Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Jak określić godzinę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 thor_  | Napisano 28 sierpień 2008 - 18:01

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk

Cytat

czy rozbicie go i użycie jego części np. szkiełka by zrobić improwizowany nóż.

Widziałem kiedyś takiego co się uparl że tak zrobi... problemem był jednak zegarek który za chiny nie chciał współpracować i dać się rozwalić ;)

#22 konrad_es  | Napisano 28 sierpień 2008 - 22:41

konrad_es
  • Użytkownik
  • Miasto: Modlin
No widzisz thor_ a mówiłeś, że zegarek to delikatna rzecz ;-)
A tu proszę, wredny dziad się trafił i nie chciał współpracować.
Jak mniemam G-Shock?

#23 thor_  | Napisano 29 sierpień 2008 - 01:19

thor_
  • Weteran
Nie pamiętam co to było. Wiem za to, że nie celowo ale "przez przypadek" niejedokrotnie "pancerne" zegarki szlag trafiał niejednokrotnie.

#24 konrad_es  | Napisano 29 sierpień 2008 - 08:03

konrad_es
  • Użytkownik
  • Miasto: Modlin

Cytat

Kto idzie na wyprawę bez zegarka? Przez większość swojego życia nie miałem zegarka. Bez względu na miejsca w których bywałem jakoś dawałem radę. Zegarek to dość delikatny sprzęt a miejsce w którym zazwyczaj jest noszony narażone jest w pewnych warunkach na dość częsty kontakt z róznymi "rzeczami" więc nie bądź tak pewny że każdy kto jest w lesie ma ze sobą zegarek.

Post #11 tego topicu.

Od razu mówię, że się nie czepiam ;-)

#25 AWR_Ronin  | Napisano 30 sierpień 2008 - 10:49

AWR_Ronin
  • Weteran
  • Miasto: Świebodzin
Dla mnie zegarek to jedna z ważniejszych rzeczy na MilSim-ie. Praktycznie każda akcja operuje na pojęciach czasu i przestrzeni, więc to gdzie się znaleźć (orientacja) jest równie ważne jak to o jakiej porze (praktycznie wszystko planuje się na czas - marsz, warty, spanie, jedzenie).

A to, że zegarek jest narażony na uszkodzenia i delikatny to racja - swojego Timex-a Expedition uszkodziłem już dwa razy i za każdym razem musiałem go wysyłać do serwisu (a niby zegarek wyprawowy przystosowany do "niepieszczenia się z znim" :?).

Ronin

#26 thor_  | Napisano 03 wrzesień 2008 - 22:02

thor_
  • Weteran

Cytat

Post #11 tego topicu.

Od razu mówię, że się nie czepiam

Hmm a możesz rozświetlić o co biega? Chyba dość jasne jest przesłanie tego tekstu?

Jeżeli nie zrozumiałeś postaram sie wyjaśnić: są ludzie którzy nie używają zegarków ani na codzień ani w lesie. Coś nie tak?

#27 Filq  | Napisano 21 grudzień 2009 - 22:32

Filq
  • Użytkownik
  • Miasto: Londyn
2 strona topicu nie zawiera ani jednej wzmianki o

Cytat

Ile do zachodu słońca?
Na pierwsza czesc tematu ani autor, ani nikt z piszacych nie znalazl odpowiedzi innej niz powiazanej z patrzeniem do zegarka, gpsu, laptopa. Wiec smiem ponowic pytanie z tematu - jak okreslic godzine w terenie z dokladnoscia do godziny lub 30 minut?

Jestem zdania, ze w kazdej technice jest ziarnko prawdy. To jak z mitami *wink*. Jezeli sie ja przetestuje i dopracuje, to moze okazac sie wystarczajaca do zadan ktore sobie powierzamy. Np. okreslanie czasu wykonywania czynnosci, czasu do zachodu etc.

Wiekszosc czynnosci w terenie nie robi sie przeciez zawsze tak samo szybko.

Off:A gdyby nosic taki zegarek w miejscu mniej narazonym na

Cytat

dość częsty kontakt z róznymi "rzeczami"
? Moze sam zegarek bez paskow schowany w wewnetrznej kieszeni? Zaproponowal to thor_, jednak zdaje sie malo kto dostrzegl ten banalny sposob na ominiecie delikatnosci urzadzenia:P

#28 Foka  | Napisano 21 grudzień 2009 - 22:43

Foka
  • Zasłużony

Wyświetl postUżytkownik Filq dnia 21/12/2009, 22:32 napisał

2 strona topicu nie zawiera ani jednej wzmianki o  Na pierwsza czesc tematu ani autor, ani nikt z piszacych nie znalazl odpowiedzi innej niz powiazanej z patrzeniem do zegarka, gpsu, laptopa. Wiec smiem ponowic pytanie z tematu - jak okreslic godzine w terenie z dokladnoscia do godziny lub 30 minut?
Masz: http://www.nauticali...tronomy4.html#3

Jutro sprawdzian.

#29 dawiddax  | Napisano 21 sierpień 2010 - 07:24

dawiddax
  • Użytkownik
  • Miasto: X
Thor napisał : ". Zegarek to dość delikatny sprzęt a miejsce w którym zazwyczaj jest noszony narażone jest w pewnych warunkach na dość częsty kontakt z róznymi "rzeczami" więc nie bądź tak pewny że każdy kto jest w lesie ma ze sobą zegarek."

Chodzisz na ustawiki :D?

@topic Stara zasada mówi :
Słońce białe/Zółt - idz
Słońce pomarańczowe - zostań
Słońce czerwone - zapóźno

Kolor słońca jak i stopien położenia na niebie mówi o nim wiele, nie potrzebujesz godziny wiedzieć, wystarczy że wiesz kiedy rozbić obóz.

Pamiętam obliczało się też godzine sposobem że robiło się od cienia drzewa, 2 kroki i każdy krok to ileś minut. DOkładnie tego sposobu nie pamiętam, ale dzięki nie mu można było określić czy jest wpół do czy pełna godzina i mniej więcej która godzina :P. Może ktoś zna go też?

#30 Viamortis  | Napisano 21 sierpień 2010 - 11:47

Viamortis
  • Użytkownik
  • Miasto: Kraków
Ta metoda jest przeznaczona dla ludzi z zegarkiem. Co Ci z wiedzy, że do zachodu są 3 godziny, skoro nie masz zegarka? :D
Dlatego wszelkie dywagacje o zegarkach są bez sensu.

Jak nie masz zegarka, a masz kompas, to możesz przynajmniej ocenić jak daleko słońcu do zachodu (z uwzględnieniem, że słońce rzadko zachodzi u nas dokładnie na zachodzie ;) ).

PS. Wiem, że temat jest już podstarzały ;).