzie wejście jest płatne (średnio około 15-20f), w cenę wliczone jest ubezpieczenie. Z uwagi na to że płacisz za wejście, miejsca te są z reguły zadbane i rozbudowane

- Zabronione jest eksponowanie replik w miejscach publicznych

- Moc replik jest ograniczona i tak: AEG i automatyczne repliki gazowe- 350 fps, gazowe repliki snajperskie (gas powered bolt action rifles) - 500 fps, sprężynowe repliki snajperskie (spring powered bolt action rifles) - 450 fps


Linki:
- http://www.ukara.org.uk/ - UKARA
- http://www.arniesairsoft.co.uk/ - brytyjska strona airsoftowa
- http://forums.airsof...isplay.php?f=18 - szkockie forum
- http://playersofwar.co.uk/ - jeden z najlepszych site'ów
- http://www.landwarriorairsoft.com/ - lokalny sklep