Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Określenie pozycji na mapie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#41 noah  | Napisano 21 lipiec 2009 - 22:16

noah
  • Użytkownik
  • Miasto:
Tylko kilka słów na temat dokładności GPSu, bo każdy pisze co innego. ;)

„Gołe” sygnały L1 i L2 umożliwiają otrzymanie dokładności pomiaru pozycji poziomej rzędu kilku metrów i pionowej do kilkunastu metrów.

Sygnał „P” powinien zapewnić dużo większą dokładność. Jaką? Nie wiem, nie korzystam, jest niestety kodowany przez wojsko.

Natomiast dokładności pomiarów rzędu kilku mm w „cywilu”, otrzymuje się dzięki systemowi stacji ASG-EUPOS i to tylko jeśli chodzi o pozycje poziomą, z pionową jest już trochę gorzej.

Oczywiście wszystko zależy także od horyzontu w danym miejscu.

Użytkownik noah edytował ten post 21 lipiec 2009 - 22:18

#42 thor_  | Napisano 22 lipiec 2009 - 00:53

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk
W "cywilu" tak poziomą jak i pionową "współrzędną" otrzymuje się z dokładnością do centymetrów (2-5). Tyle, że trzeba się wspomagać czasem potrzebnym do "zainstalowania" stacji referencyjnej oraz danymi potrzebnymi do odpowiednich przeliczeń dla urządzeń odbiorczych.

#43 noah  | Napisano 22 lipiec 2009 - 08:27

noah
  • Użytkownik
  • Miasto:
Thor, przecież w RTK masz mniej, 10-15 mm przy krótkich pomiarach.  ;)

Użytkownik noah edytował ten post 22 lipiec 2009 - 08:50

#44 Viamortis  | Napisano 22 lipiec 2009 - 10:10

Viamortis
  • Użytkownik
  • Miasto: Kraków
Ja trochę wrócę do wątku kompas vs elektronika, bo na GPSie to się nie znam :).
Jak w razie jakiegoś kataklizmu padnie nam elektryczność, to wtedy GPS nie pomoże, a większość ludzkości po jakimś czasie wyginie. Każdy człowiek powinien żyć tak, żeby prąd nie był mu niezbędny do przetrwania.

#45 Foka  | Napisano 22 lipiec 2009 - 10:27

Foka
  • Zasłużony
To kolejnego posta na forum napisz bez prądu :P

#46 woytaz2  | Napisano 23 lipiec 2009 - 08:45

woytaz2
  • Użytkownik
  • Miasto: Leszno
Są jeszcze baterie słoneczne :)

Jakiś czas temu czytałem o projekcie ogniw słonecznych dla wojska (USA). Niektóre założenia przedstawione dla tego projektu to "wysokowydajne ogniwa słoneczne, mała masa i rozmiary, możliowść ładowania akumulatorów dla urządzeń będących na wyposażeniu żołnierzy". Miało to odchudzić bagaż żołnierzy, gdyż takie ogniwo mogłoby ładować akumulatory dla całej drużyny. Nie wiem na jakim etapie teraz jest ten projekt, ale w terenie o dużym nasłonecznienu (IRAQ, AFGAN) ma to sens.

Niestety nie dysponuję, żródłem na jakie mogę się powołać, więc śmiało możecie krytykować za brak wiarygodności :)

#47 Foka  | Napisano 23 lipiec 2009 - 09:35

Foka
  • Zasłużony
W zeszłym roku na MSPO była prezentacja ogniw dla wojska. Panele można łączyć w dowolną baterię, tam była wielkości średniego koca. Panele światłoczułe były zamocowane na miękkim materiale, więc składały się podobnie jak karimata BW. Co ciekawe przez całe targi bateria ta leżała (podłączona oczywiście) przed głównym wejściem na halę, przeszły po niej tysiące ludzi, po betonie... Nie zrobiło to na niej wielkiego wrażenia.

#48 thor_  | Napisano 23 lipiec 2009 - 15:07

thor_
  • Weteran

Cytat

Thor, przecież w RTK masz mniej, 10-15 mm przy krótkich pomiarach.

Ja tam zakładam, że każda "dokładność" pomiaru jest "względna" 2-5 cm dla mnie to "ideał" ;)

#49 Foka  | Napisano 23 lipiec 2009 - 15:11

Foka
  • Zasłużony
2-5 cm to 20-50 mm, więc też dokładność milimetrowa :lol:

#50 noah  | Napisano 23 lipiec 2009 - 20:02

noah
  • Użytkownik
  • Miasto:
Zakładając osnowę szczegółową 2 klasy metodą GPS, wymaga się dokładności położenie ptk. Mp<30mm. Producenci „zapeniają” około +/- 10 mm + 1 ppm, ale da się zejść poniżej tych 10mm. Bawiłem się trochę tym ostatnio. ;)

Choć jak piszesz, te 2-5 cm już w zupełności wystarcza, do pomiarów szczegółów więcej nie potrzeba.

Natomiast w metodzie statycznej, można uzyskać dokładność pomiaru +/- 5 mm + 0.5 ppm. Tyle że pomiar krótki nie jest, trzeba wykorzystać więcej odbiorników, dane opracowuje w wyniku postprocessingu. Zresztą, wiesz pewnie thor_ o czym piszę :).

Użytkownik AWR_Ronin edytował ten post 24 lipiec 2009 - 10:55