Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Komunikacja (ręczna, głosowa. radiowa)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#41 eMAGie  | Napisano 25 czerwiec 2009 - 06:22

eMAGie
  • Użytkownik
  • Miasto: Leszno

Cytat

Łączność powinni mieć tylko d-cy. I jak dla mnie większej filozofji nie potrzeba. A czy będą nadawać osobiście czy poprzez radiooperatora to już bez roznicy.

Powinien nadawać RTO.

Cytat

Ciekawy pomysł - na combacikach wszelakiego typu, mapki są zazwyczaj w formacie A4 - warto przygotować dla d-ców szablon wykonany na foli A4 (można do drukarki zakupić takowe). Drukujemy siatkę z własnymi oznaczeniami - co kwestie "zaszyfrowanego" podawania położenia rozwiązuje szybko i sprawnie.

Nastu takich dowódców w terenie. Grupa jednego z nich została wystrzelana szablon przejęty. Cholera całe kodowanie wzięło w łeb ;)

#42 Jangi  | Napisano 26 czerwiec 2009 - 23:02

Jangi
  • Użytkownik
  • Miasto: Kraków
O ile zasady i sami uczestnicy dopuszczają możliwość zabrania komuś fizycznie/zabrania na podstawie deklaracji typu "dawaj wszystkie mapy i rozkazy", jakichkoliwiek jego fantów.

#43 lightowo  | Napisano 27 czerwiec 2009 - 02:42

lightowo
  • Użytkownik
  • Miasto: Zagłębie
Ja rozumiem że zazwyczaj zajmujecie się na tym forum, wyśmiewaniem wszelkiego typu incjatyw, negowaniem wszystkich pomysłów, i ogolnie udowadnianiem wszytkim piszącym, że jednak ich iloraz jest niebardzo.
Ale proponuje czasami się zastanowić nad postem i zamiast odrazu wyszukiwać co może byc nie tak, to poszukać jakiś pozytywów, zastosowań w ogólnych warunkach. A nie tylko podawać skrajne przypadki i extrema.
Nie na jednej szczelance człowiek był i jakoś widoku przeszukiwanej osoby nie uznał bym za standard, raczej za wyjątek. A rozwiązań sytuacji gdy ginie d-ca, i jest możliwość przejęcia "siatki współżędnych" można wymyślić wiele, przy okazji mogą one urozmaicić grę.

#44 eMAGie  | Napisano 27 czerwiec 2009 - 06:50

eMAGie
  • Użytkownik
Kolego ja mówię, przez pryzmat milsimów na strzelankach nie bywam. Przeszukania mogą być light lub hard. Light polega na słownej deklaracji i przeszukiwany oddaje fanty. Hard przeszukiwany mówi " to sobie szukaj" i zaczyna się zabawa.

Tak, żeby nie odbiegać znacząco od tematu. Śmieszy mnie podejście ludzi, którzy mając zakodowaną siatkę współrzędnych uważają, że to wystarczy. Oczywiście mówię o podawaniu z tej siatki informacji przez radio. Tak samo śmieszne jest jak ktoś mówi o niepodsłuchiwaniu kanałów bo on założył, że są zaszyfrowane. To jest brak wiedzy jak to rzeczywiście wygląda. Dla tych co jeszcze nie wiedzieli wszystko podając przez radio kodujemy mimo częstotliwości nie do podsłuchania, szyfrów samej transmisji, siatki na mapie, którą tylko my znamy. A ten ostatni kod trzymamy w głowie a nie na kartce. Nauczenie się tabeli z kartki A5 maks A4 nie jest wielkim wysiłkiem umysłowym.

Dalej podkreślam mówię przez pryzmat milsimów. Na strzelankach radio chyba bardziej przeszkadza niż pomaga.

#45 Ovitz  | Napisano 29 czerwiec 2009 - 09:27

Ovitz
  • Użytkownik
  • Miasto: Pabianice
Jak było powiedziane wcześniej wszytko zależy od tego czy ktoś umie się posługiwać radiem i wie po co się go używa bo jeśli chodzi o szpan i lans to radziłbym innym za tą kasę kupić kulki czy jakąś krótką broń.

lightowo to forum umie wyśmiewać przede wszystkim i udowadniać jacy z nich są spece od znajomości taktyk wojskowych (już nie tylko ASG), kiedyś był o to spór.

#46 lightowo  | Napisano 29 czerwiec 2009 - 18:20

lightowo
  • Użytkownik
Kolega eMAGie widzę że ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisane jest jak BYK "rozwiązań sytuacji gdy ginie d-ca, i jest możliwość przejęcia "siatki współżędnych" można wymyślić wiele, przy okazji mogą one urozmaicić grę" MILSIM również.
A tak na marginesie - nie wiem co to za milsimy gdzie kodowanie trzeba znać na pamięć??!! Takich myków jeszcze nie widziałem.
Skoro wszyscy są specami- to też się wylansuje i powiem tak
Radiotelefonista kompani zmechanizowanej, radiotrelefonista plutonu dowodzenia, radiotelefonista wozu dowodzenia batalionu zmechanizowanego. I na pamięc to tylko programowania radia i alfabet fonetyczny. Kodowanie chciał nie chciał było zmnienne więc uczenie się tego na pamięć mija się z celem całkowicie.
Na szczelankach - gdzie uczestnicy nie trzymają się przydzielonych wywołań i ustalonych haseł radio wnosi tylko chaos i dezorientację.
W chwili gdy przed rozpoczęciem rozgrywek są jasno przekazane zasady komunikacji radiowej (oczywiście radia tylko d-ców), a uczetnicy starają się tego przestrzegać, radio staje się bardzo użyteczne. Cała reszta z radiami, niech rozmwia jak chce, o czym chce, za wyjątkiem kanałów zarezerwowanych dla d-ców.
Najgorszym możliwym scenariuszem posługiwania się radiem, jest - ekipa X kanał X, ekipa Y kanał Y KONIEC USTALEŃ - kazdy kto ma radio gada co chce jak chce - komuś się jeszcze VOX włączy... CHAOS!

#47 eMAGie  | Napisano 29 czerwiec 2009 - 19:03

eMAGie
  • Użytkownik

Cytat

Kolega eMAGie widzę że ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisane jest jak BYK "rozwiązań sytuacji gdy ginie d-ca, i jest możliwość przejęcia "siatki współżędnych" można wymyślić wiele, przy okazji mogą one urozmaicić grę" MILSIM również.
Napisałem gdzieś ten jeden uniwersalny sposób?

Cytat

A tak na marginesie - nie wiem co to za milsimy gdzie kodowanie trzeba znać na pamięć??!! Takich myków jeszcze nie widziałem.
Zapraszam do nas. Pokażemy, nauczymy i wytłumaczymy. Nie jest to trudne a bardzo przydatne. Oczywiście pod konkretne działania.

Cytat

Skoro wszyscy są specami- to też się wylansuje i powiem tak
Radiotelefonista kompani zmechanizowanej, radiotrelefonista plutonu dowodzenia, radiotelefonista wozu dowodzenia batalionu zmechanizowanego. I na pamięc to tylko programowania radia i alfabet fonetyczny. Kodowanie chciał nie chciał było zmnienne więc uczenie się tego na pamięć mija się z celem całkowicie.
Nie mija jak masz jedną tabele kodową na 24-48h gdzie zmienia się tylko słowo do szyfrowania. I uczyliśmy się tego do innych działań niż Ty.

Cytat

Na szczelankach - gdzie uczestnicy nie trzymają się przydzielonych wywołań i ustalonych haseł radio wnosi tylko chaos i dezorientację.
I tu się zgadzam w 100% problem stanowią ludzie, którzy nie potrafią ich używać.

#48 lightowo  | Napisano 29 czerwiec 2009 - 20:32

lightowo
  • Użytkownik
Może poczytaj pierw o tym jak się powinno rozmawiać przez radio.
Potem o tym jak się identyfikuje osoby przez nie nadające.
Zapewne przyda się też wiedza na temat postępowania w przypadku, przejęcia lub potencjalnego przejęcia radia lub kodów prez przeciwnika (a przy okazji jak to sprawdzić i ogłosić przez radio).
I jak już to będiesz wiedział - masz gotowe rozwiązanie UROZMAICAJĄCE gre. Wystarczy wiedze zastosować w praktyce. W MILSIMach do zastosowania w 100%, na szczelankach raczej niebardzo, bo ludziki raczej skupiają się na wybijaniu przeciwnika, niż na odwzorowywaniu zachowań i procedur wojska.
Pozdro

Użytkownik lightowo edytował ten post 29 czerwiec 2009 - 20:44

#49 Kapsell  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 11:06

Kapsell
  • Użytkownik
  • Miasto: Rybnik
Krótkofalówka mnie raz zgubiła: umówiłem się z kolegą z teamu, że gdy zauważy przeciwnika, ma dać sygnał dźwiękowy. A że dał sygnał wtedy, gdy ja byłem pod stertą liści, a 5 przeciwników chodziło obok mnie to istny pech...

#50 HoHoL  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 13:40

HoHoL
  • Użytkownik
  • Miasto: Andrychów

Wyświetl postUżytkownik lightowo dnia 29/6/2009, 20:32 napisał

Zapewne przyda się też wiedza na temat postępowania w przypadku, przejęcia lub potencjalnego przejęcia radia lub kodów prez przeciwnika (a przy okazji jak to sprawdzić i ogłosić przez radio).
I jak już to będiesz wiedział - masz gotowe rozwiązanie UROZMAICAJĄCE gre. Wystarczy wiedze zastosować w praktyce. W MILSIMach do zastosowania w 100%, na szczelankach raczej niebardzo, bo ludziki raczej skupiają się na wybijaniu przeciwnika, niż na odwzorowywaniu zachowań i procedur wojska.
Pozdro

Ty to piszesz do eMAGie'go ?

Zarówno KNJ, do którego należy eMAGie jak i kilka innych grup w tym moja znamy wszystkie te zasady, o których piszesz i z powodzeniem stosujemy na milsimach, więc nas edukować nie musisz.

Twoje rozwiązanie z siatką do kodowania pozycji jest ok dla graczy strzelankowych i nie ma co im robić wody z mózgu z bardziej zaawansowanymi metodami.

Proponuje pozostawić tą dyskusję na tym etapie.

Jak ktoś będzie chciał wiedzieć coś więcej to wie do kogo się zgłaszać.

#51 thor_  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 15:44

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk

Cytat

I jak już to będiesz wiedział -

Kolejny wszystko-jedynie wiedzący który odsłużył "swoje"? Do tego wiedzący jak powinni się bawić ludzie na jebankach i milsimach?
Jedno pytanie: Ile milsimów zorganizowałeś? W ilu z tych zorganizowanych przez Ciebie milsimach "ogarnąłeś" kwestie łączności? Na ilu z nich zapewniłeś uczestnikom sprzęt łączności działający dalej niż 500 metrów?

Jak już opowiesz o tych swoich osiagnięciach w organizowaniu systemow łączności na imprezach milsimowych i o tym jak się udały wspomniane przez Ciebie kwestie wtedy proponuję wrócić do rozmowy "co kto powinien na milsimach i jebankach robić z radiem"...

Cytat

lightowo to forum umie wyśmiewać przede wszystkim i udowadniać jacy z nich są spece od znajomości taktyk wojskowych (już nie tylko ASG), kiedyś był o to spór.

Chcesz do niego wrócić Ovitz?

#52 Foka  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 16:37

Foka
  • Zasłużony

Cytat

Krótkofalówka mnie raz zgubiła: umówiłem się z kolegą z teamu, że gdy zauważy przeciwnika, ma dać sygnał dźwiękowy. A że dał sygnał wtedy, gdy ja byłem pod stertą liści, a 5 przeciwników chodziło obok mnie to istny pech...
Bo łączność bez zestawu słuchawkowego nie ma najmniejszego sensu i bardziej szkodzi niż pomaga.

#53 lightowo  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 17:43

lightowo
  • Użytkownik
Hmm i że moderator też czytanie ze zrozumieniem ma w głębokim poważaniu???
Całość tematu "że niby się znam" został posiągnięty specjalnie dla szanownie negujących wszystko i wszystkich kolegów :D, ale negowanie negowania nawet zostało na tym forum zanegowane :D
To co kolega emagie potrafi, to jego, ale to co tu wypisywał to inna sprawa.
A cały pomysł "siatki" - luźna propozycja dla mającech problemy z podsłuchiwaniem na ZWYKŁYCH szczelankach KONIEC.
PS
Thor - ilość zorganizowanych imprez raczej nie powinna być wyznacznikiem wiedzy i umiejętności, ew. jakość takowych...

A wracając do tematu łącznośći - czy ktoś spotkał się z zestawem słuchawkowym do PMR z przełącznikiem nadawania ?? Do tej pory widziałem takie tylko do CB i to jeszcze "samoróbki".

#54 Foka  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 17:51

Foka
  • Zasłużony

Cytat

czy ktoś spotkał się z zestawem słuchawkowym do PMR z przełącznikiem nadawania ??
Co to znaczy? Co to jest "przełącznik nadawania"?

#55 lightowo  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 19:47

lightowo
  • Użytkownik
ehh dla tych co musza mieć koniecznie tak jak w książce pisze bo inaczej nie zrozumieją - PRZYCISK NADAWANIA PTT

#56 thor_  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 20:32

thor_
  • Weteran
Lightowo nie ośmieszaj sie takimi pytaniami ok? Jak widać masz wiedze z "radiokomunikacji" kompletnie oderwanej od sprzętu. A to w realiach ersoftu dość poważna ułomność...

Odpowiadajac: Tak widziałem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt różnych modeli zestawów słuchawkowych do radyjek PMR, LPD, FRS itp z przyciskiem PTT... zaryzykowalbym teorię że jakieś 90% produkowanych zestawów słuchawkowych do tego typu radiotelefonów ma takowy "przełącznik"

#57 Foka  | Napisano 30 czerwiec 2009 - 20:43

Foka
  • Zasłużony
1. Raczej trudno byłoby znaleźć zestaw, który PTT nie posiada. Co najwyżej niektóre tanie i kiepskie radyjka nie obsługują PTT na kablu i trzeba naciskać na radiu.

2. Jak wymyślasz sobie własne nazwy funkcji czy przedmiotów, które mają już nazwy funkcjonujące na całym świecie to nie dziw się, że ktoś tego nie rozumie. Tym bardziej, że zadajesz pytanie hmmm... głupie, w świetle tego, że 90% zestawów PTT ma.