Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Jedzenie w lesie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#41 nikolaj21  | Napisano 18 styczeń 2009 - 22:05

nikolaj21
  • Użytkownik
  • Miasto: warszawa

Cytat

Jeśli u kogoś się coś sprawdza to nie oznacza, że sprawdzi się u drugiego - bardziej prawdopodobne, że zaszkodzi.

Cytat

Jeśli ktoś kiedyś sprawdził, wypróbował, opisał i wiedzą się podzielił to dlaczego z tego nie korzystać. Gdybym osobiście kilku rzeczy nie przeczytała to nie wiem czy wróciłabym z mojej pierwszej wyprawy

Troszke sprzeczne wypowiedzi. I obie w tym samym poscie...

#42 Jantas  | Napisano 18 styczeń 2009 - 22:38

Jantas
  • Operator Czatu I
  • Miasto: Jelenia Góra
Trochę czytania ze zrozumieniem - pierwsze słowa tyczyły się domorosłych patentów spod budki z piwem, drugie publikacji naukowych dotyczących np. roślin jadalnych i trujących. Taka różnica jak pomiędzy chirurgiem a wioskowym znachorem...

#43 nikolaj21  | Napisano 18 styczeń 2009 - 23:11

nikolaj21
  • Użytkownik
  • Miasto: warszawa
Przy okazji pierwszego cytatu poslugujesz sie zaimkiem osobowym "kazdy", a nie "domorosla osoba spod budki z piwem".
Zakladasz, ze osoby nie posiadajace publikacji z zakresu botaniki nie moga miec racji? ;)

A tak na marginesie, to zdarza sie i tak, kiedy nauka sobie, a praktyka sobie. Takze w kwestiach medycznych.

#44 Scorpio5  | Napisano 20 styczeń 2009 - 09:55

Scorpio5
  • Użytkownik
  • Miasto: Poznań/Iława

Wyświetl postUżytkownik Placek dnia 11/1/2009, 20:51 napisał

Witam!
Zaczynam dopiero uprawiać survival więc głupota jest usprawiedliwiona. Mianowicie chciałbym się dowiedzieć jak i co jeść w lesie, ale chodzi mi tu o pożywienie zdobyte całkowicie samemu, a nie o racje żywnościowe czy inne takie.

Tutaj masz Link powinno być wszystko napisane  :) tym bardziej ze to są rośliny występujące w większości u nas :D

http://www.survival....spis_roslin.htm

#45 AWR_Ronin  | Napisano 21 styczeń 2009 - 10:34

AWR_Ronin
  • Weteran
  • Miasto: Świebodzin
No ładnie się tu nabałaganiło - trzy strony praktycznie nie na temat...

Z mojej praktyki wynikają dwie rzeczy:

1. Zadanie pytania na forum o coś, co może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia jest błędem. Nie dlatego, że ludzie na forach nic nie wiedzą, tylko dlatego, że między tymi co coś wiedzą, jest cała masa takich, którym się tylko wydaje, że coś wiedzą. Na tym i wielu innych forach spotkałem się z radami, które były naprawdę niebezpieczne, chociaż dla osoby nowej w temacie mogły wydawać się sensowne. Wątek który jest już w sieci może przeczytać każdy i umieszczanie na nim określonych porad może doprowadzić do zagrożenia życia osób dopiero rozpoczynających przygodę z survivalem.

2. Książki są o wiele bardziej wiarygodnym źródłem informacji, ponieważ:

a) nie każdy może wydać książkę od tak sobie, co drastycznie zmniejsza ilość kretynów, którzy je piszą;
b) książki łatwo jest zweryfikować, chociażby sprawdzając bibliografię;
c) książki fachowe (poparte wiedzą naukową, nie jakieś tam poradniki) charakteryzują się tym, że można im ufać w bardzo dużym stopniu (nie zawsze całkowicie, ale w znacznie większym niż w przypadku innych publikacji).

Tak, że o ile w przypadku książek też zdarzało mi się znajdować informacje niebezpieczne to było ich naprawdę niewiele, w przeciwieństwie do for internetowych.

Nie znaczy to oczywiście, że fora są do niczego. Jest na nich wiele użytecznych patentów, których nie ma w książkach. Tyle, że informacja o tym jak wystrugać łyżkę czy ew. nowatorska metoda rozpalania ognia raczej nam krzywdy nie wyrządzi, a taka informacja co można zjeść a co nie, już tak. Dlatego właśnie tego rodzaju informacji lepiej szukać w bardziej wiarygodnych źródłach niż fora internetowe.

Ronin

#46 Lesieq  | Napisano 21 styczeń 2009 - 22:41

Lesieq
  • Użytkownik
  • Miasto: Mielec/Poznań/Wędrzyn
I tu ukłon w stronę Ronina! Zgadzam się zupełnie z tym, co napisał w poście. Mam nadzieję, że te słowa dadzą do myślenia tym, którzy wybierają się "w las" mając zapas wiedzy głównie z forum internetowego.

Także tym akcentem powinniśmy zakończyć temat, ponieważ moim skromnym zdaniem nie ma potrzeby go ciągnąć. I tak jest nie na temat ;P

Lesieq

Użytkownik Lesieq edytował ten post 21 styczeń 2009 - 22:48

#47 huskykaski  | Napisano 31 maj 2009 - 00:05

huskykaski
  • Użytkownik
  • Miasto: kęty
Osobiście polecam tą stronę   http://survival.strefa.pl/   wymienione są chyba wszystkie rośliny jadalne w Polsce, sposób ich przyrządzenia, (oraz ważne) co w nich jest jadalne!

#48 wiedzmin85  | Napisano 09 czerwiec 2009 - 00:29

wiedzmin85
  • Użytkownik
  • Miasto: Dublin
Chyba, czyli nie wszystkie,

http://survival.strefa.pl/zielnik1.htm

Na poniższej stronie możecie przeczytać próbkę książki. Tylko próbkę - bo jak wszystko umieszczę na stronie, to kto potem kupi książkę?

Jeśli naprawdę zależy ci na czymś takim to Pan Łuczaj aktor książki o dziko rosnących roślinach jadalnych organizuje warsztaty na których pokazuje jak wyżywić się z tego co znajdziesz. Thor__ ma racje jest to sztuka dla sztuki i po co to robić. Tak samo można powiedzieć, ze odtwarzanie średniowiecznych obyczajów jest sztuka dla sztuki, ale jeśli komuś się to podoba i w tym się spełnia to czemu nie.
Mimo wszystko dobrze, ze są tacy ludzie, bo następne pokolenie nie będzie wiedziało co to jest zupa szczawiowa i ze dla świnki morskiej można nazbierać mleczu i się tym nie otruje.

#49 thor_  | Napisano 09 czerwiec 2009 - 23:53

thor_
  • Weteran
  • Miasto: Gdańsk

Cytat

bo następne pokolenie nie będzie wiedziało co to jest zupa szczawiowa i ze dla świnki morskiej można nazbierać mleczu i się tym nie otruje.

Ale za to jaka frajda kiedy wypuścisz świnkę na łąkę i zauważysz jak wpieprza mlecz ;) i do tego ten dreszczyk emocji "przeżyje czy nie?" :D

#50 arend  | Napisano 10 czerwiec 2009 - 14:52

arend
  • Moderator I
  • Miasto: Łomianki
:twisted: ogólnie to bym wolał świnkę morską niż mlecz :twisted:

#51 pin-king-pin  | Napisano 10 czerwiec 2009 - 16:11

pin-king-pin
  • Użytkownik
  • Miasto: S.S.I.J. Łódź
To śmigaj do Ameryki Płd.  :twisted: http://k53.pbase.com...PerEc058015.jpg

#52 enzig  | Napisano 19 czerwiec 2009 - 22:21

enzig
  • Użytkownik
  • Miasto: Sanok
Książka Łuczaja nie jest przewodnikiem po roślinkach tylko fachowym poradnikiem co z jakiej rośliny można uzyskać, sposób przygotowywania, przyżądzania itd. nie ma w niej żadnych opisów wyglądu, miejsc występowania i obrazków, jak by się komuś mogło wydawać. Musisz znać wcześniej roślinę lub ją z dobrym przewodnikiem zidentyfikować a najlepiej z 2 dobrymi przewodnikami by miec 101% pewności że to ta właściwa, by móć następnie posłużyć się książką Łuczaja, koleś nie uczy rozpoznawania roślin lecz ich używania.
Mam ją i bardzo cenię, jak do dziś to żyje i żadno zatrucie mi się nie przytrafiło.
Ale zasadniczo nie polecam, eksperymentów z roślinkami bez gruntownego przygotowania.

#53 hasfa  | Napisano 04 lipiec 2009 - 19:11

hasfa
  • Użytkownik
  • Miasto: Tuchola
A ja polecam szkołe przetrwania na discovery ;)

pin-king-pin , jak ja się cieszę że to nie był mój obiadek ^^           ...biedna świnka nawet dobrej panierki jej nie dali :(

Użytkownik hasfa edytował ten post 04 lipiec 2009 - 19:13

#54 Gość_british_*  | Napisano 12 lipiec 2009 - 10:31

Gość_british_*
  • Gość

Cytat

A ja polecam szkołe przetrwania na discovery
Czy to ten program, w którym koleś mówi, że można pić mocz?

#55 soszkin  | Napisano 16 lipiec 2009 - 12:22

soszkin
  • Użytkownik
  • Miasto: z barykady na Rejtana

Wyświetl postUżytkownik british dnia 12/7/2009, 09:31 napisał

Czy to ten program, w którym koleś mówi, że można pić mocz?

Pewnie chodzi mu o Ultimate Survival z Bear Grylls'em czy jak sie ten gość zwie. Ech  :wink:

Użytkownik soszkin edytował ten post 16 lipiec 2009 - 12:22

#56 Mohawk_PL  | Napisano 18 lipiec 2009 - 14:06

Mohawk_PL
  • Użytkownik
  • Miasto: Legnica
Placek, to, że jagody i grzyby niektóre jeść można to wiesz. Myślę, że takie grzyby jak maślak jest w stanie rozróżnić każdy kto nie spędził całego życia przy książkach lub w szkole.
Tylko, że owa runa leśna rośnie głównie w lecie, zatem jeśli myślisz o dłuższym pozostaniu w lesie, może warto zrobić zapasy ?
Ktoś tutaj napisał, że najważniejszym jest znaleźć/zrobić sobie schronienie i rozpalić ognisko/ zrobić zapas drewna na noc, na następny dzień moim zdaniem warto zrobić zwiad terenu na którym zamierzasz pozostać. Może się okazać, że nie daleko jest jaskinia niedźwiedzia (metafora taka) i że jednak warto się stąd wynosić zanim staniemy się pożywieniem niedźwiadka :)
Las ma również swój koniec, a zwyczajem jest, że na skraju lasu są pola, poszukaj ślimaków, ugotuj, wyciągnij z muszelki i...
...prawie jak francuskie ciasto ze ślimakami ;D

#57 chochol  | Napisano 18 lipiec 2009 - 21:49

chochol
  • Użytkownik
  • Miasto: Ruda Śląska

Wyświetl postUżytkownik hasfa dnia 4/7/2009, 20:11 napisał

A ja polecam szkołe przetrwania na discovery ;)

prosze nie pisz tego nawet w zartach, bo jeszcze jaki "zielony" uwierzy ze faktycznie tak jest. :);)

#58 Mohawk_PL  | Napisano 21 sierpień 2011 - 19:48

Mohawk_PL
  • Użytkownik
  • Miasto: Legnica

Wyświetl postUżytkownik arend dnia 12 styczeń 2009 - 10:02 napisał

Miałem okazję spróbować ostatnio herbatki z igieł świerkowych.
Mimo obiekcji skusiłem się .
Zadziwiająco dobre choć moim zdaniem trzeba trochę posłodzić.

Ta herbatka jest super, lejesz do niej Gorzkiej Żołądkowej Miętowej, wrzucasz miętowego cukierka i jest booosko rozgrzewająca, z pieprzem to już w ogóle Hawaje.

#59 Kubojah  | Napisano 25 sierpień 2011 - 21:02

Kubojah
  • Użytkownik
  • Miasto: Wrocław
I widać też skutki tej herbatki miętowej - stajesz się górnikiem i wykopujesz... ;)
Swoją drogą z herbaty zrobiłbym zapitę, ale jak kto lubi.

#60 Reno  | Napisano 26 sierpień 2011 - 12:30

Reno
  • Użytkownik
  • Miasto: Białystok
Ja ze swojej strony dodam, że absolutnie jestem za autorem wątku i jego poszukiwaniu wiedzy na temat sztuki przetrwania. Moim zdaniem każda wiedza jest pożyteczna.  

Poza tym, poradziłbym poza zapoznaniem się z wiedzą fachową z "książek i forów na temat sztuki przetrwania", poczytać jeszcze o bąblownicy i boreliozie :biggrin: . Smacznych poziomek życzę :wink: