Daj cynk

Skocz do zawartości

Reklama płatna

Kamizelka kuloodporna - czy konieczne zezwolenie?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
158 odpowiedzi w tym temacie

#41 Viamortis  | Napisano 02 grudzień 2009 - 18:45

Viamortis
 • Użytkownik
 • Postów: 2255
 • Dołączył: 03-czerwiec 07
 • Miasto: Kraków

Cytat

Których aktów? Bo z Ustawy i Rozporządzenia nie wynika zakaz posiadania i nabywania balistyki przez cywila.
Śledzę wątek z zainteresowaniem i muszę przyznać, że też się czegoś takiego nie doczytałem.

#42 Królik  | Napisano 02 grudzień 2009 - 19:30

Królik
 • Zasłużony
 • Postów: 1597
 • Dołączył: 25-wrzesień 04
 • Miasto: Warszawa
Jeszcze coś.

Wyświetl postUżytkownik Renata Michalik dnia 2/12/2009, 15:44 napisał

(logicznie rozumując każdy kto ją posiada musiał ją w jakiś sposób nabyć czyli przedmiot był wprowadzony do obrotu, a czynność ta była nielegalna).
Aby kupić od AMW - przykładowo - kolbę od Mosina muszę mieć koncesję. Kupuję, wychodzę za bramę i za tą bramą LEGALNIE sprzedaję tę samą kolbę pierwszemu lepszemu Kowalskiemu z ulicy.
Inny przykład? Broń pozbawiona cech użyteczności - aby nią handlować muszę mieć koncesję (no chyba, że odsprzedaję posiadany egzemplarz). Może sobie Kowalski taki karabin/pistolet kupić nie mając koncesji/pozwolenia? Może.

#43 luis  | Napisano 02 grudzień 2009 - 19:52

luis
 • Użytkownik
 • Postów: 482
 • Dołączył: 07-listopad 05
 • Miasto: Gdynia
Broń pozbawioną cech bojowych musisz zarejestrować na Policji jeśli jesteś cywilem, lub Żandarmerii jeśli jesteś żołnierzem, oraz powiadomić o jej zbyciu, nabywca musi spełniać określone warunki vide Ustawa o broni i amunicji, jeśli tego nie zrobisz podpadasz pod karę grzywny bądź aresztu.8-)
Poza tym brak spójności w aktach legislacyjnych dotyczący obrotu sprzętem specjalnym może Polaka doprowadzić do zawrotu głowy, ot takie małe rozdwojenie jaźni co innego jak kupujesz, co innego jak sprzedajesz :???:

Użytkownik luis edytował ten post 02 grudzień 2009 - 20:02


#44 Foka  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:02

Foka
 • Zasłużony
 • Postów: 7979
 • Dołączył: 23-maj 02
 • Miasto: Gdańsk

Wyświetl postUżytkownik DaVID AntiTerrorist dnia 2/12/2009, 15:34 napisał

Może z tego względu że zwykły celnik nie zna się na balistyce, i nikt nie chce zwoływać 10. komisji eksperckich?
Taaaa, to Ty chyba nie miałeś do czynienia z celnikami. Jakie cyrki potrafią odwalać przy replice czy nożu. Każda okazja do przyczepienia się jest natychmiast wykorzystywana.

Wyświetl postUżytkownik Renata Michalik dnia 2/12/2009, 15:44 napisał

bardziej wierzę MSWiA niż Panu Foce, Panu kthulhu i innym osobom twierdzącym, iż posiadanie kamizelki kuloodpornej jest legalne (*). Może dlatego, że się Pana Foki, Pana kthulhu i innych nie boję, a z MSWiA wolałabym nie zadzierać...
Ja tam się nie dziwie. MSWiA bardzo się cieszy z zastraszonych, bojących się odezwać i nie znających prawa ludzi. Na tej zasadzie sami wymyślili prawo zakazujące sprzedaży czarnego prochu, zakaz rejestracji niektórych modeli broni, nakaz przedstawienia wyników startów w zawodach przy ubieganiu się o pozwolenie na broń. W prawie nigdzie tych wymogów nie ma, ale jakiś ministerialny Pan Urzędnik rozesłał pismo i ma radochę, że ktoś go posłuchał.

*

Wyświetl postUżytkownik Renata Michalik dnia 2/12/2009, 15:44 napisał

logicznie rozumując każdy kto ją posiada musiał ją w jakiś sposób nabyć czyli przedmiot był wprowadzony do obrotu, a czynność ta była nielegalna
Po 1. nawet jeśli to przepisy złamała osoba sprzedająca, a nie kupująca i posiadająca.
Po 2. ponownie - to w jaki sposób nadal można kupić kamizelki i hełmy na Allegro albo sprowadzić zza granicy?

Wyświetl postUżytkownik kthulhu dnia 2/12/2009, 15:58 napisał

Aha, nie zapominajmy, ze nie każda osłona balistyczna jest wytwarzana na potrzeby wojska.
O, kilka ciekawych przykładów typowych kamizelek przeznaczonych do użytku wojskowego:
FOTO
FOTO
FOTO

Wyświetl postUżytkownik kthulhu dnia 2/12/2009, 15:58 napisał

Gdyby uważać, wszystko używane przez wojsko za elementy tylko dla nich przeznaczone, to nie moglibyśmy przykładowo posiadać menażek, niezbędników, manierek, wielu modeli butów, t-shirtów, plecaków itp elementów.
A myślisz, że dlaczego firma M nie sprzedaje menażek? :lol:

Wyświetl postUżytkownik super dnia 2/12/2009, 16:01 napisał

2. Kamizelki kuloodporne, hełmy wojskowe i policyjne, ochraniacze twarzy, kończyn i innych części ciała sprzedaje się także przedsiębiorcom, którzy posiadają koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, oraz przedsiębiorcom albo jednostkom organizacyjnym, które na podstawie odrębnych przepisów powołały wewnętrzne służby ochrony, oraz szkołom kształcącym w zawodzie pracownika ochrony fizycznej osób i mienia, a także przedsiębiorcom prowadzącym działalność szkoleniową dla osób ubiegających się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej.
Spoko, czytałem to rozporządzenie.
Kolejne zabronione prawem towary na które trzeba posiadać koncesję:
FOTO
FOTO
FOTO
FOTO

Wyświetl postUżytkownik Renata Michalik dnia 2/12/2009, 16:36 napisał

Ogłaszam konkurs. Nagroda: uścisk własnej ręki.

Czy KOLEŚ, który skutecznie napadł na bank z atrapą pistoletu i w kamizelce kuloodpornej (strażnik bankowy strzelał, ale KOLEŚ ledwie to poczuł) - po ujęciu, będzie sądzony:
a). tylko za napad na bank,
b). za napad na bank i nielegalne posiadanie kamizelki kuloodpornej,
c). zostanie uniewinniony, bo nie wiedział, że nielegalnie posiada kamizelkę kuloodporną (nieznajomość prawa go usprawiedliwiła), obok kasy znalazł się przypadkiem, atrapą chciał się podrapać za uchem a jakaś przygłupia kasjerka- bez jego wiedzy i zgody - wrzuciła mu do torby całą zawartość sejfu i on musiał jeszcze ten ciężar dźwigać.
Pytanie dodatkowe:
Czy osoba prywatna, od której pożyczył kamizelkę kuloodporną, poniesie karę?
W Polsce przestępcy wielokrotnie używali kamizelek kuloodpornych, strzelali się z policją itd. Wskaż chociaż jedno orzeczenie skazujące za posiadanie kamizelki.

Wyświetl postUżytkownik ORKAN_Hubert dnia 2/12/2009, 16:36 napisał

Ludzie, lubicie chyba gadać dla samego gadania.
Czasami tak ;)

Wyświetl postUżytkownik ORKAN_Hubert dnia 2/12/2009, 16:36 napisał

Pani Renata ma rację, balistyka jest koncesjonowana. Osoba prywatna bez stosownego pozwolenia/koncesji nie może jej legalnie kupić. Zostały zacytowane odpowiednie akty prawne, więc nad czym to się rozwodzić?
Bo w aktach nie ma nic o posiadaniu kamizelek przez osoby prywatne?

Wyświetl postUżytkownik ORKAN_Hubert dnia 2/12/2009, 16:36 napisał

Znam z pierwszej ręki relację, jak to wojewoda nie mógł kupić kamizelek kuloodpornych dla policji, bo nie miał do tego prawa.
A wojewoda kupujący urzędowo kamizelki dla policji jest osobą prywatną kupującą na użytek własny?

Wyświetl postUżytkownik ORKAN_Hubert dnia 2/12/2009, 16:48 napisał

Przypomnę, że temat koncesji i obrotu balistyki był poruszony bodajże rok temu w wątku o.... Miwo Military.
Nawet tam nie zaglądam.

Wyświetl postUżytkownik Królik dnia 2/12/2009, 18:20 napisał

Swojego czasu Foka nie mógł kupić latarki do Glocka, bo zażądali pozwolenia, bo się komuś wydawało, ze jak oni (firma) muszą mieć koncesję na sprzedaż, to Foka musi mieć pozwolenie na zakup.
Fakt. Ale byłą polewka :lol: Nie będę pisał kto to, bo zmądrzeli i pół roku temu kupiłem już bez problemu M3 w dobrej promocyjnej cenie :)

Wyświetl postUżytkownik luis dnia 2/12/2009, 19:52 napisał

Broń pozbawioną cech bojowych musisz zarejestrować na Policji jeśli jesteś cywilem, lub Żandarmerii jeśli jesteś żołnierzem, oraz powiadomić o jej zbyciu,
Zgadza się.

Wyświetl postUżytkownik luis dnia 2/12/2009, 19:52 napisał

nabywca musi spełniać określone warunki vide Ustawa o broni i amunicji, jeśli tego nie zrobisz podpadasz pod karę grzywny bądź aresztu.8-)
Jakie? Musi być pełnoletni. Jako osoba prywatna sprzedająca komuś broń pozbawioną cech użytkowych nie mam możliwości ani uprawnień do sprawdzenia czegokolwiek więcej. Sprzedaję, informuję o tym policję, a nabywca musi ją zarejestrować na policji. I nie należy tu mylić rejestracji z wydawaniem pozwolenia.

#45 luis  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:07

luis
 • Użytkownik
 • Postów: 482
 • Dołączył: 07-listopad 05
 • Miasto: Gdynia
Kolego FOKA, no oczywiście że warunek pełnoletności i tyle :-P .Nie sprecyzowałem o co mi chodziło :-F, poza tym taka broń musi mieć stosowny "certyfikat" wydany przez posiadający stosowne "koncesje" zakład, który pozbawił ją cech bojowych dołączony do egzemplarza. A więc jak wykopię Mausera z ziemi i sam mu przewiercę lufę a potem zaleje ją betonem, tudzież przewiercę na wylot komorę nabojową, to i tak będę miał kwachy z organami ścigania w razie niemca :-F

Użytkownik luis edytował ten post 02 grudzień 2009 - 20:10


#46 Królik  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:16

Królik
 • Zasłużony
 • Postów: 1597
 • Dołączył: 25-wrzesień 04
 • Miasto: Warszawa

Wyświetl postUżytkownik luis dnia 2/12/2009, 19:52 napisał

Broń pozbawioną cech bojowych musisz zarejestrować na Policji jeśli jesteś cywilem, lub Żandarmerii jeśli jesteś żołnierzem, oraz powiadomić o jej zbyciu, nabywca musi spełniać określone warunki vide Ustawa o broni i amunicji, jeśli tego nie zrobisz podpadasz pod karę grzywny bądź aresztu.8-)
Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy po prostu chcesz się popisać, że odnalazłeś w Necie ustawę?
Powtórzę pytanie, bo chyba Ci umknęło: czy jako przeciętny Kowalski mogę wejść do sklepu i nie posiadając koncesji/pozwolenia kupić broń palną pozbawioną cech bojowych?


Trzeba wiedzieć co się pisze, a nie pisać co się wie.

Cytat

poza tym taka broń musi mieć stosowny "certyfikat" wydany przez posiadający stosowne "koncesje" zakład, który pozbawił ją cech bojowych dołączony do egzemplarza. A więc jak wykopię Mausera z ziemi i sam mu przewiercę lufę a potem zaleje ją betonem, tudzież przewiercę na wylot komorę nabojową, to i tak będę miał kwachy z organami ścigania w razie niemca :-F
Przyjacielu, czy my tutaj mówimy o wykopywaniu z ziemi kamizelek albo robieniu ich w domu, czy może o kupowaniu?
Co ten przykład z wykopanym Mauserem ma wspólnego z handlem kamizelkami?

#47 AnR  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:22

AnR
 • Użytkownik
 • Postów: 3627
 • Dołączył: 04-czerwiec 06
 • Miasto: Wrocław
Proszę Państwa, jestem świeżo po kontroli w sklepie z koncesją MSWiA na broń i amunicje oraz resztę tego badziewia. Wyraźnie zadałem to pytanie policjantowi, którym zajmuje się tym. Odpowiedź jaką otrzymałem nie można traktować jak wykładnie, wyrocznie, ale powiedział tak:
"A pokaż mi Pan jakie to pozwolenie musi mieć ten policjant czy wojskowy? Książeczka wojskowa? To samo tyczy się pałek. Ile osób ma odpowiednie kursy oraz pozwolenia wewnątrz samej policji? Nie dajmy się zwariować, to samo tyczy się balistyki".

Tak mi powiedział, zaznaczając, że on sądem nie jest.

#48 Foka  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:27

Foka
 • Zasłużony
 • Postów: 7979
 • Dołączył: 23-maj 02
 • Miasto: Gdańsk
A propos, dla ułatwienia.
Zakładam, że dyskutuję tu z osobami pełnoletnimi.

Ilu z Was ma koncesję na zakup/obrót i spożycie alkoholu? :lol:

#49 DaVID AntiTerrorist  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:28

DaVID AntiTerrorist
 • Użytkownik
 • Postów: 147
 • Dołączył: 25-wrzesień 05
 • Miasto: Kolbuszowa
Trochę OT, ale...

Wyświetl postUżytkownik Foka dnia 2/12/2009, 20:02 napisał

Taaaa, to Ty chyba nie miałeś do czynienia z celnikami. Jakie cyrki potrafią odwalać przy replice czy nożu. Każda okazja do przyczepienia się jest natychmiast wykorzystywana.

Mam więcej niż Ci się wydaje ;-) . Z tym, że w Izbie Celnej pracują ludzie, do których gdy trafi SAPI... nie wiedzą że to wkład balistyczny. Tyczy się to głównie starszej części celników, nie-anglojęzycznych i nie ukrywajmy-kobiet.

Tak naprawdę ile osób, tyle interpretacji prawnych. Osobiście zaczerpnąłem w takiej sprawie zdania 3. prawników, 7. pracowników Policji. I różnie to interpretowali i odwoływali się do różnych przepisów. Tak naprawdę interpretacji dokona Sąd. Oby nikogo z nas w tej sprawie nie sądzono.

Może spec się wypowie?

Ściskam!
D.

P.S.: Tak, jestem pełnoletni ;)

Użytkownik DaVID AntiTerrorist edytował ten post 02 grudzień 2009 - 20:30


#50 luis  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:28

luis
 • Użytkownik
 • Postów: 482
 • Dołączył: 07-listopad 05
 • Miasto: Gdynia
Kolego Królik, tak kajam się nie czytam ze zrozumieniem :-F , Tak chciałem błysnąć :-F A propos Twego pytania - oczywiście możesz pod warunkiem, że skończyłeś 18 lat 8-) no i sklep musi mieć stosowną koncesję :wink:  Wybacz zachowałem się jak gówniarz, a wstawka z Mauserem była żenua, ale była nawiązaniem do postu kolegi Foki. Sorki za OT.

Użytkownik luis edytował ten post 02 grudzień 2009 - 20:29


#51 Królik  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:31

Królik
 • Zasłużony
 • Postów: 1597
 • Dołączył: 25-wrzesień 04
 • Miasto: Warszawa

Wyświetl postUżytkownik DaVID AntiTerrorist dnia 2/12/2009, 20:28 napisał

Z tym, że w Izbie Celnej pracują ludzie, do których gdy trafi SAPI... nie wiedzą że to wkład balistyczny. Tyczy się to głównie starszej części celników, nie-anglojęzycznych i nie ukrywajmy-kobiet.
Ale jak wygląda hełm, to chyba już wiedzą, prawda?

#52 DaVID AntiTerrorist  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:35

DaVID AntiTerrorist
 • Użytkownik
 • Postów: 147
 • Dołączył: 25-wrzesień 05
 • Miasto: Kolbuszowa
Piszę o SAPI, czy ogólnie o balistyce? Gdzie użyłem słowa "hełm"?

#53 Królik  | Napisano 02 grudzień 2009 - 20:42

Królik
 • Zasłużony
 • Postów: 1597
 • Dołączył: 25-wrzesień 04
 • Miasto: Warszawa
A czy ja pisałem, że użyłeś?
Ktoś powołuje się na przepisy dotyczące sprzętu o przeznaczeniu wojskowym, inny mówi, że SAPI czy kamizelki albo hełmy przechodzą przez cło, a Ty twierdzisz, że celnicy nie wiedzą co to SAPI. Hełmy też przechodzą, celnik chyba wie jak on wygląda, a do tego hełm jest przedmiotem o przeznaczeniu wojskowym i nikt problemu nie robi.
Nie można tego zatem zrzucić na karb braku zorientowania u celników.

#54 Foka  | Napisano 02 grudzień 2009 - 21:03

Foka
 • Zasłużony
 • Postów: 7979
 • Dołączył: 23-maj 02
 • Miasto: Gdańsk
Hmmm... 3? lata temu Padre przylatywał z UK do PL... Idąc przez terminal (część przed odprawą) nagle coś wypadło mu z torby, z hukiem upadło na ziemię i potoczyło się kawałek... Funkcjonariusz Straży Granicznej podszedł do niego, podniósł hełm Mk6 i poprosił go na bok. Poprosił o pokazanie bagaży, przejrzał je... "A to airsoft?" i... nic...

Czy w straży granicznej nie wiedzą jak wygląda hełm albo kamizelka kuloodporna? Oni to pewnie mają z wypełnieniem z karimaty...

#55 DaVID AntiTerrorist  | Napisano 02 grudzień 2009 - 21:39

DaVID AntiTerrorist
 • Użytkownik
 • Postów: 147
 • Dołączył: 25-wrzesień 05
 • Miasto: Kolbuszowa
Ale nie mają wkładów SAPI, które większość nie obeznanych osób i kiepsko obeznanych uważa za niepodobne do niczego. Interesuje mnie tylko przypadek SAPI, nie hełmów i nie wkładów JMD/Moratex.

Kiedyś na pokazie podszedł do mnie Policjant z patrolu, gdy zakładałem MP5 na siebie- "Fajnego masz Kałasza"- powiedział, i poszedł dalej. Skrajności są w obie strony.

Koniec OT.

Pozdrawiam!
D.

#56 rain  | Napisano 02 grudzień 2009 - 22:40

rain
 • Użytkownik
 • Postów: 131
 • Dołączył: 04-styczeń 07
 • Miasto: Poznań
Ciekawy temat, nie kłóćcie się o pierdoły, tylko do meritum.

Idąc tropem rozumowania tych którzy uważają że to nielegalne - nie moglibyśmy kupić np lunet albo kolimatorów stosowanych w ostrej, bo Dz.U. 2001 nr 145 poz. 1625 załącznik 2 wymienia je tak samo jak kamizelki kuloodporne.

Z tego co wygrzebałem na stronie sejmu to koncesja musi zawierać zakres na który została wydana. Jeśli p. Michalik byłaby tak miła i dla zaspokojenia naszej ciekawości napisała jaki jest zakres koncesji... może to by nieco rozjaśniło temat :)

Foka rzucił porównanie z alkoholem - dość trafne. Na sprzedaż hurtową, detaliczną czy produkcję jest potrzebna koncesja. Natomiast na kupno już nie. Starczy być pełnoletnim. W koncesji jest wyszczególnione czy chodzi o hurt czy detal, również ilość alku który można sprzedać i tak dalej. Dlatego jestem ciekaw jak wygląda w detalach koncesja na obrót wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

#57 __Havoc__  | Napisano 02 grudzień 2009 - 22:41

__Havoc__
 • Użytkownik
 • Postów: 227
 • Dołączył: 28-kwiecień 04
 • Miasto: Katowice
Zlepek różnych spostrzeżeń co do tematu:
Koncesja na obrót i sprzedaż nie równa się koncesji na zakup. Koncesja (w moim mniemaniu) jest wprowadzona po to, by na rynek nie trafiały "podróby" - sprzęt wojskowy musi być sprawny, a gdyby nie była wymagana koncesja, to taki pan Stefan założyłby firmę produkującą hełmy, nieprzetestowane i sprzedawał je jako "kuloodporne". To tak jak świstek z sanepidu w spożywczym dający gwarancję "jakości" kupowanych towarów - kupującemu jest to zbędne.
Pismo od ministerstwa - prawda jest taka, że wszelkie urzędy na większość takich pism odpowiadają "negatywnie" jak to się mówi "tak na wszelki wypadek". Powoływanie się na to pismo pani Renaty jest jak najbardziej słuszne ;) ale nie dlatego, że taka jest prawda - ma to na celu odstraszanie "oszołomów". Jest to indywidualna opinia urzędnika po prawie, a nie zapis.
Zapis o odbiorcach poszczególnych wyrobów o przeznaczeniu wojskowym - to jest jedyny argument 'przeciw' w naszej dyskusji, jednak sprawa ma się podobnie jak z noszeniem munduru we wzorze Pantera Leśna przez cywili (swego czasu, nie wiem jak teraz) - niby nie można, ale jednak ustawa nie mówi tego wprost. Mianowicie według tego zapisu nie moglibyśmy kupować, tak jak to napisali koledzy powyżej, menażek, manierek, butów wojskowych, a nawet kamizelek i mundurów chociażby od Miwo - więc także firma Miwo wedle tego zapisu łamie prawo, gdyż sprzedaje cywilom wyroby o przeznaczeniu wojskowym (chyba, że dla wojska jest zmieniony minimalnie krój, jeden szewek itp jak to było z mundurami w Panterze ;) ).
Zawężając temat do samej balistyki - powyższe zdjęcia kamizelek cywilnych, sytuacje (jak ta z sądu przedstawiona powyżej), a także niezliczone sklepy oferujące kamizelki kuloodporne na rynek cywilny sprawiają wrażenie, że połowa kraju łamie prawo, albo jest ono źle interpretowane i przez cywili i przez służby, ALBO jest to przepis stary, który wyszedł z użycia i nikt nie zamierza go skorygować. W każdym razie kamizelki takie są sprzedawane i wielu biznesmenów, a także funkcjonariuszy policji (prywatnie) zakupują takie, by poprawić swoje bezpieczeństwo. Inna sprawa, że dużo żołnierzy się doposaża sama, więc musieliby zakupywać ten sprzęt poprzez jednostkę, a następnie musieli by ten sprzęt zdać na magazyn odchodząc.
Co do opisanej sytuacji z "kradzionym" hełmem (już sam nie wiem czy to było tutaj, czy w temacie Miwo) - wystarczy, że żołnierz ZAKUPIŁ go z magazynu wojskowego (ma takie prawo, sam tak zrobiłem z pierwszym mundurem) i wtedy ten hełm staje się jego własnością. Jako, że zabroniony jest tylko wyrób i obrót, więc teoretycznie może go potem sprzedać (chyba, że podciągniemy to pod obrót towarem).
Co do celników - z tymi różnie bywa. Polacy zwykle wszystko przepuszczą, bo nie wiedzą co i jak. Do replik się doczepiają, bo na pierwszy rzut oka podejrzana sprawa (karabin). Ale zagraniczni niekoniecznie - celnicy amerykańscy nie chcieli koledze przepuścić noktowizji wojskowej :P
Jak coś jeszcze głupiego wymyślę, to dopiszę.

#58 Foka  | Napisano 02 grudzień 2009 - 23:00

Foka
 • Zasłużony
 • Postów: 7979
 • Dołączył: 23-maj 02
 • Miasto: Gdańsk

Cytat

celnicy amerykańscy nie chcieli koledze przepuścić noktowizji wojskowej
Bo u nich wprost jest napisane, że nie można. Ale czasem się udaje, a czasem nie.

#59 Królik  | Napisano 02 grudzień 2009 - 23:03

Królik
 • Zasłużony
 • Postów: 1597
 • Dołączył: 25-wrzesień 04
 • Miasto: Warszawa

Wyświetl postUżytkownik __Havoc__ dnia 2/12/2009, 22:41 napisał

Zapis o odbiorcach poszczególnych wyrobów o przeznaczeniu wojskowym - to jest jedyny argument 'przeciw' w naszej dyskusji, jednak sprawa ma się podobnie jak z noszeniem munduru we wzorze Pantera Leśna przez cywili (swego czasu, nie wiem jak teraz) - niby nie można, ale jednak ustawa nie mówi tego wprost. Mianowicie według tego zapisu nie moglibyśmy kupować, tak jak to napisali koledzy powyżej, menażek, manierek, butów wojskowych, a nawet kamizelek i mundurów chociażby od Miwo - więc także firma Miwo wedle tego zapisu łamie prawo, gdyż sprzedaje cywilom wyroby o przeznaczeniu wojskowym (chyba, że dla wojska jest zmieniony minimalnie krój, jeden szewek itp jak to było z mundurami w Panterze ;) ).
Wprost mówi o tym rozporządzenie MON z 2006 (chyba) roku w sprawie używania i noszenia munduru wojskowego, jasno zabraniające cywilom noszenia umundurowania wojskowego, w tym i butów.
Przepis jest martwy, ale to inna bajka - teoretycznie nie możesz nosić i używać munduru. Możesz go mieć w kolekcji w szafie.

Cytat

Co do celników - z tymi różnie bywa. Polacy zwykle wszystko przepuszczą, bo nie wiedzą co i jak. Do replik się doczepiają, bo na pierwszy rzut oka podejrzana sprawa (karabin). Ale zagraniczni niekoniecznie - celnicy amerykańscy nie chcieli koledze przepuścić noktowizji wojskowej :P
Celnicy za granicą puszczają większość rzeczy - G838 przeszedł kontrolę w USA z ACH w bagażu i nikt nie robił problemów.
Noktowizja to inna bajka - tutaj są bardziej restrykcyjni. Zresztą popatrzcie na ebay - w znakomitej większości przypadków przy takich choćby flagach IR jest dopisek "nie wysyłam poza USA".

#60 Churchill_MD  | Napisano 02 grudzień 2009 - 23:05

Churchill_MD
 • Użytkownik
 • Postów: 252
 • Dołączył: 04-lipiec 05
 • Miasto: Gdańsk
Co nie zmienia faktu, że nawet jak to mają napisane, to wysyłają - vide moje ESAPI, MICH, IFAK i kupa innych rzeczy.